Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Prenumeruokite FM99 radijo podkastą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast
Kiek pinigų valstybės institucijos skiria bendravimui su visuomene? Iš ko, už kiek ir kokias viešinimo ir informavimo paslaugas perka? Apie tai pokalbis su Deimante Žemgulyte – Transparency International Iniciatyvų koordinatore.
Tyrimas buvo atliktas norint įvesti daugiau aiškumo ir skaidrumo šioje srityje. Nuo 2015-ųjų sausio iki 2021 metų birželio viešasis sektorius kasmet vidutiniškai išleido po 33,9 mln. eurų viešinimo ir informavimo paslaugoms įsigyti, apie pusę (109,1 mln. eurų iš 237,3 mln. eurų) visų lėšų skyrė valstybės valdomos įmonės, ministerijos ir savivaldybės.
Šį kartą atidžiau buvo žiūrima į ministerijų vykdytus pirkimus, 2010-2020 metais 4 ministerijos buvo daugiausiai išleidusių viešinimui institucijų dešimtuke. Iš ministerijų sudarytų sutarčių daugiau negu pusė straipsnių nebuvo pažymėti kaip apmokėta reklama, taip pat yra neįmanoma rasti ataskaitų kur būtų galima rasti kur buvo panaudoti pinigai ir kokia komunikacija buvo vykdoma. Sakė D. Žemgulytė.
Iš tų keturių ministerijų daugiausiai išleidusi yra Žemės ūkio ministerija, po jos eina Aplinkos ministerija bei Ekonomikos ir inovacijų ministerija.
I šį tyrimą taip pat pateko savivaldos organai. Transparency International atstovė sakė:
“Galima matyti, kad sumos tikrai skiriasi nuo ministerijų išleistų sumų, savivaldybės iš viso sudarė pirkimo sutarčių už 25.4 milijonus eurų.”
D. Žemgulytė pateikia tris rekomendacijas:
- Perkančiosioms organizacijoms – reikalauti, kad jų užsakomas turinys būtų aiškiai pažymėtas.
- Viešųjų pirkimų tarnybai – sukurti atskirą pirkimų kategoriją, nes šiuo metu šie pirkimai yra išskirstyti po daug skirtingų kategorijų ir jas surasti sunkiau.
- Žiniasklaidos priemonėms – Kelti savo finansines ataskaitas, kuriose būtų nurodomi šie srautai ir kelti savo vadovų, savininkų, redaktorių interesų deklaracijas.
- Pirmiausia – būstas. Ar gali Oulu pavyzdys padėti benamiams
- Vienmandatėse apygardose per pirmąjį turą į Seimą išrinkti aštuoni politikai
- Pirmąjį Seimo rinkimų turą nedidele persvara laimėjo LSDP, ant kulnų lipa konservatoriai
- Dzūkijos rinkimų apygardoje atkakli kova
- Paaiškėjo Alytaus apygardos antro turo dalyviai