Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

"Europos klubas" – Europos rekomendacijos Lietuvai

Geresnio kelio ieškančiai Lietuvai – Europos rekomendacijos „Europos klubas”
Ką Europa rekomenduoja Lietuvai? O kas bus, jei mes į tai nekreipsime dėmesio? Paprasti klausimai, į kuriuos būtina atsakyti. Nes rekomendacijos teikiamos visoms šalims. O jų tikslas – geresnė ekonominė situacija.

Tikslas – suvaldyti krizę
Europos Komisija kasmet teikia rekomendacijas ES šalims narėms. Tai vadinama Europos semestru. „Yra taisyklės, kurių mes turime laikytis”, – paprastai paaiškino europarlamentaras Zigmantas Balčytis.
Semestro apibrėžimas įvestas prieš trejus metus, kai ES susidūrė su ekonominės krizės iššūkiais. Tam, kad valstybių tikslai ir elgesys būtų nuoseklūs ir apibrėžti kiekvienais metais. Tai ypač svarbu sunkmečiu, kai sunku suvaldyti Bendrijos traukinį.
Š ią savaitę vykusioje Europos Parlamento sesijoje kaip tik vyko diskusija šia tema. Ten pasisakė ir atstovas iš Lietuvos Z. Balčytis.
„Mūsų visų bendras tikslas – kad valstybės kuo grečiau išeitų iš šios sudėtingos situacijos. Jei anksčiau Europos galvos skausmas buvo finansinė krizė, tai dabar – darbo vietos. O nedarbo skaičiai kai kuriose šalyse labai liūdina”, – sakė europarlamentaras.
Be to, investicijos atrsiranda tik ten, kaip pastebėjo pašnekovas, kur yra loginės ekonominės sąlygos. O šios gimsta griežtai nusistačius prioritetus. Dėl jų Europos Parlamentas ir teikia rekomendacijas.

Svarbiausia – naujos darbo vietos
Europos investicinis fondas ketina skirti 60 milijardų eurų tiems, kas kurs papildomas darbo vietas. Apie tai, kaip efektyviausiai nukreipti šias lėšas, ir diskutavo Europos Parlamentas. Mažos ir vidutinės įmonės – dar viena parlamento diskusijų ir ginčų tema. Pastarosios įmonės sukuria 60-70 proc. darbo vietų. „Tikslas yra leisti greitai atsidaryti mažą ar vidutinę įmonę ir, jei yra poreikis, leisti greitai ją uždaryti. Biurokratinių kliūčių čia turėtų būti kuo mažiau”, – kalbėjo Z.Balčytis.
Europos parlamentarai šioje sesijoje sukritikavo gerokai sugriežtintą bankų politiką dėl paskolų. Dėl to bankrutavo daug mažų įmonių. „Paskolai imti reikėjo ne tik garantijos, bet ir laidavimo savo asmeniniu turtu. Europos Parlamentas siekia, kad to nebūtų”, – teigė Z.Balčytis. Anot jo, šios naštos imsis Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas. „Š iais mechanizmais galės naudotis ir Lietuvos mažos bei vidutinės įmonės”, – pabrėžė europarlamentaras.
Beje, apie tai, kad reikia sukurti palankesnes sąlygas darbo vietų augimui, kalbėjo šią savaitę Europos Parlamente viešėjęs Prancūzijos prezidentas Francois Hollandas.
Pasak Z.Balčyčio, jau balandžio mėnesį šalys turės pateikti pasiūlymus, kaip bus įgyvendimai 2013 metams iškelti semestro tikslai. „O jau kitais metais įvertinsime, ar mums pavyko pasiekti užsibrėžtus tikslus”, – sakė Z.Balčytis.
Bankų priežiūra, atlaisvinti biurokratiniai „varžtai” mažoms ir vidutinėms įmonės – tai, ką pavyko pasiekti pastaruoju metu ES institucijoms. Tuo tarpu Europos centrinio banko vaidmuo, jo nuomone, tik didės.

Realiausias – sandorių mokestis
Europa planuoja kiek įmanoma suvienodinti mokestinę sistemą, PVM apmokestinimą, nors tai ir nėra lengva. Pavyzdžiui, lengvatų panaikinimas yra ypač jautrus klausimas. Š alys narės dėl to turi daug politinių problemų. „Jei Lietuvoje būtų panaikintos PVM lengvatos vaistams ir šildymui, kiltų didelės problemos”, – pastebėjo Z.Balčytis.
Nekilnojamojo turto mokesčiai skiriasi valstybėse, tačiau Europos Parlamentas reikalauja iš valstybių suvienodinti šio mokesčio principus, kad neatsirastų kainų „burbulų”.
Automobilių mokesčiai irgi ne kiekvienai valstybei būdingi. Juk įsigyti naują atumobilį lietuviui ir vokiečiui yra skirtingai. Tačiau ir čia būtina ieškoti bendrumo.
Finansinių sandorių mokestis, pasak Z.Balčyčio, realiausia idėja Europoje, nors Lietuvoje šio mokesčio įvedimas kiek pristabdytas. „Neteisingai, kai milžiniškas pajams gaunantys investuotojai sumoka kelis tūkstančius litų”, – pastebėjo europarlamentaras.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

Prie laidos finansavimo prisideda  .

kalbėk: [email protected]

 

 

Kitos naujienos

Žinai informaciją...

Pietų Lietuvoje prie Druskininkų esantis Raigardo pasienio punktas su Baltarusija bus uždarytas nuo kovo....

Knygų mugė 2024-ieji jau čia pat! FM99 kalbame su rašytoja, vertėja, dėstytoja Irena Buivydaite, ...

Grupės „Biplan“ muzikantai jau džiaugiasi į Lietuvą atkeliavusiomis naujomis vinilo plokštelėmis. Minint ...