Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

Europarlamentaras Petras Auštrevičius: Tai kas negalėjo Viktoro Uspaskich sustabdyti Lietuvoje, sustabdė Europoje.

2021 metų pradžia – rimtų iššūkių laikas daugeliui pasaulio valstybių, tarp jų – didžiausia pasaulio demokratija Jungtinės Amerikos Valstijos, kur sausio 20 vyks naujojo JAV prezidento Joe Biden inauguracija. Pokalbis su Europos Parlamento frakcijos Atnaujinkime Europą/Renew Europe nariu Petru Auštrevičiumi prasideda nuo užatlantės, tačiau atveda prie Lietuvos politikos atstovų. 

“Niekas nesitikėjo, kad toks vandalizmo ir prievartos aktas gali įvykti didžiausios pasaulio valstybės sostinės saugiausioje vietoje – Kaptilojuje,” – sako Petras Auštrevičius, – “Tai, kad tai darė tos šalies piliečiai, kurie ėjo vedami ir sutekti tam tikrų idėjų, rodo, kad tie penki Donaldo Trumpo metai nepraėjo veltui, įtampa šalyje yra didžiulė, o valdžių pasikeitimo dieną JAV pasitinka kaip niekada susiskaldžiusios.” 

Europarlamentaras P. Auštrevičius

Populizmo ir neatsakingos politikos apraiškos juntamos ne tik JAV, Europa, ne išimtis. Paklaustas, ar europiečiai gali daryti tam tikras išvadas matydami įvykius JAV, europarlamentaras tuo neabejojo:

“Europa praėjo tą patį, dažnai tie populistai pakliūdavo vienaip ar kitaip į valdžią, būdavo pastebimi ir galiausiai žlugdavo, įrodydavo savo negebėjimą tvarkyti reikalus, atsistadydindavo ir panašiai, tačiau iš klaidų ne visada mokomės”.

“JAV mokosi dabar iš tų klaidų, kurias, Europa, tikiuosi, nepakartos,” – vylėsi P.Auštrevičius

Klausykite pokalbį su Petru Auštrevičiumi

Lietuvos atstovo EP vardas – garbės nedarančiame kontekste

Kalbant apie populizmą Lietuvoje ir Europoje, pokalbis krypsta link mūsų šalies atstovų, kurių vardas minimas šaliai garbės nedarančiame kontekste – europarlamentaras Viktoras Uspaskich – tos pačios liberalų politinės grupės narys, kaip ir Petras Auštrevičius.

“Tai buitinis populizmas, kurio Lietuvoje yra dar nemažai, matome ir Seime kai kurie elgiasi išimtinai tokiu būdu, kalbėdami visiškąi gatvės kalba, kalbėdami suprantmas nesąmones, matyt patys supranta kažkiek, bet pataikauja tam tikroms nuotaikoms, jie elgiasi visiškai savęs neribodami,” – tokį elgesį apibūdina P.Auštrevičius.

Anot jo, nors Lietuvoje V.Uspaskich liejasi nevaržomas, tačiau ES tai nepavyko:

“Tai kas negalėjo Viktoro Uspaskich sustabdyti Lietuvoje, sustabdė Europoje. Matyt tas jo įsibėgėjimas ir kalbėjimas be ribų, nejaučiant atsakomybės už savo žodžius, kas Lietuvoje gal jau įprasta ir nekreipiama dėmesio, tai čia pažiūrėta jautriau”.

Anot europarlamentaro, į neatsakingas kalbas sureaguota rimtai – V.Uspaskich kalba buvo išversta, išnagrinėta ir daromos išvados. Paaiškinimas frakcijai iš V.Uspaskich taip pat gautas ir užregistruotas.

“Argumentai, manau, šiek tiek spekuliatyvūs, bet spręsime visi,” – sako P.Auštrevičius. Kokių priemonių bus imamasi spręs Renew Europe/ Atnaujinkime Europą frakcija. 

 Europos Parlamento liberalų frakcija trečiadienį pašalino Darbo partijos pirmininką Viktorą Uspaskichą iš šios politinės grupės dėl jo homofobiškų komentarų. Balsavimas „Renew Europe“ frakcijoje surengtas reaguojant į V. Uspaskicho vaizdo įrašą, kuriame politikas vartojo žodžius „iškrypėliai“ ir „pedikai“.„Renew Europe“ pirmininkas, rumunų politikas Dačanas Čološas pareiškė, kad vaizdo įrašo turinys yra visiškai nepriimtinas, kupinas neapykantos ir akivaizdžiai homofobiškas. Už V. Uspaskicho pašalinimą balsavo 72 europarlamentarai, šeši buvo prieš, šeši susilaikė.

Užsakytas vakcinos kiekis Europos Sąjungai – 2,5 milijardo dozių

Dar viena svarbi tema – valcinos gamyba ir pristatymas Europos šalims. Tiekimas sutrikdytas ir nesiekia planuotų apimčių, tad kai kurių valstybių politkai siūlo imtis veiksmų ir užsakinėti vakciną savaraniškai. 

“Antradienį buvo aplinkos komitete ilgas posėdis su atsakingais pareigūnais iš Europos Komisijos, ir tais, kurie dėrėjosi su vakcinos gamintojais, ir paaiškėjo, kad kontraktai, kuriuos pasirašė EK sudaro 2,5 mlrd dozių. Skaičius pakankamas, tačiau tiekimo grafikas – štai kas neramina. Tas nerimas virsta politikų bandymais imtis tam tikrų veiksmų,” – aiškina P.Auštrevičius.

Tačiau, anot jo, esmė kitur – bet kuriuo atveju papildomi kiekiai bus gaminami vistiek tik po to, kai bus įvydytas visas bendras Europos Sąjungos užsakymas – 2,5 milijardo dozių, tad papildomi užsakymai  ir nacionaliniai kontraktai didelės prasmės neturi.

P.Auštrevičius svarsto, kad tokie papildomi valstybių užsaymai gali turėti prasmės tik jei pandemija užtruktų kelis metus, tačiau iki to laiko jau ir problemų su gamybos kiekiais nebebus, jie bus išspręsti.

Tad dabar svarbiausia nuraminti visuomenė ir sugrąžinti pasitikėjimą, sako europarlamentaras. 

“Prancūzija skelbia viešai vakcinavimo grafikus ir kiekvienas pilietis gali žinoti ir tvarkytis, ir planuoti asmeninį gyvenimą pagal tai. Aiškumas šiek tiek atgniaužia tuos gnaiužtus netikrumo ir įtampos, kurios visuomenėje yra per daug.” – apie veiksmus, kurių valstybėse reikėtų šiandien, pasakoja Lietuvos atstovas EP P.Auštrevičius.

Klausykite visą pokalbį, kuriame ir Astravo naujienos.

Petras Auštrevičius: “Metai buvo įdomūs ir, atrodo, dariau tą, ko reikėjo”

ES parama privalo nedelsiant pasiekti Baltarusijos pilietinę visuomenę – FM99 sako Petras Auštrevičius

Petras Auštrevičius: „Tarp pagrindinių Astravo elektrinės tikslų yra tiekti elektros energiją ES rinkai“

Laida paruošta bendradarbiaujant su EP grupe Atnaujinkime Europą/Renew Europe

Kitos naujienos

1595 kartoninės dėžės ir 71 kartoniniai lakštai! - tiek prireikė pastatyti kartotinį tiltą.

Viney Dubey iš šiaurinės Indijos atvažiavo į Lietuvą prieš šešerius metus. Sako, čia ramybės oazė, jokios...

Ko? Atliekų! Vienkartiniai indai, popieriniai rankšluosčiai ir servetėlės, tušti indeliai nuo padažų, jog...