Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

EK atstovybės Lietuvoje vadovas M. Vaščega: Sankcijos veikia

Klausykite „Europos klubą“ Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Ukrainoje skaičiuojama apie 20 000 žuvusių civilių, toliau naikinami miestai. Rusijos praradimai kare  per tris savaites artėja prie tų, kurie buvo per dešimt metų karo Afganistane, sako Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas kalbėdamas Europos Parlamento Saugumo pakomitečio nariams. Oro erdvės uždarymas, Bosforo sąsiaurio blokavimas – ir toliau svarbiausi Ukrainos prašymai tarptautinei bendruomenei.

EP Žemės ūkio i komitetas diskutavo apie karo poveikį poveikį žemės ūkio ir maisto rinkoms. Komisaras Janusz Wojciechowski čia pasakojo apie vykstantį karą ir dėl maisto produktų – rusai naikina maisto produktus, gyvulių fermas, maisto atsargas ir tai nėra nauja Rusijos taktika, XX amžiaus 4-ajame dešimtmetyje Ukraina jau buvo marinama badu.

Tuo metu sankcijos agresoriui įvedamos vis naujos, tikimasi, kad jos galiausiai sustabdys karą. Šią savaitę pristatytas dar vienas – ketvirtasis sankcijų paketas Rusijai ir Baltarusijai. Apie jį Europos klubui pasakojo EK atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega. 

„Šiame ketvirtajame sankcijų pakete – visiškas bet kokių sandorių su tam tikrom valstybinėm įmonėm įvairiuose sektoriuose uždraudimas, draudimas importuoti į Europos Sąjungą plieno gaminius, draudimas investuoti į Rusijos energetikos sektorių ir panašūs dalykai,“ – vardija M.Vaščega.

Tai plačiausios istorijoje ES sankcijos, bet ir priežastis beprecedentė – niekuo nepagrįsta invazija į kaimyninę šalį, sako jis, todėl disksuijos dėl tolimesnių sankcijų toliau vyksta.

„Sankcijos veikia, matom žiūrėdami į Rusijos ekonominius sektorius – ir rublis kritęs, ir akcijų birža atsidaryti negali, bet tikslas ne pačios sankcijos, bet kad būtų sustabdyta ši agresija Ukrainoje“, – sako EK atstovybės Lietuvoje vadovas.

Tiesa, visgi energetinių išteklių pirkimas toliau vyksta, nes ES daug labiau priklausoma nuo rusiškų dujų ir naftos nei JAV ar Jungtinė Karalystė. EK pristatė planą, kaip mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų. Ilguoju laikotarpiu geriausia priemonė – žalioji energetika. Kiekviena pagaminta kilovatvalandė iš saulės ar vėjo mažina priklausomybę ir didina strateginę autonomiją bei mažina Kremliaus galimybes finansuoti šį karą, sako M.Vaščega.

Kritikos susilaukia ir tai, kad nuo SWIFT atjungta taip pat tik dalis Rusijos bankų. Kaip trečiadienio Europos klube sakė europarlamentaras Andrius Kubilius – „jei nori pirkti dujas, reikia turėti kaip už jas sumokėti”.

„Labai daug dėmesio skiriama SWIFTui, bet turbūt veiksmingiausia priemonė buvo centrinio banko pusės rezervų blokavimas,“ – tvirtina M.Vaščega.

Sankcijos asmenims taip pat plečiamos, jame – keli šimtai asmenų. Yra ir kitas sankcijų poveikis, kuris peržengia oficialių institucijų ribas – tai įmonių pasitraukimas iš Rusijos rinkos, sako pašnekovas. Tai susiję ne tik su sankcijomis, bet ir moraliniais kriterijais – 375 didelės pasaulio įmonės vienaip ar kitaip sumažino savo veiklą Rusijoje. 

Tariamasi ir dėl tolimesnių sankcijų, bet svarbiausia, kad jau įvestos būtų vykdomos, sako EK atstovybės vadovas. 

Klausykite plačiau.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Kanų prizininkai, naujiena iš Venecijos, kino meistrų darbai iš Berlinalės. Tokia kino programa „...

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...