Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

#Demencija. Vaistų nuo to nėra, ką daryti?

Demencija, Alzheimeris paprastai siejama su labai solidžiu amžiumi, žodžiai keliantys nerimą, tačiau vis dažniau girdimi. Liga, kuria, anot specialistų, ateityje sirgs kone trečdalis žmonių. Ilgėjant gyvenimo trukmei ateina ir dažnos ligos, kaip demencija ar atminties praradimas. Apie šias ligas FM99 kalbėjosi su Egle Steponavičiene, Atminties kavinės projekto savanore, pastaruosius metus rengusia viešinimui naudingą informaciją, ir Aušra Visocke, Alytaus ambasadore, Integruotųjų Neuromokslų Asociacijos nare ir Atminties kavinės projekto savanore.

„Vaistų išgydančių, deja, nėra, todėl visiems reikia kuo daugiau žinoti ir užsiimti profilaktika, o tai prasideda nuo gimimo,“  – sako Eglė Steponavičienė.

Sveikas gyvenimas, turėti kuo daugiau socialinių ryšių, ieškoti gyvenimo stimulų, susitikt su žmonėm, bendrauti – tai puiki profilaktika, sako specialistės.

Sveikas gyvenimas, turėti kuo daugiau socialinių ryšių, ieškoti gyvenimo stimulų, susitikt su žmonėm, bendrauti.

Pagalbos, kokia galima Nyderlanduose ar Švedijoje Lietuvos senoliai dar toli gražu negauna. 

„Pavienės iniciatyvos Lietuvoje vyksta, tačiau tikrai galima tobulinti,“ – sako Aušra Visockė, alytiškė, ilgą laiką Švedijoje dirbusi su skandinaviškų demencijos slaugos gerųjų praktikų skleidimu pasaulyje.

Integruotųjų neuromokslų asociacija, tai asociacija, egzistuojanti jau 2 metus, kuri jungia jau kelis šimtus gydytojų, psichologų ir net mėgėjų, kurie nėra medikai, bet domisi neuroligų tema. Ši asociacija Lietuvoje viešina naudingą informaciją apie neuroligas visiems besidomintiems bei žmonėms, kurių artimieji serga šiomis ligomis.

Vienas iš šios asociacijos projektų „Atminties kavinė“, tai socialinė iniciatyva, kuri suteikia proga demencija ar kitomis panašiomis ligomis sergantiems žmonėms susiburti, bedrauti.

„Tai vieta, kur gali susirinkti tiek lengva demencijos forma sergantys klientai, tiek jų artimieji ir tiesiog, tai yra susibūrimas, kurio metu galima bendrauti.“, – kalbėjo pašnekovė.

A.Visockė pasakoja, kad nors ši iniciatyva prasidėjo Olandijoje, ji Lietuvoje vykdoma jau metus ir Alytuje, rugsėjo 22-ąją Alytaus kolegijos aktų salėje vyksianti konferencija skirta veiklos metams paminėti.

„Renginys, kitą savaitę vyksiantis Alytuje, yra kaip ir metų jubiliejaus proga. Visi pirmieji renginiai vyko Vilniuje ir Kaune, bet dabar nusprendėme renginį padaryti ir regione.“, – kalbėjo projekto savanorė.

Klausykite pokalbį su Egle ir Aušra apie ligą bei pagalbą ir renginį Alytuje, kur galėsite užduoti klausimus ir gauti atsakymus.

Integruotųjų Neuromokslų Asociacijos (INA) visuomenei atvira, nemokama konferencija

SVEIKAS AMŽĖJIMAS IR DEMENCIJA: FAKTAI, MITAI IR PAGALBA

Rugsėjo 22d. (ketv.), 15.00-17.30, Alytaus kolegijos aktų salėje. 

Renginyje pranešimus skaitys keletas specialistų atvykstančių iš visos Lietuvos. Bus galimybė užduoti savo klausimus. Renginio pranešimai:

  • Užmaršumas ar demencija? 
  • Demencija – kas tai? Ir atminties gerinimo būdai. 
  • Demencijos progresas ir sergančiųjų psichologinės/emocinės būsenos pokyčiai
  • ir kt. 

Renginys skirtas paminėti pirmųjų metų jubiliejui Atminties kavinių iniciatyvos Lietuvoje bei Tarptautinei Alzheimerio dienai, kuri minima rugsėjo 21 d.

Eglė Steponavičienė – Atminties kavinės projekto savanorė, pirminio lygio geriatrė, Olandijoje dirbanti slaugos namuose ir konsultuojanti pacientus namuose.  Baigusi Leideno universitete pirminio lygio geriatrijos rezidentūrą, senatvės medicinos specialistė.

Aušra Visockė – Integruotųjų Neuromokslų Asociacijos narė ir Atminties kavinės projekto savanorė. Alytiškė, ilgą laiką Švedijoje dirbusi su skandinaviškų demencijos slaugos gerųjų praktikų skleidimu pasaulyje, o šiuo metu dirbanti technologijų srityje, padedant optimizuoti ligoninių ir kitų organizacijų darbą. 

 INA – nevyriausybinė organizacija, įkurta dviejų prestižiniuose universitetuose užsienyje dirbančių neuromokslininkių. Tikslas vienyti pasaulyje ir Lietuvoje esančius neuromokslų specialistus ir mėgėjus, pritaikyti gerąsias pasaulio praktikas Lietuvoje bei skleisti visuomenėje aktualią informaciją apie smegenų sveikatą ir kitas neuromokslų žinias. 

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...