Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

„Europos klubas” – Europos Parlamento vieta: istorinis Strasbūras ar politikos sostinė Briuselis?

EP Strasbure Lietuvos prmEuropos Parlamento vieta: istorinis Strasbūras ar politikos sostinė Briuselis?

Kur turėtų vykti Europos Parlamento posėdžiai – Strasbūre ar Briuselyje? Dėl to niekaip galutinai nesusitariama, nes nuomonių yra įvairių. Europos Parlamentas praėjusį mėnesį priėmė rezoliuciją, kuria ragina suteikti jam teisę nuspręsti, kur ir kada turi vykti Europos Parlamento posėdžiai. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką jie dabar vyksta Strasbūre ir Briuselyje. Patys balsavimai vyksta gražiajame Prancūzijos mieste Strasbūre, beje, esančiame visai netoli Vokietijos. Tuo tarpu dalis administracijos įsikūrusi Liuksemburge, nors šis niekam neklūna. O štai kasmėnesinis ar dar dažnesnis važinėjimas iš Briuselio į Strasbūrą – dar ir kaip. Tai ir milžiniškos išlaidos, ir laikas.

Dauguma parlamentarų norėtų likti Briuselyje, nors prancūzai su tuo niekada nesutiks.  Vokiečiams tai irgi svarbu dėl istorinės atminties. Kaip „Europos klubui“ teigė Europos Parlamento Biudžeto komiteto pirmininkas, beje, prancūzas, Alainas Lamassouras, nustatyti darbo vietą yra ne parlamento valioje, o ES sutartyje. O jos keitimas yra bendras šalių sutarimas. „Aišku, kad vienoje vietoje posėdžiauti yra pigiau nei keliose. Tačiau tai ne tik pinigai. Strasbūras yra Prancūzijos ir Vokietijos susivienijimo simbolis. Ir tai daug svarbiau nei tas nedidelis kiekis pinigų, kuriuos kainuoja“, – sakė komiteto pirmininkas. Jis pridūrė, kad kai ES bando spausti Vokietijos ir Prancūzijos vyriausybes dėl Strasbūro, tai yra neproduktyvu.

20131210_Kaledos StrasburePasak europarlamentaro Leonido Donskio, nuomonės yra skirtingos parlamente. „Dauguma vis dėl to yra Briuselio naudai. Kad ir koks mielas ir gražus yra Strasbūras, ką tai turi bendra su kriminaliniu pinigų švaistymu, klausia L.Donskis. Dėl to, pasak jo, čia galima perkelti galima kai kurias institucijas, tačiau parlamentą reikia palikti, ten kur yra politikos centras – Briuselyje. Istoriniai susitarimai yra gerbtini, tačiau reikia atsižvelgti ir į šiandienos poreikius ir pokyčius, sakė jis.

Europarlamentarė V.Blinkevičiūtė taip pat norėtų dirbti vienoje vietoje. „Negali taip brangiai kainuoti simbolis Strasbūras. Negalime penki tūkstančiai žmonių kas mėnesį keliauti keturis šimtus kilometrų. Suprantu, kad sutarčių reikia laikytis, bet atėjo laikas pakeisti tą sutartį, kad parlamentas galėtų nųspręsti, kur yra jo darbo vieta. Tas keliavimas kainuoja labai brangiai. Bet čia galioja finansinis dėsnis – prancūzai yra prieš iškėlimą“, – sakė europarlamentarė.

Kuri geresnė darbo vieta? Strasbūras gražus miestas, bet čia visi direktoratai yra Briuselyje, ten įsikūrusios ir nevyriausybinės organizacijos, Europos Sąjungos taryba, Europos Komisija, sakė V.Blinkevičiūtė.

Prastas susisiekimas su Strasbūru irgi vienas iš argumentų, kodėl Europos Parlamentas turėtų būti vienoje vietoje. 200 milijonų eurų kainuojantis keliavimas yra nepateisinamas, sakė ji. Todėl europarlamentarai nusprendė pakeisti ES sutartį taip, kad pats europarlamentas galėtų nusistatyti, kur yra jo darbo vieta.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

 

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...