Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

„Europos klubas“ – ar prasminga viltis išvysti Rusiją prie derybų stalo?

Ar prasminga viltis išvysti Rusiją prie derybų stalo?

 Europos Sąjungos santykiai su Rusija dabar ne patys geriausi, tačiau ar gali būti kitokie dabartinėje geopolitinėje situacijoje? JAV prezidentas Barackas Obama abejoja, ar Rusijos vadovas Vladimiras Putinas pakeis savo poziciją

Lansbergis GabrieliusUkrainos atžvilgiu anksčiau nei pasireikš visas sankcijų poveikis šaliai. Kol nepriversi – nieko nebus. B.Obamos nuomone, V.Putino elgesys izoliavo Rusiją tarptautiniu mastu, tačiau gerai jam tarnauja vidaus politikoje.

Šią savaitę atsirado vilčių, kad bus susitarta dėl paliaubų Luhansko srityje, Rytų Ukrainoje, tačiau ar bus laikomasi susitarimų, niekas nežino. Iki šiol nei vienas susitarimas nebuvo įgyvendintas.

Europos Parlamentas rengia pranešimą apie ES ir Rusijos santykius. Pranešimo autorius – Lietuvos atstovas Europarlamente Gabrielius Landsbergis.

 Rengia ES poziciją

 ES poziciją Rusijos atžvilgiu kuriantis europarlamentaras Gabrielius Landsbergis „Europos Klubui“ pasakojo, jog jam teko susitikti su įvairiais specialistais, atsakingais už ES pozicijos santykiuose su Rusija formavimą – tyrimo institutais, nevyriausybinėmis organizacijomis, kai kuriais Rusijos visuomenės veikėjais.

Krizė Ukrainoje keičia situaciją ir pačius santykius. „Mes girdime, kad „no more bussiness as usual“ – mes nebesėsime prie to paties stalo su Rusija taip kaip anksčiau. Ir reikia gairių, kaip ES turi bendrauti su Rusija po to, ką ši padarė Ukrainoje“ – sakė G. Landsbergis. Po Malaizijos lėktuvo katastrofos vasarą, atrodė, nebėra galvojančių apie santykių atnaujinimą su šia šalimi ar numojančių ranka į tai, kas įvyko Ukrainoje arba jų itin mažai. Bet ypač po G20 šalių lyderių susitikimo, pasak pašnekovo, prasidėjo tendencijos, kurias būtų galima apibūdinti sakiniu :“galbūt atėjo laikas Rusijai kažką pasiūlyti, kad būtų grįžtama prie derybų stalo“. Tačiau anot G. Landsbergio, tai Rusijos reikalas siūlyti: „Kodėl mes turim siūlyti, kodėl ne Rusija turi paaiškinti ką ji dabar darys toliau. Pati įvėlė save į tokią situaciją ir atvedė ten, kur dabar pati yra ir kad pritaikytos sankcijos“, – samprotavo G. Landsbergis. Juk ne ES kalta, kad šlubuoja Rusijos ekonomika, pridūrė europarlamentaras. Tad, laukia nemaži debatai šia tema ir Europarlamente.

 Kelia rimta klausimą

EP sale 1 G. Landsbergis sakė, kad šešėliniai raporto pranešėjai kelia klausimą, kaip mes matome santykius už Ukrainos, nes greičiausiai nepavyks Rusijos įtikinti grąžinti Krymą ir išvesti karius iš Ukrainos. Kai niekas nesikeičia, krizė tik gilėja. Todėl lietuvis parlamento pranešime siūlo taikyti ypatingai griežtą teisingumo principą, kad Rusijai daugiau nebūtų leidžiama daryti kokių nors apėjimų, o paraidžiui taikyti taisykles, kurios įrašytos sutartyse. G. Landsbergis priminė, kad Stokholmo arbitražo teisme tebėra byla prieš „Gazprom“, kuri naudojosi monopoline padėtimi taikydama dujų kainas Europos šalims. “Tai vienas iš pavyzdžių, kai buvo ilgai numojama ranka ir manyta, kad tai tiesiog kitokio pobūdžio kompanija nei amerikiečių „Google“ ar „Microsoft“. Pastarosios, beje, jau susidūrė su ES teisingumo tvarka“, – samprotavo europarlamentaras. Todėl ES taisyklių turi laikytis, neišskiriant nei vienos trečiosios šalies ar kompanijos.

 Laužo bet kokius susitarimus

 O Rusija laužo susitarimus bet kurioje organizacijoje. Pavyzdžiui, Pasaulio prekybos organizacijai ji priklauso, tačiau elgiasi taip, tarsi apie ją nebūtų net girdėjusi. Dėl to kenčia kitos organizacijos narės, tarp jų ir Lietuva. Tad jei Rusija panorės gilesnių ekonominių santykių, prekybos, reikia priversti ją, kad laikytųsi įsipareigojimų, sakė G. Landsbergis. Ir tai turi pirmiausia išspręsti Europos šalys, o ne JAV, kuriai Ukrainos krizė labiau Europos vidaus reikalas.

ES pozicija Europos Parlamento pranešime nuguls iki gegužės pradžios. Tuo tarpu Rusijos prezidentui derybų stalas kol kas nerūpi. Savo kalboje šią savaitę Vladimiras Putinas pareiškė, kad Krymas Rusijai turi sakralinę reikšmę, o su Rusija kalbėtis iš jėgos pozicijos yra beprasmiška.

„Europos klubas” – klausykite ketvirtadienį 14.10 val, 18.50 val. Laida kartojama penktadienį 10.30 val., sekmadienį 13.10

„Europos klubą” transliuoja ir „Geras FM” bei „Tauragės radijas”.

 Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...