Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

„Europos klubas” – euras išsaugojo liemenę ir premjero postą

Euras išsaugojo liemenę ir premjero postą

 Lietuvos premjerui nereikės atsistatydinti, o Centrinio banko vadovas galės toliau vaikščioti su liemene. Tai žadėjo padaryti Algirdas Butkevičius ir Vitas Vasiliauskas, jei Lietuvai nebūtų suteiktas leidimas įsivesti eurą arba pasikeistų jo kursas. Tačiau Briuselis eurui galutinai uždegė žalią šviesą – tam pritarė visos ES šalys, o keitimo kursas išlieka tas pats – 3,4528 litų už eurą.

Euro laikrodis n23517_puslapiui Laikrodis tiksi Vilniuje

 Euras Lietuvoje galutinai patvirtintas ES Bendrųjų reikalų taryboje trečiadienį. Ta proga iššautas šampanas, o V.Vasiliauskas iš Briuselio davė komandą įjungti laikrodį Vilniuje. Todėl virš Lietuvos banko durų Gedimino prospekte, Vilniuje, laikas rodo, kiek liko laiko iki euro įvedimo mūsų šalyje kitų metų sausio 1-ąją dieną.

Iškilmėse dalyvavęs Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius perdavė sveikinimus Lietuvos žmonėms ir džiaugėsi pozicijos išlaikymu, kas palengvino darbą. „Lietuva išlaikė pasiruošimo egzaminą, kuris truko beveik pusantrų metų“, – sakė jis ir pasidžiaugė, kad dėl euro Lietuvoje balsavo tiek valdantieji, tiek opozicija. O to nebuvo kai kuriose kitose šalyse.

Lietuvos banko vadovas V.Vasiliauskas teigė, kad euro įvedimas rodo ir Lietuvos ekonomikos stiprybę.  „Ilgas kelias nueitas. Ir tai yra istorinis momentas“, – sakė jis. Lietuva, pasak jo, kartu su euru jungiasi ir prie Bankų sąjungos, į kurią mūsų šalis įeis su skaidria, aiškia, puikiai kapitalizuota bankine sistema. „Tai irgi Lietuvos pripažinimas“, – teigė jis.

 Rekomenduoja dar nekeisti

Euras sveikina 20140723_135209 Valdžia rekomenduoja neskubėti keisti litų į eurus, o geriau įnešti grynus pinigus į bankines  sąskaitas. „Žmonės neturėtų dabar pradėti keisti litus į eurus, tą bus galima padaryti po naujųjų metų nemokamai. Rekomenduoju pasidėti į sąskaitas, ir viskas vyks automatiškai“, – sakė jis. Centrinio banko vadovas pasidžiaugė išsaugojęs liemenę ir laimėjęs lažybas dėl euro – kursas liko toks, koks buvo dešimt metų. V.Vasiliauskas netikėjo, kad kursas galėtų būti kitoks nei yra dabar.

O dabar Lietuvos banko misija – informuoti gyventojus apie eurą kaip atsiskaitymo priemonę, kad būtų išvengta galimų nesusipratimų ar piktavališkų veiksmų. Beje, trečiadienį turėjote gauti ir SMS žinutę apie euro įvedimą. Finansų ministras Rimantas Šadžius trečiadienį žurnalistams kalbėjo apie euro naudą ir skaičiuoti pliusus, o išlaidas, pasak jo, susiskaičiuosime vėliau. „Nauda labai akivaizdi. Mes, Lietuva, atverčiame naują ekonominės istorijos puslapį. Ir tai yra pagrindinis mūsų visų pasiekimas. Tame puslapyje pradėsime rašyti nuo pirmos eilutės – kaip patys parašysime, taip ir gyvensime“, – kalbėjo ministras. Šansu įsilieti į euro zoną, kurioje gyvena trečdalis milijardo žmonių, pasak jo, bus pasinaudota Lietuvos ir visų žmonių gerovei.

 Prognozuoja ūkio augimą

Euras Sadzius 20140723_135709
Finansų ministras Rimantas Šadžius

 Jis neabejoja, kad finansinė nauda bus labai didelė, nes tai leis sparčiau plėtoti Lietuvos ekonomiką. Finansų ministerija prognozuoja, kad šiais metais mūsų šalis BVP kils kiek daugiau nei tris procentus, o kitais metais laukiamas paspartėjimas virš keturių procentų. „Manau, kad jis įvyks, o jei dar pasistengsime, augimas bus dar didesnis“, – pastebėjo R.Šadžius. O tai reiškia ir atlyginimų didinimas. Tikimasi, kad jie per metus augs bent po penkis procentus. „Tai yra mūsų gyvenimo kokybės artėjimas prie Europos vidurkio“, – sakė jis. Tačiau ir toliau turime elgtis atsakingai, o fiskalinės drausmės varžtelių nebus galima atleisti net ir tada, kai jau mūsų piniginėse žvangės euro monetos.

Be to, atlyginimai turės būti paremti darbo našumo augimu, kad vėl nekiltų algų ir kainų burbulai. „Mūsų ekonomikos augimas turi būti mūsų pačių uždirbtas. Tai – pagrindinė taisyklė“, – pastebėjo Finansų ministras.

 Laukia bendros žaidimo taisyklės

Euras Semeta Algirdas 20140722_134221
Lietuvos atstovas EK Algirdas Šemeta

 Lietuvos atstovas Europos Komisijoje Algirdas Šemeta taip pat neslėpė džiaugsmo. „Esu sužavėtas šia diena. Ilgai mes jos laukėme, ir pagaliau turėsime tai, ką daugelis Lietuvos žmonių norėjo pasiekti“, – kalbėjo mokesčių ir audito komisaras. A.Šemeta gimė okupuotoje Lietuvoje. „Jei kas nors tuo metu būtų pasakęs, kad po 20-30 metų mes turėsime eurą, niekas nebūtų tuo patikėjęs. Bet dabar tai yra realybė, ir tai yra didelis geopolitinis pasiekimas“, – sakė jis. Lietuva, būdama maža valstybė, tačiau gyvendama šalia didelių geopolitinių grėsmių, turi siekti būti kuo arčiau ES branduolio, o euro zona būtent tai ir yra, pridūrė eurokomisaras.

Pasikeitimai Lietuvai atneš stabilumą, nors turės laikytis euro zonos bendrų taisyklių, pavyzdžiui, kiekvienais metais iki spalio 15 dienos Europos Komisijai turės pateikti šalies biudžeto projektą įvertinimui, prieš tvirtinant jį Nacionaliniame parlamente. Taip pat turės laikytis fiskalinės drausmės, dalyvauti Europos stabilumo mechanizme, Bankų sąjungoje. „Visa tai Lietuvai suteiks daugiau stabilumo. Naujas mechanizmas leis išvengti ar bent jau sumažinti tas rizikas, su kuriomis Lietuva susidūrė prieš krizę“, – sakė jis.

 Po savęs privėrė duris

EP Italija 20140723_135141 Beje, Lietuva po savęs priveria duris euro zonoje, nes artimiausiu metu plėtra nenumatoma, sako A.Šemeta. „Techniškai bent per artimiausius dvejus metus nei viena ES narė negalės tapti euro zonos nare, nes nei viena šalis nedalyvauja valiutų kurso mechanizme, išskyrus Daniją“, – teigė jis. Reikia bent dvejus metus šaliai būti tokiame mechanizme, o štai Lietuva tai išbandė savo kailiu pakankamai ilgai. Tačiau manoma, kad euro zona nesiplės ir ilgesnį laiką. Nors eurokomisaras A.Šemeta vylėsi, kad teigiamas Baltijos šalių pavyzdys paskatins Centrinės Europos valstybes tapti euro zonos narėmis. Tačiau tai ateities klausimas.   Baltijos šalys pastaruosius metus pademonstravo, kad euro zona yra didelis pasiekimas visai ES. Pavyzdžiui, Estija stojo sunkiausiu euro zonai metu. „Šalys demonstruoja ryžtą ir norą būti Europos projekto dalimi“, – reziumavo A.Šemeta.

Dar anksčiau eurui Lietuvoje yra pritarę Europos Parlamentas, Europos Komisija ir Europos Centrinis Bankas. Pirmą kartą Lietuva bandė įsivesti eurą pirmoji iš Baltijos šalių 2007 metais, tačiau tuo metu šaliai nebuvo leista tai padaryti dėl per didelės infliacijos.

„Europos klubas” – klausykite ketvirtadienį  14.10 val,  18.50 val. Laida kartojama penktadienį  10.30 val., sekmadienį  13.10

„Europos klubą” transliuoja ir „Geras FM” bei „Tauragės radijas”.

 Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...