Klausyti gyvai

18:00 - 18:35

Kitokia diena

Duomenys atviri turi būti ne tik žurnalistams, bet visiems, sako „Sienos“ įkūrėjas

Prenumeruokite FM99 radijo podkastą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Nevyriausybinė organizacija „Reporteriai be sienų“ paskelbė 2022 m. pasaulinį spaudos laisvės indekso reitingą. Lietuva jame šoko nuo 28 vietos pernai iki 9 šiais metais. Kas tai lėmė, ar tikrai taip pasikeitė situacija Lietuvoje? Pokalbis su Šarunu Černiausku, pasaulio alytiškiu ir  tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ įkūrėju. 

Tai priklauso nuo priimtų politinių sprendimų, sako žurnalistas: „Kiek jų priimta laisva valia, kiek po įsisiūbavusių politinių skandalų čia atskira tema“.

Šarūnas Černiauskas

Duomenys atviri ir prieinami turi būti ne tik žurnalistams, bet visai visuomenei, teigia Šarūnas.

„Yra aibė pilietiškių ir aktyvių žmonių, kurie galėtų naudotis ta pačią informacija, rasti keistų ir galbūt net nusikaltsamų dalykų, informuoti žurnalistus, teisėsaugą ir taip pamažu švarinti mūsų valstybę.“ – sako tiriamosios žurnalistikos centro įkūrėjas.

Nors daugiau duomenų registrų dabar prieinami, tačiau vistiek tai nesuteikia galimybės matyti, pavyzdžiui, Rusijos oligarchams priklausančio nekilnojamojo turto, nes paieška pagal pavardę neįmanoma, reikia tikrinti tik pagal adresą. 

„Manau, kad Lietuva įšaldžius daug mažiau su Rusijos oligarchais susijusio turto negu jo Lietuvoje yra“, – mano Š.Černiauskas, o įmonių naudos gavėjų registras vis dar neveikia. 

Tačiau tiriamosios žurnalstikos darbai tikrai daro pokyčius, teigia Š.Černiauskas ir pateikia pavyzdžius:

„Publikavom medžiagą apie Seimo nario, Regionų partijos lyderio Jono Pinskaus ryšius su Vladimiru Kozlovu, kuris buvo Rusijoje vidaus reikalų inistras ir jau dešimt metų dirba oligarchui Aleksejui Mordašovui, kuriam poritaikytos sankcijos. Po mūsų ,edžaigos ponas Kozlovas tyliai susirinko daiktus ir dingo iš savo lietuviško verslo“.

Klausykite daugiau! 

Pasauliniame žiniaskalidos laisvės reitinge aukščiausiai Šiaurės šalys – Norvegija, Danija ir Švedija, jos ir toliau išlieka demokratijos pavyzdžiu. Iš Baltijos šalių aukščiausiai reitinge yra Estija, ji rikiuojasi 4-oje pozicijoje. Šių metų indekse net 28 šalyse padėtis apibrėžiama kaip „labai bloga“, o Rusija, kaip ir Baltarusija, yra indekso raudonajame sąraše. 

Kitos naujienos

Lietuvos profesionalai standartinių šokių šokėjai Vaidotas Lacitis ir Veronika Golodneva Lacitien...

Pop roko grupė „b4 u ask“ klausytojams pristato dar vieną kūrinį ir vaizdo klipo. Šią vasarą pirm...

Griovimas – tai bet kurio pastato ar statinio ar bet kurios jų dalies išardymas, sunaikinimas, ar...

Pasaulio sportinių šokių federacijos (WDSF) mėgėjų grupės standartinių šokių pasaulio čempionate ...