Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

„Europos klubas”: Ilgai lauktas Junkerio planas – pristatytas

Lapkričio 26 dieną Europos Komisija paskelbė 315 milijardų eurų vertės investicijų planą. Juo siekiama skatinti ekonomikos augimą ir darbo vietų

Europarlamentaras Zigmantas Balčytis
Europarlamentaras Zigmantas Balčytis

kūrimą. Lėšas planuojama paskirstyti 2015-2017 metais. Europos Komisijos skaičiavimu, naujasis investicijų planas į ES BVP turėtų įnešti papildomus 330 – 410 mlrd. eurų ir sukurti iki 1,3 mln. naujų darbo vietų. „Tai yra didžiausios ES biudžeto mobilizavimo pastangos Europos istorijoje siekiant paskatinti investicijas. Mes siūlome viltį milijonams dėl užsitęsusio sąstingio ją praradusių europiečių. Europa vis dar gali tapti didelių investicijų epicentru ir vėl augti“, – Europos Parlamente pristatydamas programą pažymėjo Jean-Claude Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas.

Investicijų bankas – pagrindas

Plano pristatymą išklausė ir europarlamentarai eilinėje sesijoje Strasbūre. J.C.Junckerį pažįstantis Lietuvos atstovas Zigmantas Balčytis teigė, kad jam iš pradžių kilo klausimas, kaip bus sutelkta tokia suma trejų metų laikotarpiui. Tačiau įsigilinus į planą, paaiškėjo, kad tai visiškai realu. „Bus keičiama visa investicinė politika, o Europos Investicijų bankas bus pagrindas, nes ši institucija turi pačius aukščiausius specialistus“, – pastebėjo Z.Balčytis. Taigi šis bankas bus lyderis pertvarkant visą investavimo politiką. Bus sprendžiama, kur pirmiausia

"Europos klubo" žurnalistė Vilija Ramanauskienė Kvedaraitė
„Europos klubo” žurnalistė Vilija Ramanauskienė Kvedaraitė

reikia investuoti, kad Europa atstatytų savo konkurencingumą. Inovacijos, švietimo sistema turi būti nepolitizuojami. Beje, kiekviename regione yra skirtinga investicinė aplinka, tad ir modeliai šalims bus taikomis skirtingi. Jau žinoma, kad EIB skirs 5 milijardus eurų šiam planui, Europos Komisija – 15-16 milijardų eurų. Pasak Z.Balčyčio, rizikingi projektai turės būti baigti iki galo ir jiems bus teikiamos garantijos. „Iš Junkerio pristatymo supratau, kad Europoje prasideda įdomūs kūrybiniai procesai ir prasideda investicijos į mokslinius tyrimus. Į juos daug investuojama jau dešimt metų, tačiau tik dabar matyti pirmieji rimti rezultatai“. Tačiau problemų vis dar nemažai. Pasak Z.Balčyčio, reikia išsiaiškinti, kodėl kai kurie tyrimai nepritaikomi arba kodėl kai kur trūksta deramo finansavimo. „Junkerio pristatymas sulaukė daug plojimų, kaip bebūtų keista. Visur reikalingas lyderis, kuris nesivaikytų reitingų ir dirbtų tą darbą, kurį geriausiai išmano“, – įsitikinęs europarlamentaras.

Nori mažinti biurokratiją

Biurokratijos ir reguliavimo mažinimas taip pat buvo paminėti naujojo Europos Komisijos pirmininko kalboje. „Lietuvoje taip pat reikia mažinti biurokratinę naštą, bet kas tai yra? Tai nėra aišku. Lietuvai reikia žinoti kryptis, kur galima parduoti savo produkciją, todėl turime prašyti, kad mums padėtų surasti naujas sritis, kur galima parduoti savo produkciją. Labiausiai nukentėjusios šalys turi daugiausiai gauti iš šio paramos paketo“, – mano europarlamentaras.  Energetinė Lietuvos nepriklausomybės kaina čia irgi labai svarbi. Tad Z.Balčytis mano, kad čia irgi reikia sukurti planą, gauti Europos Komisijos patvirtinimą, ir tada atsivers ES finansavimas mūsų didiesiems projektams.  Ignalinos atominę elektrinę europarlamentaras vadina „mūsų aukso kiaušiniu“. Uždarymo išlaidas vis dar dengia donorai. „Mes galima įkurti kompetencijos centrą, ir ateityje siųsti tuos uždarymo specialistus į kitus regionus, kur reikės uždaryti atomines elektrines. Kažkada pas mus vyko danai ir mokė, kaip tai daryti“, – pasakojo europarlamentaras. Tuo tarpu jei privati tarptautinė kompanija numatys investuoti į tam tikrą sritį, kuri labai svarbi ir valstybei, tai „užsiskaitys“ kaip įnašas į bendrą fondą. Tokiu atveju, pasak Z.Balčyčio, Lietuva gali būti rodoma pavyzdžiu, jei tokių investicijų bus pritraukta. Tada ir valstybė bus suinteresuota dėti pinigus į savo sistemos pagerinimą. Taip ir bus kuriama bendra ekonominė gerovė. Čia pavyzdys gali būti JAV, kur buvo priskaičiuotos didelės valstybės ir privataus verslo investicijos į skalūnų dujų išgavimo verslą. O tai lėmė tris kartus sumažėjusias energetikos išteklių kainas. Tad Europa taip pat daugiau naudos tikisi iš viešo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo ir bendrų investicijų.   Kada J.C.Junckerio planas išvys dienos šviesą? Planas kol kas kuriamas, tačiau jau nuo 2015 metų, pasak Z.Balčyčio, jis turės būti įgyvendinamas. Jo trukmė – treji metai, o jei jis sėkmingai prigis, procesas bus pratęstas.

Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. Laida kartojama 15.10 val., 19.10 val. bei šeštadienį  10.10 val.

„Europos klubas“ – klausykite ketvirtadienį 14.10 val. Laida kartojama 18.50 val., penktadienį 10.30 val., sekmadienį 13.10.

„Europos klubą“ transliuoja ir radijo stotys „Geras FM“ bei „Tauragės radijas“.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...