Klausyti gyvai

16:15 - 17:00

Gyvas miestas

Daugiausiai savivaldybių įmonių vadovų susiję su trimis partijomis

Alytaus mieste dvi savivaldybės valdomos įmonės susiję arba buvo susiję politinėmis jėgomis, Alytaus rajone viena, Druskininkuose trys, Lazdijų ir Varėnos rajonuose po dvi įmones.

Sąsajų su partijomis ar politiniais susivienijimais turi beveik pusė Lietuvos savivaldybių valdomų įmonių, daugiausiai jie susiję su socialdemokratais, liberalais ir konservatoriais. Tai rodo „Transparency International” atnaujinti duomenys apie savivaldybių valdomų įmonių vadovus ir jų ryšius su partijomis ar kitais politiniais susivienijimais. Yra vadovų, kurie savivaldybių įmonėms vadovauja daugiau nei 20 metų.

8 iš 10 gyventojų mano, kad savivaldybių valdomos įmonės labai korumpuotos, panašiai galvoja ir verslininkai, o po 2019 metais vykusių savivaldos rinkimų pasikeitė kas trečios savivaldybės įmonės vadovas.

„Kyla klausimas, dėl ko jie keitėsi, ar dėl to, kad keitėsi dauguma ar dėl kitų priežasčių,“ – svarsto „Transparency International” Lietuvos skyriaus iniciatyvų vadove Ieva Dunčikaite.

Ieva Dunčikaitė

Anot jos, svarbiausia, kad viešieji interesai būtų iškeliami į viršų, o ne privatūs, kurie atsiranda dėl vadovų ryšių su politikais, todėl tai papildomos rizikos ir politikų vadovavimas savivaldybės valdomai įmonei ir politinių sąsajų turėjimas kelia nemažai neaiškumo.

„Tai tikrai kelia nemažai klausimų, pavyzdžiui, kaip yra suvaldomos įvairios rizikos. Kadangi kalbame apie mūsų visų įmones, jos pirmiausiai veikia su tikslu patenkinti gyventojų bendruosius interesus. Dėl to norisi, kad tie viešieji interesai būtų iškeliami į viršų o ne kažkokie privatūs ar tokie, kurie atsiranda dėl vadovų ryšių su politikais”, – sako „Transparency International” Lietuvos skyriaus iniciatyvų vadovė Ieva Dunčikaitė. Labai svarbu, kad šios įmonės veiktų skaidriai ir jei įmonės vadovas turi ryšių su politiniu susivienijimu, tai turėtų būti aiškiai deklaruojama ir vadovas turėtų nusišalinti nuo sprendimų, kurie susiję su partijomis, kurioms jie priklauso.

Ieškant duomenų iškilo trikdis – dalį informacijos apie šias įmones Registrų centras atsisakė pateikti nemokamai, nors buvo prašyta tik SVĮ vadovų vardų bei jų vadovavimo laikotarpio.

„Duomenys apie mums visiems svarbias įmones ir kiti viešajam interesui svarbūs duomenys turėtų būti nemokamai prieinami visiems. Mes teikėme prašymą Registrų centrui tuos duomenis gauti, vis gi jų nemokamai negavome. Suprantu, kad tai susiję su Registrų centro, kaip valstybinės įmonės, kuri gali papildomai uždirbti valstybei, finansine sandara.”, – apie sunkiai pasiekiamus svarbius duomenis pasakojo I.Dunčikaitė.

Transparency International pateikiamais duomenimis, sąsajų su politinėmis jėgomis turi arba turėjo šių Alytaus regiono savivaldybės valdomų įmonių vadovai:

Alytaus m.UAB „Alytaus butų ūkis“EGIDIJUS MENSEVIČIUSNS, LSDP
Alytaus m. UAB „Alytaus šilumos tinklai“MINDAUGAS  NEVARDAUSKASLRLS
Alytaus m.; Alytaus raj.; Birštono; Druskininkų; Prienų raj.; Lazdijų raj.; Varėnos raj.UAB „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras“ALGIRDAS  REIPASLKDP
Alytaus raj.SĮ „Simno komunalininkas“JUOZAS  KALĖDATS(LK), TS-LKD
Druskininkų m.UAB „Druskininkų vandenys“MINDAUGAS  JASKELEVIČIUSVisuomeninis rinkimų komitetas „Už Druskininkus su Ričardu Malinausku“
Druskininkų raj.AB „Druskininkų šilumos tinklai“ALVYDAS  KARLONASLCS
Druskininkų raj.UAB „Druskininkų butų ūkis“VLADZĖ PRUNSKIENĖDP
Lazdijų raj.UAB „Lazdijų šiluma“REMIGIJUS ALEKSANDRAS VINIARSKASLSDDP, LSDP
Lazdijų raj.UAB „Lazdijų vanduo“EIMANTAS ZABURASLSDP, LVŽS
Varėnos raj.UAB „Varėnos šiluma“JONAS ENDRIKISVisuomeninis rinkimų komitetas „Algio Kašėtos sąrašas „Drauge su Jumis“
Varėnos raj.UAB „Varėnos vandenys“EIMANTAS KIRKLIAUSKASPartija „Laisvė ir teisingumas“, LLS
Vilkaviškio raj.UAB „Vilkaviškio vandenys“RAMŪNAS  KAŠINSKASNS

Daugiau apie tyrimą ir jo rezultatus klausykite „FM99 radijo podkasto“ epizode.

Kitos naujienos

Namo viduje Alytaus rajone iš antro aukšto šeštadienį nukrito mažametis, apie 22 val. 30 min. Alytaus r. ...

Šį savaitgalį Alytaus kultūros centre vyks neeilinis renginys – Eurochestries Baltijos jaunimo orkestrų f...

Ar vaikams svarbūs mitybos klausimai? Su kokiomis problemomis, įpročiais, mitais gyvena vaikai ir...

Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka jaunimui dovanos neišdildomų kultūrinių įspūdžių ir pat...