Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

"Europos klubas". Kokios Europos norime?

Europos ateities scenarijai brėžiami Lietuvoje. „Europos klubo Hyde Park“. Klausyti…

Kokios Europos norime? Tokia tema Vilniuje šią savaitę vyko diskusija, kurioje dalyvavo į Lietuvą atvykęs Europos viršūnių tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy. Drauge su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite jis ir atidarė diskusiją, kurioje dalyvavo diplomatai, politikai, visuomenės veikėjai, studentai.

Europai išsilaikyti reikia pastangų

Aukštas svečias prisiminė Baltijos kelią, jo reikšmę Lietuvai ir visai Europa. O tai, kaip Lietuva susitvarkė su finansų krizės iššūkiai, pasak jo, sužavėjo visą Europą. Nors senasis žemynas ir pripratęs prie krizų, tačiau pastaroji buvo kitokia. Reikėjo suprasti, kaip teigė svečias, kad Europos Sąjunga nėra vien tik sėkmės istorija, jai egzistuoti reikia pastangų. Europa keisis ir toliau, tačiau H.Van Rompuy įsitikinęs, kad keisis tik į gerą. O kokios Europos norime mes, lietuviai?

Kalbinti praeiviai minėjo laisvą, vieningą, dorovingą Europą, kurioje gyvena laisvesni žmonės. Geri santykiai su kaimynais – ypač svarbu mums. Bet buvo ir kitokių nuomonių – vienos valstybės lekia bedugnėn, ir tik laiko klausimas, kada bus dideli pokyčiai Europos Sąjungoje. Bendras prezidentas? Kalbinti praeiviai teigė, kad to nenorėtų. Nors yra bendros vertybės, tačiau šalims turėtų būtų skirtingi vadovai. Reikia žiūrėti į istoriją, kurioje slypi daug atsakymų, kaip toliau gyventi ir kur eiti.

Stipresnė politinė sąjunga

č® radijo stoties klausimą FM99, kokią mato Europą po 5 ar 10 metų, H.Van Rompuy spaudos konferencijoje atsakė, kad situacija Europoje keičiasi greitai ir dramatiškai. „Niekas negalėjo numatyti finansinės krizės Europoje ir euro zonoje. Norime išlaikyti tokią euro zoną, kokia ji yra dabar“, – sakė svečias. Norint išlaikyti stabilumą, pasak jo, reikia gilinti ekonominę ir monetarinę sąjungą. Būtent dėl to bus rengiama ekonominė ir monetarinė darbotvarkė. „Pateikiau pasiūlymus dėl bankinės, fiskalinės ir ekonominės sąjungos, ir tam tikra prasme stipresnės politinės sąjungos. Dabar prie to dirbame, o pirmasis blokas buvo bankinė sąjunga“, – tvirtino tarybos prezidentas. Š įmet tikimasi susitarti dėl to, kas vadinama krizės mechanizmu bankams, kurie susidūrė su dideliais sunkumais. Š iais arba kitais metais bus patekti pasiūlymai dėl intensyvesnės ekonominės sąjungos ir griežtesnio koordinavimo

Europa nevirs valstijomis

Europos Parlamentas priėmė sprendimą griežčiau kontroliuoti fiskalinę situaciją šalyse narėse. „Mes tikrai sunkiai dirbame dėl stabilios ekonominės ir monetarinės sąjungos. Mano pagrindinis tikslas – kad daugiau tokia krizė nenutiktų“, – sakė ES Viršūnių Tarybos pirmininkas. Jo kadencija baigiasi 2014 metais. Bendra stabili valiuta, pasak svečio, yra svarbiausia vizija. Tiesa, H.Van Rompuy nemano, kad Europa turėtų virsti Jungtines Amerikos Valstijas primenančia struktūra, nors apie federacinę Europą vis garsiau kalba europarlamentarai. „Europa visada bus kažkas kitokio nei JAV, nes skirtingų valstybių istorinis kelias labai skiriasi. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė akcentavo, kad Europa bus tokia, kokios norėsime mes.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 14.10 ir 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda .

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

kalbėk: vilija@fm99.lt

Kitos naujienos

Kaip evoliucionavo automobilių dizainas per paskutinius 40 metų? 1980-ieji - charizmatiškais laikais buvo...

FM99 pokalbis su Alytaus turizmo informacinio centro gide Birute Malaškevičiūte apie tai, ką rugpjūtį ver...

(BNS). Teisėsaugos pareigūnai baigė tirti prieš trejus metus pradėtą dokumentų klastojimu kaltinamos Alyt...

Gary Moore sūnaus Jack Moore ir grupės GARY MOORE TRIBUTE BAND #mooreplaysmoore koncertas – šalia pa...