Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Vyriausybė paskelbė valstybės lygio ekstremalią situaciją dėl pavasarinių šalnų. Tai – reta priemonė, tačiau, kaip teigia Žemės ūkio ministerija, kitaip reaguoti nebegalima: šalnos truko neįprastai ilgai ir pridarė milžiniškos žalos. Kai kur sunaikinta iki 90, o kai kur ir visas – 100 procentų derliaus. Kaip ši situacija atrodo sodininkų akimis? Apie tai radijo stoties FM99 eteryje Liudo Ramanausko pokalbis su „Luksnėnų sodai“ vadove Gitana Jonuškaite.
G. Jonuškaitė teigia, kad tris savaites kasnakt pasikartojančios šalnos, prasidėjusios balandžio mėnesį, kai sodai pražydo, yra neregėtas reiškinys. Temperatūra nukrisdavo iki -2, -9 laipsnių šalčio. Dėl to, Luksnėnų soduose užfiksuota 90% derliaus žūtis. Anot vadovės, greičiausiai, obuolių šiais metais išvis nebus. Tai reiškia, kad sezonas iš esmės yra prarastas ir žala yra negrįžtama.

Vyriausybė paskelbė ekstremalią situaciją šalies mastu, o tai suteikia vilties gauti valstybės paramą ir išvengti bankroto.
„Paskelbta ekstremali situacija mums suteikia vilties žiburėlį gauti valstybės paramą. Tikimės, kad neteks užrakinti durų ir paleisti 16 žmonių be darbo,“ – viliasi Gitana Jonuškaitė.
Sodininkams ir ūkininkams labiausiai reikia finansinės pagalbos. Ateityje reikėtų įsirengti apsaugos nuo šalnų sistemas, tokias kaip vėjo malūnai, purškimo ir laistymo sistemos, kurias sėkmingai naudoja Lenkijos ūkininkai.
Techninės priemonės, tokios kaip vėjo malūnai ir purškimo sistemos, yra brangios. Todėl reikalingas valstybės mechanizmas, kuris padėtų kompensuoti patirtus nuostolius. G. Jonuškaitė pabrėžia, kad ne visus sodus galima apsaugoti, tačiau nauji ir perspektyvūs sodai, kurių įrengimas reikalauja didelių investicijų, tikrai norėtų tai padaryti. Šiuo metu sodininkai balansuoja ant išgyvenimo ribos ir negali sau leisti tokių investicijų.
Gitana Jonuškaitė mato Luksnėnų sodų gyvavimo perspektyvas, tačiau tam prireiks mažiausiai 5-6 metų kol įmonė atsigaus. Ji taip pat pabrėžia, kad šiais metais lietuviškų obuolių parduotuvių lentynose bus labai mažai arba visai nebus.