Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Dezinformacijos galia: poveikis žmonių mintims ir politikų sprendimams

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Dezinformacijos galia ir poveikis žmonių mintims ir politikų sprendimams? Apie tai šiandien „Europos klube“ su europarlamentare Rasa Juknevičiene ir Lietuvos Seimo pirmininko pavaduotoja Radvile Morkūnaite Mikulėniene.

Žiūrėti diskusiją.

Kokį dabartinio konflikto vaizdą gauna Rusijos žmonės – JAV naudodama Ukrainos fašistus jau beveik užpuolė Donbaso, Rytų Ukrainos žmones ir gyvenančius Kryme, ir Rusija iš visų jėgų stengiasi išlaikyti taiką, pasakoja Europos Parlamento Saugumo ir gynybos pakomitečio narė Rasa Juknevičienė.

Specialusis Europos Parlamento komitetas dėl užsienio šalių kišimosi į visus demokratinius procesus ES, įskaitant dezinformaciją, kuriame dirbo europarlamentarė Rasa Juknevičienė, 18 mėnesių tyrė užsienio šalių įtaką ES ir patvirtino savo rekomendacijas. Komiteto posėdžiuose dalyvavo ir Lietuvos Seimo atstovai, paskutiniajame šią savaitę R. Morkūnaitė-Mikulėnienė skaitė pranešimą apie užsienio kišimąsi į Baltijos šalis.

„Ukrainos specialiosios pajėgos planuoja klaidinančias spec.operacijas“, „Vakarai gali panaudoti cheminį ginklą Ukrainoje ir suversti kaltę Rusijai“, „NATO ruošiasi pulti Rusiją per artėjančias žiemos olimpines žaidynes“. Tokios ir panašios dezinformacinės žinutės plūsta iš Rusijos valstybės remiamos žiniasklaidos ir jų socialinių tinklų. Informacija įvairiomis kalbomis sklinda ir per Russia Today, vadinama tiesiog RT, ir per netikras socialinių tinklų paskyras. Nestokojame jos ir Lietuvoje.

Kišimasis vykdomas per įvairias sritis – energetika, kariniai grasinimai, oro erdvės pažeidinėjimai, pratybos šalia sienos, naudojamos ir minkštosios galios per kultūrinius instrumentus, vardija Seimo vicepirmininkė. 

„Bene svarbiausias dalykas, kas buvo įvardinta, tai būtent dezinformacija, kuri labai lengvai randa vietą žmonių širdyse“, – teigia R.Morkūnaitė Mikulėnienė. Anot jos, naujesnis dalykas yra Kinijos vaidmuo ir supratimas, kad Kinija pasirinkdama atakuoti vieną ar kitą ES valstybę, tai daro prieš visą ES.

„Pagrindinis akcentas, kad ilgus dešimtmečius jautėmės vienišoki, kalbėdami apie savo iššūkius ir problemas, tai, kad apskritai toks komitetas yra Europos Parlamente, tik rodo, kad ir mūsų nuolatinis kalbėjimas davė rezultatą ir tas supratimas ateina“, – sako R.Morkūnaitė – Mikulėnienė. 

Anot Seimo narės, dar prieš dešimtmetį būtų buvę labai sunku įsivaizduoti, kad bus galima girdėti tam tikras formuluotes iš Prancūzijos atstovo, kuris yra specialiojo komiteto pirmininkas.

Rasa Juknevičienė, dirbusi specialiajame EP komitete, sako, kad komitetas buvo įkurtas ne tik Baltijos valstybių iniciatyva, nes visos Europos Sąjungos šalys patiria atakas iš išorės – daugiausiai Rusijos, Kinijos, kai kurios šalys kalbėjo ir apie Turkijos bei Irano įtaką. 

Komiteto ataskaitoje apžvelgiamas įvairus spektras strategijų, nustatomi veikimo būdai, labai daug dėmesio skiriama socialiniams tinklams ir dezinformacijos sklaidai per juos.  

„Tai (sklaida per socialinius tinklus) vyksta ne tik pas mus, visose šalyse, bet kai į tai įsikiša jėgos iš išorės, tokios kaip Rusija, tai visą šitą kartais ir natūralų procesą jos išvysto iki isterinio emocinio lygmens ir ypatingai prieš rinkimus“, – sako europarlamentarė.

„Dar vienas svarbus dalykas – vakarų politinio ir verslo elito nupirkimas, kurie tampa vietininkais arba proxies angliškai, ar mes nematom tokių dalykų Lietuvoje? Kai vos migrantų krizei prasidėjus iššoko visi Lukašenkos ir Putino gerbėjai, ir pradėjo skleisti Rusijai ir Baltarusijai naudingas žinutes“, – aiškina R.Juknevičienė.

Klausykite diskusiją apie dezinformacijos įtaką žmonių mintims ir politikų sprendimams bei paieškas būdų, kaip su tuo kovoti.

Panika Ukrainai nereikalinga: nuo spalio jau pasitraukė 12 mlrd. eurų investicijų

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Kanų prizininkai, naujiena iš Venecijos, kino meistrų darbai iš Berlinalės. Tokia kino programa „...

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...