Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

"Europos klubas" – Lutone neramumai- kodėl?

„Europos klubas” -Lutone neramumai- kodėl? Pokalbis su kolega Tautvydu Tamulevičiumi. Ir dar viena tema jau greitai visoje Europoje turėsima vieningą pakrovėją visiems mobiliesiems telefonams. Apie tai pasakoja Europos Komisijos  pareigūne Jurgita Š½emaitytė. Klausyti „Europos klube”

Bedfordšyre, vyko visuomenės dėmesio susilaukusi EDL (English Defence League, Anglų Gynybos Lyga) demonstracija, kurią atsakomuoju mitingu paminėjo ir UAF protestas (United Against Fascism, Susivienijimas Prieš Fašizmą). Abiejų pusių atstovus mieste pasitiko gausios policijos pajėgos, ir nepaisant tvyrančios įtampos, neramumų po tris valandas trukusių demonstracijų išvengta.

EDL – vos prieš porą metų Lutone įkurta organizacija, kurios retorika – stiprus priešiškumas Islamui ir šarijato įstatymams, kurie, EDL narių teigimu, smelkiasi į Anglijos bendruomenės gyvenimą. Per kelis gyvavimo metus organizacija spėjo pasižymėti keliomis fašistinėmis protesto akcijomis, bei pavieniais atsitiktiniais išpuoliais prieš Islamo išpažinėjus bei jų verslus. Policija ėmėsi ypatingų saugumo priemonių užtikrinti saugumą mieste ir tai, kad šios dvi atvirai priešiškos grupuotės nesusitiktų.

Miestiečiams buvo primygtinai patariama šeštadienį laikytis atokiau nuo miesto centro. Per penktadieninius musulmonų bendruomenės susitikimus kelias savaites policijos pareigūnai ragino elgtis santūriai ir nepasiduoti provokacijoms, prašė pranešti apie neramumų kurstytojus. Jau vakarą prieš demonstracijas miesto centre ir šalutinėse gatvelėse parduotuvės, kirpyklos, kavinės ir kitos įstaigos pradėjo užkalinėti langus, dauguma šiandien nepradėjo darbo dienos, visose veikiančiose parduotuvėse ir baruose nebuvo prekiaujama alkoholiu, dauguma liko uždaryti netgi pasibaigus protestams.

č® kol kas didžiausią EDL demonstraciją organizacijos nariai vyko iš visos šalies -atvyko apie keturiasdešimt EDL autobusų ir mikroautobusų, kurių, dauguma, prieš įvažiuodami į miestą buvo tikrinami policijos, tačiau ginklų rasta nebuvo. Daug protestuotojų atvyko traukiniais. Vakar žinybos tikėjosi iki 14 tūkstančių protesto dalyvių, tačiau jų skaičius buvo žymiai kuklesnis -apie 2.5 tūkstančio EDL narių ir iki tūkstančio UAF. Mieste budėjo 800 policijos pareigūnų iš visos apygardos, buvo daug užkardų, šalutinės gatvelės buvo atitvertos ir uždarytos, danguje situaciją stebėjo sraigtasparniai.

Po Bob Marley dainų UAF pasmerkė ryte ministro pirmininko Davido Camerono pasakytą kalbą apie daugiakultūrės visuomenės žlugimą – „jei jis vaikšto, kaip fašistas, jei jis kalba, kaip fašistas, mes su juo elgsimės taip, kaip su fašistu”. Organizacijos nariai piktinosi, kad policija „saugo EDL” ir „valdžia prieš mus susimokė”. Kelios dešimtys UAF narių bandė ištrūkti iš aikštės, tačiau gausios policijos užkardos nepaliko jokių šansų.

EDL, iš pradžių bandę patekti į Burry park (Lutono rajonas kuriame gyvena daugiausiai kitataučių, ten vyko mažesnės UAF grupės mitingas su gausiomis policijos pajėgomis), į jiems numatytą st. George aikštę atėjo apie antrą popiet. Juos lydėjo raiti ir pėsti policijos pareigūnai, sudarydami apie kilometro ilgio tunelį, kuriuo judėjo protestuotojai, nešini Anglijos vėliavomis ir skanduodami rasistinius šūkius. Aikštėje – įprasta EDL retorika apie islamizaciją ir tai, kad „reikia gintis”, o valdžia daro „per mažai” „tikriems anglams”. Musulmonai buvo vadinami pedofilais, nors įdomu pastebėti, kad vienas EDL lyderių Richard Price neseniai buvo nuteistas už vaikų pornografijos ir narkotikų turėjimą. Organizacijos įkūrėjas ir lyderis Tommy Robinson (tikrasis vardas Stephen Lennon) pasakojo apie sulauktus grasinimus ir kasdien vilkimą neperšaunamą liemenę. Buvo paminėta nesena teroristų ataka Š vedijoje, kurią parengė ir įgyvendino Lutone gyvenęs asmuo. Ryškesnių bandymų prasibrauti iki UAF nebuvo.

Medikai pranešė apie 19 lengvai sužeistų, policija sulaikė aštuonis asmenis. Visa operacija kainavo apie 800,000 svarų sterlingų, vietinis verslas taip pat skaičiuoja nuostolius dėl praktiškai nulinės prekybos. Policijos ir miesto valdžios atstovai visos dienos metu naujausią informaciją apie situaciją mieste skelbė socialinio tinklo Twitter pagalba, taip pat norintiems buvo siunčiamos SMS žinutės.

Miesto tarybos atstovė Hazel Simmons komentavo, kad nors ji asmeniškai nesupranta tokių pažiūrų, „kiekvienas turi teisę į žodžio ir susitikimo laisvę, ir ji šiandien buvo užtikrinta. Džiaugiuosi, kad miesto bendruomenė buvo kantri ir didelis ačiū mūsų partneriams iš Bedfordšyro policijos ir kitų žinybų, kurios puikiai pasidarbavo užtikrindamos Lutono saugumą”.

 

„Europos klubas” – antradienį ir penktadienį 10.30 val., kartojimai – šeštadienį 10.10 val. bei sekmadienį 15.10 val., o žmonių nuomonės aktualiomis temomis – ir ketvirtadieniais, moksleivių laidoje „Mes kitokie”. Radijo laida „Europos klubas” iš dalies finansuojama Europos Parlamento.

kalbėk [email protected]

 

 

 

Kitos naujienos

Liepos 6-ąją – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną – kviečiame švęsti Dzūkij...

Grupė 

Druskininkų rajone sunkiai apgirtęs vyras smurtavo prieš mažametę mergaitę. Kaip pranešė Alytaus apskriti...

Birželio 25 d. įsigalioja vasaros laikotarpio Alytaus miesto viešojo transporto tvarkaraščiai: da...