Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

„Europos klubas“ – kova dėl vietos Europos Parlamente bus įnirtinga

317px-2009_European_Parliament_election_logo.svgKova dėl vietos Europos Parlamente bus įnirtinga

Mūšis dėl vietos po Europos Parlamento saule jau prasidėjo. Tačiau jis kol kas vyksta partijų viduje, ir, regis, aršiai. Norinčių tapti Europos Parlamento nariu tik daugėja. Partijos skelbia kandidatų sąrašus, juos reitinguoja ir iškelia lyderius.  Konkurencija šįkart gerokai aršesnė nei ankstesniuose rinkimuose. Be to, ir paties Europos Parlamento įtaka keičiasi. Europarlamentarai įneša daug pataisų į Europos Komisijos pasiūlytus įstatymų projektus. Sakyti, kad Europos Parlamentas nieko nelemia, nebegalima, ypač tai akivaizdu po Lisabonos sutarties.

 Gali gauti dar daugiau

Kai kurie dabartiniai europarlamentarai taip pat nusprendė stoti į kovą per rinkimus, nes nori tęsti darbą. Kaip jie vertina savo galimybes ir artėjančius rinkimus? Socialdemokratai, kaip rodo apklausos, gali tikėtis mažiausiai trijų vietų Europos Parlamente, o gal net ir padidinti šį skaičių. Pirmuoju numeriu sąraše įrašytas dabartinis europarlamentaras Zigmantas Balčytis, kuris taip pat iškeltas ir kandidatu į prezidentus. Kai kam atrodo keistokai, bet pats politikas problemų nemato. „Mūsų pagrindinis tikslas yra antras prezidento rinkimų turas. Antrame ture niekas negali prognozuoti rinkimų rezultatų. Pirmame ture surinkęs daugiausiai balsų negali būti garantuotas, kad taps nugalėtoju antrame ture“, – sakė Z.Balčytis. Jis teigė tikintis, kad socialdemokratai gali dvi papildomas vietas Europos Parlamente. Tad iš viso tikisi penkių vietų. Z.Balčytis mano, kad jauni žmonės taip pat turi būti tarp kandidatų, tačiau jaunatviškumui Europos Parlamentas nėra tinkamiausia vieta. Čia reikia didelės patirties, čia susirenka buvę ministrai, partijų lyderiai, sako europarlamentaras.

Socialdemokratai nusprendė reitinguoti savo kandidatus į Europos Parlamentą. „Sąrašo pirmas penketukas turi būti patrauklus, kad žmonės patikėtų“, – sakė Z.Balčytis.

Kai kurie žarstosi nerealiais pažadais

Šiame sąraše po Z.Balčyčio rikiuojasi taip pat dabartinė europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė. Ji nusiteikusi optimistiškai. Buvusi Socialinės apsaugos ir darbo ministrė supranta Z.Balčytį dėl sprendimo kandidatuoti tiek Prezidento, tiek Europos Parlamento rinkimuose.

V. Blinkevičiūtė ragina rinkėjus būti budriems ir nesusivilioti keistais populistiniai pažadais, kurias siūlo kai kurios naujos partijos. Jai, pavyzdžiui, atrodo keista ir nelogiška, kai kurie kandidatai žada padidinti pensijas, jei pats į Europos Parlamentą. Socialdemokratų sąraše, pasak jos, yra tik patyrę politikai, kurie yra išlaikę išbandymus valdžia. Beje, socialdemokratai, pasak jos, yra nusprendę į dešimtuką įtraukti bent vieną jauną partietį, o vienos lyties asmenų negali būti daugiau nei 60 procentų. „Socialdemokratai Europos Parlamente tikrai bus“, – įsitikinusi V.Blinkevičiūtė. Ji mano, kad ir aktyvumas bus didesnis. Socialdemokratų sąraše yra ir ministrų, kurie, tikėtina, nevažiuos į Briuselį, jei bus išrinkti. Tad reitinguoti reikėtų tuos, kurie tikrai turi ambicijų dirbti Europos Parlamente.

EP parlamentas _2665026b Profesoriaus anūkas įnešė intrigą

Tėvynės Sąjungos Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų sąraše intrigos įnešė Gabrielius Landsbergis, dabartinio europarlamentaro anūkas. Tačiau europarlamentarė Laima Andrikienė mano, kad per daug sureikšminama pavardė. Pasak jos, žmogus naudojasi piliečio teise būti išrinktas. „Mes per daug sureikšminame pavardę“, – sakė europarlamentarė, kuri pridūrė, kad konkurencija partijoje yra didelė. Konservatoriai dabar nėra valdančiųjų koalicijoje, tad su realybe reikia taikstytis, sako L.Andrikienė. Tad naujas žmogus atneša daugiau konkuencijos, o kalbama, kad daugiau ir įtampos pačioje partijoje. Tiesa, partija dar reitinguos savo kandidatus. Tačiau G.Žemkalnio atvejis įdomus tuo, kad jis partijos nariu tapo tik kelios dienos prieš jį iškeliant kandidatu. Pasak L.Andrikienės, partijos yra daug žmonių, kurie ilgus metus dirbo partijai, ir svajojo dirbti Seime arba Europos Parlamente. Negalima nustumti ir tų, kurie turi didelę patirtį valdžioje. Kiek prognozuoja vietų partijai? L. Andrikienė sako, kad galima pretenduoti į dvi, galbūt į tris vietas.

Europos Komisijos vadovas Jose Manuelis Barroso išreiškė troškimą, kad šie rinkimai į Europos Parlamentą nevirstų populistų šou. Toks pavojus minimas dažnai. L. Andrikienė irgi mano, kad rinkėjai turėtų rinktis iš daug metų veikiančių partijų, o ne iš darinių, kurie tiesiog siekia patekti į valdžią. Kai kurie į  rinkimus ėjo žadėdami stengtis, kad nebus uždaryta Ignalinos atominė elektrinė ir ji vėl pradės veikti. Logiškai mastančiam žmogui tai atrodo labai keista.

O rinkėjų aktyvumą L. Andrikienė siūlo didinti tiesiog juos agituojant.

 Yra privalumų ir trūkumų

Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė prisimena, kaip ji atsidūrė sąrašo viršuje prieš praėjusius Europos Parlamento rinkimus, tad G.Landsbergį vertina kaip ir bet kurį kitą konkurentą į Europarlamentą. Ji kelią partijoje pradėjo dar nuo jaunųjų konservatorių linijos, tad turi jau nemažą patirtį. Tačiau rinkėjų pasitikėjimas jai buvo staigmena. O šiuose rinkimuose konkurencija bus nemaža. „Žmonės rinksis“, – pastebėjo ji.

Kalbėdama apie dabartinį darbą, sakė, kad kaip ir visur – yra privalumų ir trūkumų. Tai, kad svarstomi teisės aktai ir kitos naujovės įsigalioja tik po kelerių metų, ji vadina trūkumu. Nes sunkoka komunikuoti su rinkėjais. O privalumai: Europos Parlamente esi prie ištakų, kas atsilieps valstybei vėliau. Darbas su politiniais oponentais yra konstruktyvesnis nei nacionaliniuose parlamentuose, mano jaunoji europarlamentarė.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

 

Kitos naujienos

Kaip evoliucionavo automobilių dizainas per paskutinius 40 metų? 1980-ieji - charizmatiškais laikais buvo...

FM99 pokalbis su Alytaus turizmo informacinio centro gide Birute Malaškevičiūte apie tai, ką rugpjūtį ver...

(BNS). Teisėsaugos pareigūnai baigė tirti prieš trejus metus pradėtą dokumentų klastojimu kaltinamos Alyt...

Gary Moore sūnaus Jack Moore ir grupės GARY MOORE TRIBUTE BAND #mooreplaysmoore koncertas – šalia pa...