Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Europos klubas“ – lietuvis viruso centre šiurpo nuo vaizdų

Lietuvis viruso centre šiurpo nuo vaizdų

 Iš Vakarų Afrikos sugrįžęs eurokomisaras Vytenis Andriukaitis pašiurpo nuo to, ką pamatė Ebolos apsėstose valstybėse.

 Nestikėjo pamatyti tokio skurdo

Europarlamentaras V. Andriukaitis kalba su vietos žmonėm
Europarlamentaras V. Andriukaitis kalba su vietos žmonėm

 Šią savaitę Europos Parlamento Vystymosi komitetui buvo pristatyta pažanga kovoje su Ebolos virusu. Ją pristatė viruso epicentre buvęs Chistos Stylianides, paskirtas ES Kovos su Ebolos virusu koordinatoriumi. Kipro atstovas Europos Komisijoje Vakarų Afrikoje buvo su vizito iniciatoriumi, eurokomisaru, atsakingu už sveikatą ir maisto saugą, Vyteniu Andriukaičiu. Tai, ką jis ten pamatė, sako, įsirėžė ilgam į atmintį, o situacija ir skurdas pritrenkė.

„Tokio skurdo ir tokio milijoninio žmonių sambūrio, kuriam reikia būtinų priemonių, aš neįsivaizdavau. Epidemijos plėtra susijusi su be galo sunkia tų žmonių gyvenimo ekonomine padėtimi“, – pasakojo lietuvis. Jis matė lūšnynuose, be tualetų, vandens ir kitų būtinų sąlygų gyvenančius vietinius, kurie ir verda maistą, ir atlieka gamtinius reikalus toje pačioje vietoje. Ir tai puiki terpė plisti tokioms infekcijoms kaip Ebola, teigia V.Andriukaitis. Tad reikia daryti žingsnius, kad nors truputį būtų palengvinta tų gyventojų kasdienybė bei sąlygos.

 Situacija kai kur gerėja

V. Andriukaitis
V. Andriukaitis

 Beje, pati Ebola išplito ne po visas Afrikos šalis, o išvešėjo tik trijose, kurias yra purtę pilietinio karo neramumai. „Sugriauta viskas, nėra jokios pirminės sveikatos priežiūros, infrastruktūros. Žmonės gimdo vaikus skurde, neraštingumas baisus, o žmonės net nežino, kas tas virusas. Tokioje aplinkoje plinta virusas. Turtingesnės Afrikos valstybės, kurios yra visai netoli, išvengė Ebolos epidemijos. Tiesa, Liberijoje jau atšauktos kai kurios ekstremalios priemonės, nes šiek tiek jau stabilizavosi infekuotų žmonių skaičiai ligoninėse. Ten daug dirba JAV, Kinijos, Vokietijos medikai.Siera Leonėje dirba Didžiosios Britanijos kariniai medikai. Pasak V.Andriukaičio, didelį darbą atlieka ir „Daktarai be sienų“ organizacija. „Tai organizacijai reikia paminklą pastatyti“, – įsitikinęs eurokomisaras. Taigi priemonės jau parodo, kad valdyti situaciją galima. Sudėtingiausia situacija yra Gvinėjoje, ten žymiai daugiau miškingų regionų, kuriuose virusas plinta natūraliai, miško žvėris vartojant mėsai.

„Situacija keičiasi visose trijose šalyse“, – sakė iš karšto taško grįžęs eurokomisaras.

Tačiau budrumą turime išlaikyti ir Europoje, o svarbiausia – nekelti panikos, „Europos Klubui“ sakė pašnekovas. Rizika užsikrėsti ES yra labai nedidelė, tačiau bėda kita – kaip išgelbėti čia atvykusį susirgusį žmogų. O juk gali atskristi ir į Vilniaus oro uostą.

 Reikia siųsti epidemiologus

 V. Andriukaitis kartu su Ch. Stylianidžiu pamatė, kam pirmiausia reikia paramos kovoje su Ebola Vakarų Afrikoje. Jo teigimu, ten reikia specifinių medikų epidemiologų, kurie galėtų nagrinėti ten esamą situaciją ir spręsti, ko reikia pirmiausia.

Europinių nėra epidemiologinių institutų, kur galėtų siųsti specialistus į Afriką, visi rūpinasi savomis šalimis. „Jei būčiau epidemiologas, mane domintų tenykštė situacija“, – sakė buvęs Sveikatos apsaugos ministras. Tačiau pasitaiko savanorių, kurie atvyksta į viruso apsėstas šalis ir daro tyrimus.Gvinėjoje, pavyzdžiui, mano, kad virusas plinta dėl juodųjų jėgų, todėl reikia įvertinti ir tai.“Jie mano, kad čia susirinko melagiai, o jei kas ir nutinka, tai jie mano, kad tai piktosios dvasios. Tai kaip susikalbėti su tokiais žmonėmis?“, – stebėjosi V.Andriukaitis.

Ko pirmiausia imsis ES? Šalims narėms pirmiausia bus išsiuntinėti koordinaciniai planai, numatantys, kas ką konkrečiai daro. Eurokomisaras V. Andriukaitis taip pat susitikinėja su Sveikatos apsaugos ministrais, ir pateikia jiems informaciją, ko dabar pirmiausia reikia. Ir viskas daroma greitai, nes žmonių reikia čia ir dabar, be jokios gaišaties. Kai dauguma žmonių gyvena tiesiog gatvėse, tai tenka labai saugotis, kad neužsikrėstum. Todėl lietuvis ten vaikščiojo su kombinezono, ant kurio markeriu tiesiog buvo įrašytas jo vardas. Tokia apranga išmetama iškart už valandos po jos panaudojimo, pasakojo V.Andriukaitis. Nors ore tvyro didelis karštas, tad su tokiais rūbais eurokomisaras iškart permirko prakaite.

Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. , 15.10 val., 19.10 val. . Laida kartojama šeštadienį  10.10 val.

„Europos klubas“ – klausykite ketvirtadienį 14.10 val, 18.50 val. Laida kartojama penktadienį 10.30 val., sekmadienį 13.10

„Europos klubą“ transliuoja ir „Geras FM“ bei „Tauragės radijas“.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Finansinių sunkumų turinti ir restruktūrizuotis siekianti Rusijos grupės „Polair“ netiesiogiai va...

Šį trečiadienį Alytaus Dainų slėnis tampa viena didele Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo kar...

Dauguose jau antradienį vyks didžiausia Alytaus rajono savivaldybės šventė. Rajono meras Algirdas Vr...

„Tiltai ne tik sujungia upės krantus, bet sujungia ir žmones“ (H. Kabeikis).