Klausyti gyvai

17:00 - 19:00

Tokia diena

„Europos klubas” – arklienos skandalas: sukčių ar ženklinimo problema?

Arklienos skandalas: sukčių ar ženklinimo problema? Klausyti „Europos klubas – Hyde Park”

Lietuvoje, o ir kitose Europos šalyse, plačiai nuskambėjo skandalas dėl arklienos. Mūsų šalyje jos buvo rasta konservuose, pažymėtuose, kad tai jautiena. Konservai buvo įvežti iš Latvijos. Beje, vietoje brangios jautienos jau ne pirmą kartą bandoma „prakišti” ką nors kita. Anksčiau Š vedijoje dažyta kiauliena taip pat buvo pardavinėjama kaip jautiena.

Kalbinti gyventojai teigė girdėję apie šį skandalą. Blogai tai, kad vartotojai buvo apgaudinėjami, tačiau arkliena nėra savaime kažkuo kenksminga ar nevartotina. Tačiau lietuviai teigė, jog nepirktų arklienos. Mūsų šalyje tai tiesiog neįprasta.
Už maisto saugą ir vartotojų teises atsakingas eurokomisaras Tonio Borgas Europos Parlamentui pristatė naujas arklienos skandalo aplinkybes. Jis aiškino, kad tai yra ženklinimo, o ne maisto saugos problema.

Europos Parlamento Sveikatos komiteto narė Radvilė Morkūnaitė įsitikinusi, jog iš to negalima spręsti, kad blogai veikia kontrolės sistema. Juk tuomet nebūtume sužinoję, kad valgome ne visai tai, kas parašyta etiketėje.
„Tai nėra ypatingas kontrolės sistemos trūkumas. Tai tėra piktybiškumas ir nusikalstama veika. Komisaras minėjo, kad administracinė atsakomybė turi būti taikoma. O galbūt net ir baudžiamoji”, – sakė europarlamentarė.
Pačios valstybės narės yra atsakingos už produktų patikrą. Norint ją griežtinti, reikia daugiau pajėgumų ir resursų, pridūrė R.Morkūnaitė. „Yra šalys, kur arkliena yra tradicinis maistas. Abejonių kilo todėl, kad dalis Europoje rastos arklienos buvo iš Rumunijos. Ir nėra aišku, ar tie arkliai buvo auginami maistui”, – sakė pašnekovė.

Be to, baimių kilo ir dėl medikamentų, kurie buvo duoti arkliams. Jie gali turėti įtakos žmonių sveikatai. „Nebuvo aptikta, kad mėsa yra nekokybiška, tačiau vartotojas turi žinoti, ką jis valgo”, – pažymėjo Europos Parlamento narė.
Gyvulio kilmės šalis pagal galiojančią tvarką Europoje yra ta, kur jis buvo paskerstas. Jeigu atsirastų poreikis skelbti daugiau informacijos etiketėse, tai gali būti perteklinė informacija, didėtų pakuotė, o tai atsilieptų galutinei kainai. „Vartotojų organizacijos galėtų išsakyti savo poziciją, kiek ženklinimo ir informacijos turėtų būti. Pavyzdžiui, ar užtenka parašyti, kad sultys iš Ispanijos, ar reikia dar pridurti, kur apelsinai užauginti”, – pateikė pavyzdį R.Morkūnaitė.

Eurokomisaras T.Borgas sakė, kad jau netrukus galime tikėtis naujienų produktų ženklinime. Lietuvos pirmininkavimo metu kaip tik ir ketinama peržiūrėti maisto grandinės kontrolę užtikrinančius teisės aktus.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.


Prie laidos finansavimo prisideda
Europos Parlamentas.

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

kalbėk: [email protected]

Kitos naujienos

Nuo šių metų gegužės 2 d. keičiasi atliekų priėmimo tvarka Alytaus regiono atliekų tvarkymo centr...

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...

Alytuje praūžė ilgai lauktas pirmasis tokio formato kultūrinių patirčių festivalis jaunimui „Nuo ...