Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Europos klubas“: Europa susirūpino savo energetine nepriklausomybe nuo Rusijos

Europa susirūpino savo energetine nepriklausomybe nuo Rusijos

Energetika ES RusijaEuropos ir JAV konflikto su Rusija fone – vis garsesnės kalbos apie energetinę nepriklausomybę. Ne tik Lietuvos, kuri visiškai priklausoma nuo „Gazprom“ dujų, bet ir visos ES, kurioje rusiškos dujos tenkina trečdalį viso poreikio. Todėl Europa sukasi į JAV ir ragina greičiau pradėti skalūninių dujų eksportą. Kol kas to neleido daryti dvi kliūtys: įstatymiškas draudimas eksportuoti ir infrastruktūros nebuvimas.  Tačiau JAV baigia statyti suskystintų dujų terminalą eksportui ir planuoja dar kelis. Tokį terminalą metų greitai jau turės ir Lietuva. Todėl šią savaitę JAV Senate amerikiečius skubino liberalizuoti eksportą Lietuvos energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius. Tiek respublikonai, tiek demokratai JAV palaiko Europos idėją, o J.Neverovičiaus vizitas JAV spaudoje sutiktas palankiai. Pasak ministro, dujų eksportas būtų naudingas ir Europai, ir pačioms Valstijoms. Tiesa, amerikiečiai priminė Europai, kad ši ir pati turėtų pradėti ieškoti resursų. Taip duotas signalas, kad Europa taip pat turėtų užsiimti skalūnų dujų žvalgyba, kuri Vakarų Europoje vis dar yra draudžiama, išskyrus kelias išimtis.

 Supranta padėties rimtumą

 Trečiadienį į Briuselį pirmojo oficialaus vizito atvyko JAV prezidentas Barackas Obama, kuris jau pirmąją dieną teigė, kad Europa turi galvoti ir apie savo resursus, taip pratęsdamas diskusijas apie skalūnų dujas. Nėra abejonių, kad Europos šalių lyderiai paragins B.Obamą paskubinti skalūnų dujų eksporto liberalizavimą. Tai juos skatina daryti iššaukiantis ir neprognozuojamas Vladimiro Putino elgesys Ukrainos atžvilgiu. Per Ukrainą teka svarbi dalis Europai skirtų rusiškų dujų, tad bet kokie trikdžiai ar karas sutrikdytų šį tiekimą.

Europarlamentaras V. Lansbergis
Europarlamentaras V. Lansbergis

Beje, Europos Parlamente jau prieš penkerius metus vokiečiai klausinėjo Europos Komisijos, kas daroma, kad būtų apsirūpinama savais energetiniais resursais be didžiosios kaimynės.

Europarlamentaro Vytauto Landsbergio nuomone, Europos Sąjunga dabar jau supranta padėties rimtumą, kai irgi yra iš dalies priklausoma nuo Rusijos. O ši tuo piktnaudžiauja, tad nebijo naudoti ginkluotą jėgą prieš Ukrainą. „Gaila, kad tu išvadų nebuvo padaryta po Gruzijos karo. Bet dabar nueita jau per toli“, – „Europos klubui“ sakė V.Landsbergis.

Tad viena, kai Rusija yra baudžiama, o antra, kai Europa pati pasirūpina savo saugumu. Energetinis saugumas čia labai svarbus, o Rusija jau grasina keršyti Europai už paskelbtas sankcijas, sako V.Landsbergis. Tad ar Rusija imsis trikdyti dujų tiekimą Europai, klausimas lieka atviras, tačiau tokia galimybė yra, ir Europa tai supranta vis aiškiau. Europarlamentaras mano, kad gąsdinimas energetiniu ginklu nebus paveikus, nes Rusijai dujos bei nafta yra vienintelės prekės, iš kurių šalis gali išgyventi. „Rusija nieko nepardavinėja, nes nieko negamina. Ji valgo savo gelmių turtus“, – pastebėjo Europos Parlamento narys.

 Kliūtys kuriamos ir Lietuvoje

 Tačiau bėdų yra ir Lietuvoje. Komisija, tirianti suskystintų dujų terminalo statybos peripetijas, įgriso ne tik terminalo statytojams, bet ir patiems valdantiesiems. O komisijos vadovas Artūras Skardžius susilaukia vis daugiau klausimų, kam jis iš tiesų tarnauja. „Tai matau kaip blogus veiksmus, galinčius padaryti didžiulę žalą“, – sakė V.Landsbergis, kuris mano, kad jam buvo įsakyta. Europarlamentaras mano, kad A.Skardžius yra agentas, o atsakomybę turėtų prisiimti ir Socialdemokratų partija, kuriai A.Skardžius ir priklauso. Partija, pasak pašnekovo, galėtų pasiūlyti Seimo nariui tarti savo žodį, jei šis nesiliaus kaišioti pagalių į terminalo statybos ratus.

„Mes matysime politinę kovą per dujų terminalą. Vieni norės pagreitinto tvarkaraščio, kiti darys viską, kad būtų lėtinama ir griaunama. Taip apsišviečia, kas yra kas“, – sakė europarlamentaras.

Kol kas A.Skardžius pranešė, kad komisija darbą baigė, tačiau siūlo įgyvendinti nepriklausomą auditą tuomet, kai terminalas jau bus pastatytas.

O kol vyksta vietinių diversantų paieškos Lietuvoje, visos Europos akys sutelktos į JAV – ar ši šalis tikrai pasiūlys Europai pigesnių dujų. Mūsų šalyje neseniai viešėjęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas sakė, kad valstybės apsauga priklauso nuo to, ar yra daugiau nei vienas energijos tiekėjas. Rusai, pasak jo, naudojasi energetiniu saugumu vos ne kaip kariniu ginklu. Tačiau JAV kol kas neturi techninių galimybių eksportuoti į Europą dujas. Amerikiečiai jau įspėjo, kad derybos dėl dujų vyks komerciniu pagrindu, jų nori ne tik Europa, bet ir Azija, kuri, beje, gali pasiūlyti didesnę kainą nei europiečiai.

 Ryšiai tik stiprės

Vizgirda
Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje vadovas T. Vizgirda

 Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje vadovas Tadas Vizgirda sakė, kad pačios Laisvos prekybos sutarties tarp ES ir JAV paskubinti yra neįmanoma. O nuo to priklauso ir dujų eksporto tikimybė. „Nors konfliktas keičia pasaulio ekonomikos paveikslą, tačiau laiko daugiau neatsiranda. Reikia daug laiko, kad sutartis būtų pasirašyta. Tas užtrunka, nes daug punktų reikia analizuoti, kad abiems pusėms būtų naudinga sutartis“, – „Europos klubui“ sakė T.Vizgirda. Jis mano, kad prekybos ir verslo ryšiai tarp ES ir JAV po Rusijos veiksmų tik sustiprės. Po to, kai Rusijos valdžia užsiminė apie galimybę nacionalizuoti Europos ir JAV turtą, jei ir toliau bus skelbiamos sankcijos, nuo to laiko, pasak T.Vizgirdos, jei kas ir planavo investuoti Rusijoje, tai dabar užšaldė savo projektus. Investicijų draudimas, dirbantiems Rusijoje, irgi gali būti nutrauktas. O tai didina riziką.

Pašnekovas sakė, kad skalūnų dujų eksporto pagreitinimas dabar yra svarbi JAV ir Europos lyderių pokalbių temų. JAV jau yra dujų perteklius. Beje, amerikiečiai jau pralenkė Rusiją pagal išgaunamų dujų kiekį, o po kelių metų, kaip prognozuojama, Rusija bus pralenkta ir pagal naftos gavybą.

Verslo diversifikacija yra labai svarbi, nes tie, kas investavę tik Rusijoje, dabar gali nukentėti. Tuo tarpu Lietuvos verslininkų susidomėjimas JAV rinka, Prekybos rūmų vadovo įsitikinimu, auga. Tiesa, patys gamintojai mažiau domisi , daugiau skverbiasi startuoliai, paslaugų teikėjai.

Grįžtant prie skalūnų dujų temos, pasak T.Vizgirdos, kol kas JAV yra tik vienas SDG terminalas, dar laukia šeši papildomi, tačiau jie dar tėra planuose. Tuo tarpu Rusija derasi su Kinija dėl didesnių dujų pardavimų. Nes dujų pardavimai Europoje Rusijai atneša apie 100 milijonų JAV dolerių pajamų per dieną. Tad mokių ir tvarkingų klientų praradimas Rusijai būtų dar vienas smūgis į ir taip svyruojančią ekonomiką.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje išrinktas Meilės Lukšienės premijos laureatas. Juo tapo Ąžuolas ...

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpus...

Alytaus Rotušės aikštėje statoma išskirtinė scena penktadienį vyksiančiam lauko šokio spektakliui...