Klausyti gyvai

10:00 - 11:00

Informacinis kanalas

„Europos klubas“: likus šimtui dienų – raminimai

Likus šimtui dienų – raminimai

ECB vadovas M.Dragis, LB vadovas V. Vasiliauskas
ECB vadovas M.Dragis, LB vadovas V. Vasiliauskas

Iki euro įvedimo liko mažiau nei šimtas dienų. Į naująją valiutą, regis, vis palankiau žiūri ir Lietuvos gyventojai, nors nerimo taip netrūksta. Tiesa, ne dėl euro, o dėl kainų po naujųjų. Naujausia „Eurobarometro“ apklausa rodo, kad palaikančių eurą Lietuvoje išaugo vienu procentu, bet tiek pat ūgtelėjo ir skeptikų. Tiesa, atsirado daugiau tokių, kurie yra geriau informuoti apie eurą – 70 procentų apklaustųjų tai prisipažino, kai pavasarį buvo tik apie pusę.

Lietuvos monetų kalykla nukalė jau pusę planuojamų nukaldinti lietuviškų euro monetų – 97 milijonus vienetų, o tai sudaro ketvirtadalį visų per dvejus metus numatytų išleisti monetų. Eurobanknotai iš Vokietijos bus pradėti gabenti spalį. Jų bus 132 milijonai eurobanknotų, kuriuos per dvejus metu Lietuva grąžins Vokietijos bankui. Pasak Lietuvos banko vadovo Vito Vasiliausko, šiuo metu apyvartoje yra 1,2 milijardo vienetų litų monetų, iš kurių, žvelgiant į latvių patirtį, grįš apie trečdalį.

Lietuvos bankas tikisi, kad po naujųjų metų mažės mokesčiai už bankų operacijas. Pasak V.Vasiliausko, po naujųjų metu beveik penkis kartus sumažės komercinių bankų mokėjimai už naudojimąsi Centrinio banko sistema – nuo 19 lietuviškų centų iki 1 euro cento. Tad tikimasi, kad ir komerciniai sumažins mokesčius panašiai. V.Vasiliauskas viliasi, kad mažės ir tarptautinių pervedimų įkainiai eurais. „Žvelgdami į Latvijos ir Estijos pavyzdžius mes neturime jokių prielaidų sakyti, kad tarptautiniai mokėjimai eurais neatpigs“, – sakė V.Vasiliauskas. Todėl yra visos prielaidos, kad kaimynų scenarijus pasikartos ir Lietuvoje. Šiuo metu pervedimas eurais kainuoja 40 litų.

euroTuo tarpu smulkaus verslo atstovai jau rūpinasi, kaip jiems reikės išsiversti. Pavyzdžiui, verslininkai baiminasi, kad mažos parduotuvės gali tapti valiutų keityklomis pirmomis metų dienomis. Panašių pavyzdžių pasitaikė Latvijoje. Todėl kai kurie smulkieji prekeiviai ketina uždaryti parduotuves pirmomis metų dienomis. „Mes sudarysime visas sąlygas įsigyti euro monetų rinkinius, todėl fizinio atsiskaitymo problemų neturėtų būti“, – žadėjo Centrinio banko vadovas. Pasak jo, šis klausimas labiau susijęs su apyvartinėmis lėšomis. Todėl bus sudarytos sąlygos „greitam išankstiniam litų pakeitimui į eurus“ bankuose, todėl verslininkai galės išsikeisti valiutą konkrečiuose bankų padaliniuose. Todėl V.Vasiliauskas paragintų verslininkus aktyviau bendrauti su komerciniais bankais.

Lietuvos Bankas yra numatęs susitikti su verslo asociacijomis, prekybininkais, kad dar kartą patartų su euro įvedimu susijusias problemas. „Neturėkime iliuzijų, kad kas nors galės nemokamai finansuoti keitimą“, – sakė V.Vasiliauskas tiems, kurie tiki, kad eurų pristatymas gali būti nemokamas.

O kaip bus su kiaulėmis-taupyklėmis? Dabar išsikeisti smulkias monetas kainuoja 4-5 proc. jų vertės, tačiau nuo naujų metų tai bus galima padaryti nemokamai. O juos pastambinti galima ir dabar, nemokamai.

Kiekviena šeima į namus turėtų gauti informaciją, kaip atrodo euro banknotai ir monetos. Lietuvos gyventojai gaus ir specialias korteles, kurias pavertus populiariausios sumos eurais pavirsta litais. Taip galima lengviau pajausti valiutų santykį. Taip pat yra parengtos specialios priemonės kurtiesiems ir akliesiems.

 „Europos klubas“ – klausykite ketvirtadienį 14.10 val, 18.50 val. Laida kartojama penktadienį 10.30 val., sekmadienį 13.10

„Europos klubą“ transliuoja ir „Geras FM“ bei „Tauragės radijas“.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...

1992 metais išgarsėjusi pirmoji lietuviško repo grupė „Pompa“ šiemet išleis vinilinę plokštelę „Labai mal...