Klausyti gyvai

08:00 - 10:40

Savaitgalio rytas

Erika Račkytė: 44 priekabiautojo paros areštinėje prilygsta Askezės sanatorijai

Aktorė Erika Račkytė – pirmoji moteris Lietuvoje, viešai prabilusi apie patirtą seksualinį priekabiavimą.
FM99 studijoje, laidoje „Papasakok man“ Erika dar kartą pasidalijo išgyvenimais ir papasakojo apie nueitą kelią beieškant teisingumo.

Vos dvidešimt trejų metų Erika atvyko dirbti ir gyventi į Panevėžį. „Gavau etatą Juozo Miltinio dramos teatre“, – pasakoja mergina.

 

Erika Račkytė

Labai greitai tuometinis teatro vadovas ir režisierius Linas Zaikauskas jai pasiūlė vaidmenį mono spektaklyje. Jaunai aktorei, tai buvo puikus startas, atsivėrė naujos galimybės, tik tuomet  ji dar nenutuokė, kaip nemaloniai pasisuks karjeros Panevėžyje kelias.

Pasirodo pagyvenęs režisierius ne veltui pasiūlė jaunai aktorei vaidmenį, ne veltui jis siekė, kaip pats teigė, iš Erikos padaryti žvaigždę. Už tai L. Zaikauskas pareikalavo atsilyginti. Kaip? Ogi, primityviausiu būdu…

Tačiau vaizdžiau tai iliustruos pacituotas Baudžiamojo kodekso 152 straipsnis:
„Seksualinis priekabiavimas

  1. Tas, kas siekdamas seksualinio bendravimo ar pasitenkinimo vulgariais ar panašiais veiksmais, pasiūlymais ar užuominomis priekabiavo prie pagal tarnybą ar kitaip priklausomo asmens, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu.
  2. Už šio straipsnio 1 dalyje numatytą veiką asmuo atsako tik tuo atveju, kai yra nukentėjusio asmens skundas ar jo teisėto atstovo pareiškimas, ar prokuroro reikalavimas.“

Prieš pat spektaklio premjerą režisierius iš sutrikusios  jaunos aktorės pareikalavo vulgaraus atlygio. Laidoje Erika nesileidžia į priekabiavimo detales, tačiau iš kelių epizodų galima suprasti, kokius išgyvenimus, baimę ir net pažeminimą patyrė ši atkakli mergina.

Pagalbos paieškos teisėsaugoje, pokalbiai Kultūros ministerijoje, atrodė niekas nepagelbės Erikai. Nuskambės ironiškai, tačiau tam, kad pajudėtų tyrimas reikėjo visai nedaug: tik įrodymų ir viešumo.  Būtent taip ir nutiko, menko atsitiktinumo dėka, atsiradus svariam įrodymui (priekabiavimo garso įrašui), o kiek vėliau ir Erikos interviu žiniasklaidoje.

 

Ar Erika galėtų patarti, kaip elgtis patekus į panašią situaciją? „Aš nieko negaliu patarti. Svarbiausia būti ištikimu sau“, – atsako pašnekovė.

Vija Kudzienė ir Erika Račkytė

Paradoksalu, tačiau po patirtos priekabiavimo istorijos aktorę likimas suvedė su kitu režisieriumi, kuris taip pat buvo praėjęs panašų išgyvenimą, tik kitoje barikadų pusėje.

Be jokių išankstinių nuostatų, nebijodama pasikartosiančios istorijos, Erika pradėjo dirbti su kino režisieriumi Šarūnu Bartu. Lygiai taip pat ir Š. Bartas, nebūkštaudamas dėl aktorės išgyvento priekabiavimo skandalo, pakvietė merginą filmuotis į jo režisuojamą filmą.

Daugiau apie įkvepiančią Erikos drąsą kovoti, dirbti ir kurti, painius kelius, ieškant teisingumo  išgirsite išklausę pokalbių laidos „Papasakok man“ su Vija garso įrašą.

Kitos naujienos

Alytaus miesto teatre penktadienį šventiniu koncertu bus uždaromi Alytaus – Lietuvos kultūros sostinės me...

FM99 studijoje „Praeitis trap mūsų“Alytaus kolekcininkų klubo nariai Gintaras Lučinskas ir Kęstutis Tamul...

Paauglių tarpe pastaruoju metu drastiškai daugėja atvejų, kai vaikai ima svaigintis priklausomybę...