Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

„Europos klubas“ – eurui pritarė ne visi

Eurui pritarė ne visi

 Eurui Lietuvoje žalią šviesą uždegė ir Europos Parlamentas. Tačiau ne visi lietuviai palaikė sprendimą leisti Lietuvai jungtis prie euro zonos.

EP auras 00081a41-642 Sako, kad tiesa išlaisvina

 Iš viso Lietuvos narystei euro zonoje prieštaravo 116 europarlamentarų, tačiau 545 buvo už.

Panašu, kad euras Lietuvoje išrinktiems europarlamentarams šviečia skirtingai. Todėl ir jų nuomonės balsuojant Strasbūre dėl euro išsiskyrė. Buvo ir tokių, kurie net nerado laiko dalyvauti Lietuvai svarbiame balsavime.

Europos Parlamente dirbantys dviejų valdančiųjų partijų vadovai – „Tvarkos ir teisingumo“ lyderis
Rolandas Paksas ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis – trečiadienį išsakė nepritarimą euro įvedimui Lietuvoje.
„Kartais ateina laikas pradėti sakyti tiesą. Sako, tiesa išlaisvina“, — „Europos Klubui“ sakė R.Paksas. Jis laikosi nuostatos, kad svarbiausi valstybės klausimai turi būti sprendžiami referendumais, o naujos valiutos įvedimas būtent toks ir yra.

Jei ne referendumas, tai bent jau apklausos turi būti šiuo klausimu, nes „formų yra įvairiausių“. „Būtų galima sakyti visam pasauliui, kad mes atsiklausėme žmonių ir žinome žmonių nuomonę“, – samprotavo jis.

 Litas europarlamentarui patinka

 R.Paksas įsitikinęs, kad meluoja tie, kurie sako, jog mes už tai jau balsavome, kai reikėjo apsispręsti dėl narystės ES. „Sutartyse tebėra sakinys, kad eurą įvesime kai bus tinkamas metas. Štai kaip mes balsavome“, – kalbėjo europarlamentaras.

Todėl nebuvo jokio balsavimo dėl to, kad nuo 2015 metų sausio 1 dienos turėtų būti euras Lietuvoje. „Man atrodo, kad metas dabar netinkamas“, – sakė R.Paksas. Iki krizės dar neišlipome.

„Galų gale man patinka litas. Ir yra daug valstybių Europoje, kurios turi savo valiutas“, – pridūrė jis.

EP plenaryR.Paksas plenarinėje sesijoje Strasbūre balsavo prieš, o į posėdį neatvykęs V.Tomaševskis savo nusistatymą prieš Lietuvos stojimą į euro zoną išsakė raštu. Likę Lietuvoje išrinkti  europarlamentarai pritarė euro įvedimui.
Atstatydinto prezidento sprendimas sukėlė kitų lietuvių europarlamentarų pyktį. Antanas Guoga plenarinės sesijos metu Strasbūre R.Paksą išvadino populistu. A.Guoga klausė, kam dirba R.Paksas ir ar jis pagalvojo apie jaunų žmonių ateitį. R.Paksas teigė, kad jis priima populisto epitetą, jei tai atitinka Lietuvos žmonių poziciją.

 Nuomonę jau pakeitė

Tuo tarpu R.Pakso partietis europarlamentaras Valentinas Mazuronis, priklausantis tai pačiai euroskeptikų frakcijai, balsavo už leidimą Lietuvai įsivesti eurą. V.Mazuronis teigė žinojęs, kaip balsuos jos partietis, nes tai kiekvieno europarlamentaro pasirinkimo reikalas.

Tačiau V.Mazuronis sutinka, kad referendumas dėl euro Lietuvoje turėjo būti. Tačiau jis įsitikinęs, kad bet kokiu atveju euro įvedimas yra naudingas Lietuvai ekonomiškai, politiškai ir saugumo atžvilgiu.

Žaliųjų frakcijai atstovaujantis europarlamentaras Bronis Ropė taip pat balsavo už, nors anksčiau ne kartą pasisakė kritiškai euro Lietuvoje atžvilgiu.

„Aš niekada ir nebuvau prieš eurą“, — po balsavimo paaiškino buvęs kandidatas į prezidentus. Šalies vadovo rinkiminėje kampanijoje jis kritiškai atsiliepdavo Lietuvos narystės euro zonoje klausimu.

 Grįžti atgal kelio nėra, sako jis, todėl reikia kompensuoti atlyginimus ir pensijas, tada ir visuomenė žiūrės palankiai. „Mes esame už savalaikį euro įvedimą. Tačiau siūlėme, kad tas milijardas, kurį išleisime įsijungdami į euro zoną, turėtų būti skirtas krizės pasekmėms kompensuoti“, – sakė jis. O euras galėtų būti metais vėliau.

R.Pakso pozicijos jis teigė nenorintis vertinti. Tuo tarpu Latvijos atstovė Tatjana Ždanok, garsėjanti radikaliais pasisakymais ir prorusiška pozicija, balsavo prieš euro įvedimą Lietuvoje.

 Klausimų neturėtų kelti

 Liberalas europarlamentaras Petras Auštrevičius, buvęs derybininkas dėl stojimo į ES, sako, kad sutartyje aiškiai įrašyta, jog Lietuva prisijungs prie euro zonos, tad klausimų tai neturėtų kelti. Europos Parlamento rezoliucija, sveikinanti Lietuvos prisijungimą prie euro zonos, pasak jo, rodo rimtą konsensusą ir pritarimą tiems darbams, kurių jau ne pirmus metus ėmėsi Lietuva.

„Žinoma, euras visada kelia klausimus, ypač vertinant krizė sukeltas pasekmes. Tačiau pasisakę prieš euro įvedimą Lietuvoje kėlė politinio pobūdžio klausimus – ar skelbti referendumą, ar įsivedame eurą laiku“, – dėstė P.Auštrevičius.

Jo teigimu, Lietuvos stojimo į ES sutartyje aiškiai pasakyta, kad Lietuva prisijungs prie ekonominės ir pinigų sąjungos tinkamiausiu laiku“, – sakė jis. 2006 metais tikėjomės prisijungti prie euro zonos, tačiau tuomet iš tiesų nebuvo pasiruošę.

„Numatyti laiką ir apgauti save bei ES būtų neatsakingas požiūris. Mūsų kaimynų prisijungimas prie euro zonos rodo, kad einame teisingu keliu. Nereikia ieškoti kabliukų ten, kur jų nėra“, – sakė jis.

Euras tinkamas Lietuvai dabar todėl, kad šalis yra pakankamai sustiprėjusi, o vieninga valiuta dar labiau paskatins mūsų šalies konkurencingumą. Ir tai, pasak P.Auštrevičiaus, paskatins investuotojų susidomėjimą Lietuva.

Lenkų rinkimų akcijos lyderis Valdemaras Tomaševskis apskritai nedalyvavo balsavime. Tačiau turėjęs raštišką pasisakymą, kuriame nepritarė skubotam euro įvedimui. Todėl būtų balsavęs prieš.

Vakar parlamento sesijoje taip pat nedalyvavo Algirdas Saudargas ir Viktoras Uspaskichas, nors jie anksčiau yra išsakę savo pritarimą euro įvedimui Lietuvoje.

„Europos klubas“ – klausykite ketvirtadienį  14.10 val,  18.50 val. Laida kartojama penktadienį  10.30 val., sekmadienį  13.10

„Europos klubą“ transliuoja ir „Geras FM“ bei „Tauragės radijas“.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Pirmoji dovana, artėjant gražiausioms metų šventėms, bus įteikta alytiškiams, teatro mylėtojams j...

Kai kurių istorikų nuomone, pirmieji žydai Alytuje galėjo apsigyventi dar XV a. Tačiau tai patvirtinančių...

Kiek sauskelnių sunaudojama auginant kūdikį? Daug. O auginant daugiau nei vieną kūdikį? Kalnai! Kiek jų s...

Rašytojo 100-ąsias gimimo metines (2023-01-07) asociacija „Matučio namai“ pasitinka su nauja A. M...