Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Dzūkų indėlis išvaduojant Klaipėdos kraštą. „Praeitis tarp mūsų“

1922 m. gruodžio mėn. pabaigoje vyko paskutiniai pasirengimai užimti Klaipėdą. 1923 m. sausio 9 d. prasidėjo sukilimas, o sausio 10 d. Lietuvos kariuomenės daliniai perėjo Klaipėdos krašto sieną. Klaipėdos krašte buvo sutelkta daugiau kaip 1 000 asmenų: Lietuvos kariuomenės karių. FM99 studijoje Alytaus kolekcininkai Gintaras Lučinskas ir Virginijus Oželis.

Dzūkijos šaulių indėlis į Klaipėdos krašto išvadavimą 1923 m.

1922 m. gruodžio mėn. pabaigoje vyko paskutiniai pasirengimai užimti Klaipėdą. 1923 m. sausio 9 d. prasidėjo sukilimas, o sausio 10 d. Lietuvos kariuomenės daliniai perėjo Klaipėdos krašto sieną. Klaipėdos krašte buvo sutelkta daugiau kaip 1 000 asmenų: Lietuvos kariuomenės karių, Karo mokyklos kariūnų, šaulių ir savanorių, pavadintų Ypatingos paskirties rinktine, kurioje buvo 40 karininkų, 584 kareiviai, 455 šauliai ir apie 300 savanorių. Rinktinė turėjo 63 arklius, 21 kulkosvaidį, 1 komutatorių, 17 telefono aparatų, 3 automobilius ir 4 motociklus. Medicinos personalą sudarė 2 gydytojai ir 6 sanitarai puskarininkiai.

FM99 studijoje Alytaus kolekcininkai Gintaras Lučinskas ir Virginijus Oželis

Prancūzų karinės jėgos buvo mažesnės, t. y. jie turėjo 250 kareivių, apie 200 policininkų ir apie 150 vokiečių savanorių, tačiau jie buvo geriau ginkluoti, turėjo apie 40–50 kulkosvaidžių ir kt. ginklų. Vokietija atsargumo dėlei sutraukė savo kariuomenę prie Tilžės tilto.
Pagrindinės kovos vyko dėl Klaipėdos. Sukilėlių žygis į Klaipėdą 1923 m. sausio 10 d. sutapo su prancūzų ir belgų žygiu į Vokietijos Ruhro sritį. 1923 m. sausio 11 d. savanoriai apsupo Klaipėdą ir pareikalavo, kad prancūzai pasiduotų. Prasidėjo mūšiai dėl Klaipėdos. 1923 m. sausio 15 d. savanoriai įžengė į Klaipėdą, užėmė prefektūrą, t. y. vyriausiojo komisaro Gabrielio Petisné būstinę, nuginklavo ten buvusius kareivius. Miestas atsidūrė sukilėlių rankose.

Prancūzų kareiviai buvo įsitvirtinę Klaipėdos kareivinėse, reikėjo juos priversti pasiduoti. Po intensyvių susišaudymų buvo sudarytos paliaubos. Kaip pranešė Klaipėdos 7-ojo žvalgų pulko viršininkas vyr. ltn. Staškevičius, sausio 16 d. mūšyje žuvo apie 20 savanorių ir kareivių, o 18 d. – 2 karininkai, 4 kareiviai ir 5 šauliai, 2 sužeisti. Prancūzų nuostoliai buvo mažesni: 2 kareiviai nukauti, 3 sužeisti, 23 paimti į nelaisvę, iš jų vienas karininkas, 7 kareiviai ir 15 vokiečių policininkų. Istorikas Vygantas Vareikis nustatė, kad žuvo 12 žmonių. Tai karininkai: E. Noreika, V. Burokevičius, Karo mokyklos kariūnas V. Stašelis, Milicijos mokyklos kursantas V. Vilkas, eiliniai: J. Simonavičius, A. Viliūnas, P. Trinkūnas, ir šauliai: Floras Lukšys, Algirdas Jesaitis, Jonas Pleškys, Antanas Ubavičius, peršalęs mirė Andrius Martus-Martusevičius.

1923 m. sausio mėn. Alytaus šaulių skyriaus būrys (135 šauliai iš Perlojos, Merkinės, Liškiavos, Kaniavos, Rudnios, Puvočių, Alytaus, Seirijų ir Nemunaičio šaulių būrių), vadovaujamas Adolfo Venclausko, dalyvavo Klaipėdos krašto išvadavime. Ten nuo priešo granatos skeveldrų sausio 15 d. žuvo Alytaus šaulių skyriaus instruktorius, būrininkas Jonas Pleškys. Perlojos būrio šaulys Gabrys Lukšys buvo patekęs į nelaisvę. Įnirtę prancūzai ruošėsi jį sušaudyti, tačiau vokiečių žandarai belaisvį atėmė ir sugrąžino lietuviams. Perlojiškis Juozas Lukšys sulaikė prancūzų vairuotojo vairuojamą automobilį, kuriame buvo du ginkluoti autonominės policijos žandarai. Jie turėjo kulkosvaidį, dvi
dėžes granatų ir tris šautuvus. Šis automobilis sukilėlių buvo naudojamas iki pat Klaipėdos krašto išvadavimo pabaigos.

Lietuvos Respublikos vadovai ir politikai suvokė Klaipėdos uosto ir krašto svarbą Lietuvos valstybės raidai. Iš dalies buvo įgyvendinta Tilžės Akto (1918 m.) nuostata dėl Mažosios Lietuvos susijungimo su lietuvių tautos kamienu Didžiąja Lietuva. Naujausioji lietuvių istoriografija Klaipėdos krašto sukilimą vertina kaip vieną drąsiausių Lietuvos Respublikos Vyriausybės žingsnių.

Inf. Gintaras Lučinskas

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...