Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

"Europos klubas" – Brangūs saulės spinduliai išdegina pinigines

Brangūs saulės spinduliai išdegina pinigines „Europos klubas – Hyde Park”

Saulės energijos bumas Lietuvoje pasiekė lūžio tašką. Valdžia stabdo saulės jėgainių plėtrą, nes nevaldomas procesas gali atsisukti kitu galu – smarkiai pabrangusia elektra. Europai ši problema irgi jau nenauja.

Elektra smarkiai brangtų

Sausio mėnesį Europos parlamento Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitetas balsuos dėl rezoliucijos apie atsinaujinančiosios energijos uždavinius ir galimybes Europoje. Dokumente teigiama, kad atsinaujinančios elektros kainos neturi būti našta vartotojams. Su šia problema kaip tik susidūrė Lietuva. 2010 m. mūsų šalis nustatė saulės energijos supirkimo kainas, kurios buvo vienos didžiausių Europoje. Mažosioms elektros jėgainėms (iki 30 kW) leista neribotai tiekti į tinklus elektrą, o valstybė pažadėjo energiją pirkti privaloma tvarka 12 metų. Tad nieko keista, kad atsirado daug norinčiųjų užsidirbti.
Š iuo metu 16 tūkstančių asmenų laukia leidimo statyti mažąsias saulės energijos jėgaines. Toks neregėtas bumas buvo staigmena ne tik šiai, bet dar ir praėjusiai valdžiai. „Jeigu visi šie projektai būtų įgyvendinti, tai reikštų ženklų elektros kainos padidėjimą. Todėl manome, kad buvo padarytas tam tikras brokas įstatyme”, – mano energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius Tad Energetikos ministerija ieškos būdų, kaip stabdyti saulės elektrinių plėtrą, sako ministras. Anot jo, pastačius visas elektrinės pagal dabar pateiktus prašymus, elektros kaina padidėtų bent 5 centais, todėl reikia spręsti „šią problemą”.
Vyriausybei jau pateiktos įstatymo pataisos, kurios pristabdys mažųjų saulės elektrinių plėtrą.

Š½monių entuziazmas – beribis

Tuo tarpu Europos parlamento narys Algirdas Saudargas nemato problemos, kad į saulės spindulių energiją tiesia rankas tūkstančiai verslininkų. „Jei sudaromos geros sąlygos mažoms elektrinėms, tai kyla žmonių entuziazmas. Tiesa, kartais jis gal būna ir neatsakingas, nes žmonės tik užsisako galimybę statyti, o nestato”, – komentavo A.Saudargas. Tam ministerija ir yra, pasak europarlamentaro, kad valdytų šiuos procesus. Jis tiki saulės energetikos ateitimi, o subsidijos, jo manymu, teikiamos tam, kad pamažu būtų pereinama prie šios energijos rūšies. Jas visai nutraukus, jėgainės taps nuostolingos, ir atsinaujinančių energijos išteklių ateitis vėl atsidurtų šešėlyje.

Džiaugiasi, kad spėjo

Vienas pirmųjų Lietuvoje įrengęs saulės jėgainę Gediminas Jegelevičius sutinka, kad elektros supirkimo kainos tikrai aukštos. O dabartinę situaciją, pasak jo, buvo galima numatyti. „Kai buvo priimtas įstatymas dėl saulės energetikos, prognozavau, kad gali įvykti taip, kaip šiandien. Todėl mes investavome labai skubiai, nors tai atsiperka ne taip greitai”, – sakė verslininkas, džiūgaujantis, kad spėjo su pirmaisiais statytojais.
Už kilovatvalandę iš valstybės jis gauna beveik 2 litus, įskaitant ir PVM. G.Jegelavičius neslepia, kad valstybė nustatė per didelę supirkimo kainą. „Tiesiog nebuvo pasvertos galimybės”, – sakė jis. Investicijos verslininkui atsipirks jau po 6 metų, jei nekils papildomų rizikų. „Š½inoma, užkrauti subsidijų naštą visiems vartotojams – tai yra visuomenės supriešinimas”, – mano verslininkas.

Pasirinkimas – tarp ekologijos ir kainos

Europos Parlamentas taip pat ieško būdų, kurie leistų nežlugdyti šios pramonės, tačiau netaptų ir didele našta. Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitetas svarstomoje rezoliucijoje, kreipiamas dėmesys į tai, kad ES veikia daugybė atsinaujinančių energijos šaltinų skatinimo priemonių ir šis skatinimas lėmė didelį augimą, tačiau kai kurios skatinimo sistemos yra labai brangios ir vartotojams iš dalies užkraunama geroka našta prieš tai neleidus jiems pasirinkti. Taigi bendrai sutariama, kad žalioji energija neturi būti probema vartotojams, nors ji ir yra subsidijuojama.
O ką apie tai mano šalies gyventojai? Ar geriau sava žalia energija ar mažesnės elektros kainos? Kalbinti Alytaus praeiviai nebuvo vieningos nuomonės. Daugiau sau galintys leisti gyventojai teigė esantys už saulės elektrą, net jei ir reiktų mokėti už ją daugiau. O kai kuriems svarbiausia yra kaina, nesvarbu, kaip ta elektra gimsta.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

kalbėk: [email protected]

Kitos naujienos

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...

Elayork su atokvėpiu pristato pristato savo naujausią muzikinį kūrinį „Ne Laiku"...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...