Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Dizaino antenos 2017” išskleistos Alytuje, – kokį miestą mato jo gyventojai ir kokį – profesionalūs dizaineriai?

Alytus – žalias, jaukus miestas – turbūt tokį apibūdinimą tenka išgirsti dažniausiai, kalbant apie Dzūkijos sostinę, tačiau tai ir miestas, kuriam reikia pagalbos stiprinant savo identitetą, kuriant ir įgyvendinant MIESTO viziją, – su tuo greičiausiai taip pat sutiksime. Tad išties džiugi žinia – Alytų šiais metais aplankė ketvirtus metus vykstančios mobilios dizaino laboratorijos – festivalis „Dizaino antenos 2017”, į miestą sukvietęs jaunus, profesionalius dizainerius. Viešnagės Alytuje metu, Dovilė Gaižauskienė, Urtė Bimbaitė bei Indrė Mikalaitytė užsuko ir į „FM99” studiją. Kviečiame pasiklausyti pokalbio.

„Dizaino antenos 2017” dizainerės (iš kairės) Indrė Mikalaitytė, Urtė Bimbaitė ir Dovilė Gaižauskienė „FM99” studijoje

Kaip pasakojo festivalio vadovė Dovilė Gaižauskienė: „Tai iniciatyva dizaineriams, gimusi kaip reakcija į tai, kad dizainas turi dirbti su socialiniais klausimais, su kontekstu, realiose sąlygose. Pastebėjau, kad studentams labai naudinga atvažiuoti į realų kontekstą ir suprasti, kad visa jų kūryba, visos jų idėjos yra skirtos žmonėms. Mus domina miestas įvairiais aspektais: tiek gamtiniu aspektu, tiek kultūriniu, socialiniu, gyventojų istorijos, autentiškos istorijos… mes patys tiriame jį ir po to konceptualizuojam savo pamąstymus ir bandom gyventojams grąžinti kažkokį rezultatą. Mes ieškome žmonių, kurie veiktų, kurie galėtų su mumis bendradarbiauti ir kurie galėtų po to perimti iš dalies mūsų idėjas. Vyksta idėjų mainai, todėl reikalingi žmonės, kurie likę galėtų jas (idėjas – aut.past.) dar vienu žingsniu toliau nunešti, – kitaip nėra prasmės veikti”.

Šiais metais visos keturios „Dizaino antenų” grupės įsikurs Alytuje, pernai antenos buvo išskleistos Jonavos rajone.

Festivalio aktualumas grindžiamas dizaino, kaip ekonomiškai reikšmingiausios kūrybinių industrijų dalies reikšmės didėjimu tiek Lietuvoje, tiek Europoje. Taip pat šis festivalis unikali proga kiekvienam pastebėti socialinę dizainerio rolę, apmąstyti jos įtaką įvairiems su vietove susijusiems procesams, konceptualizuoti naujus, geresnę gyvenimo kokybę generuojančius iniciatyvų variklius.

Dizaino studentų, dizaino dėstytojų ir praktikų grupės veikla laboratorijoje susideda iš mėginių konkrečioje vietovėje rinkimo, jų įvertintinimo, kūrybiško interpretavimo ir realizavimo dizaino sprendimų pasiūlymais. Dizaino laboratorijoje veikia mini dizaino biblioteka ir mobili dizaino studija, kurios yra atviros neribotam besidominčiųjų kiekiui – laboratorijos dalyviai ne tik aktyviai veikia dizaino pasiūlymų link, tačiau taip pat pristato dizainą kaip sritį vietovės gyventojams. Ryšio sukūrimas su vietos bendruomenėmis – tai iššūkis, kuriam ruošiamasi iš anksto, dalyvaujant įvadinėse festivalio kūrybinėse dirbtuvėse, mokymuose, seminare.

Šis festivalis sudaro sąlygas dizainerius edukuojančioms mokykloms dizaino procesą kartu įgyvendinti realioje situacijoje, susitelkti pasidalinimui įžvalgomis ir patirtimi, kaip tai galėtų būti siejama su dizainerių studijų procesu, kokia galėtų būti nuo centrų nutolusių regionų rolė jame, kokia nauda sukuriama. Festivalio metu įgyjami nauji kontaktai, suburiama platesnė dizainerių bendruomenė, apimanti beveik visas dizaino studijų programas realizuojančias kolegijas.

Tikslinė šio projekto grupė – tyrėjai, dizaino praktikai, studentai, dirbantys, studijuojantys meno bei dizaino srityse įvairiose Lietuvos aukštosiose mokyklose, realizuojančiose dizaino krypties studijų programas, įvairios vietos socialinės visuomenės grupės, verslai, jaunimas” (http://www.dizainoantenos.lt/#apra%C5%A1ymas informacija).

Kitos naujienos

Laidoje „Darau verslą“ kalbėjomės su alytiškiais, sveikų užkandžių „Longevies“ gamintojais Audra ...

Kino stovykla jaunimui „24 per sekundę“ suteiks galimybę toliau gilintis į kino kūrimo procesus s...

„Ši daina – lyg nauja kryptis mano muzikoje, kur išbandau kitokį skambesį. Grįžtu į 80-tuosius, kurie man...

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ tradiciškai sugrįžta vasaroti į Alytų. Liepos 15–21 d....