Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

"Europos klubas" – Moters diena su diskriminacijos šešėliu

Moters diena – su diskriminacijos šešėliu Klausyti „Europos klubas” (1 dalis)

Artėjant kovo 8 – ąjai, kai minėsime Tarptautinę moters dieną, pats laikas pakalbėti apie lyčių lygybę. Skirtingi atlyginimai, sunkiau pasiekiami įmonių vadovų postai – tokios pagrindinės temos Europos Sąjungos lygiu. Artėjant šiai dienai Europos šalių spauda domisi, ar pakankamai greitai auga moterų skaičius verslo bendrovių valdybose. Kai kurios šalys yra įsipareigojusios padidinti šį procentą.
Tai aktuali tema ir Lietuvai, kur, remiantis oficialia statistika, moterys gauna vis dar mažesnį atlygį už tą patį darbą, kurį atlieka vyrai, pasitaiko akivaizdžių diskriminacijos pavyzdžių. Galiausiai kodėl Lietuvoje nėra nei vienos moters rektorės?

Kvotos atnešė naudos Klausyti „Europos klubas” (2 dalis)

Europos Parlamentas artėjant Tarptautinei moters dienai paprastai priima kokią nors rezoliuciją, tačiau kas iš to? Reikia daugiau veiksmo ten, kur praktiškai sprendžiamos lyčių lygybės problemos. Europos Parlamento Moterų teisių ir lyčių lygybių komiteto narė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad veiksmas vyksta ne tik kovo 8-ąją. „Būtų gerai, jei dėmesys į lyčių lygybę būtų kreipiamas ne tik šią dieną, bet ir kasdien. Mes Europos Parlamente kasdien svarstome klausimus, susijusius su moterų padėtimi, jų teisėmis Europoje. Pernai plenarinėse sesijose priėmėme 11 įvairių sprendimų dėl lyčių lygybės”, – sakė Lietuvos atstovė Europos Parlamente.
Praėjusiais metais buvo priimtas sprendimas siūlyti įvesti moterų skaičiaus kvotą didelėse bendrovėse, kurios kotiruojamos vertybinių popierių biržose. Po šio sprendimo, pasak V.Blinkevičiūtės, progresas juntamas. Tokį pasiūlymą Parlamentui pateikė Europos Komisija ir direktyvos projektas jau svarstomas komitetuose. „Manau, kad dėl to sutarimą rasime, nors ir nebus lengva”, – prognozavo V.Blinkevičiūtė.
Lietuva irgi turi lygiuotis į šiuos tikslus, mano politikė. Tačiau kol kas yra kitaip. Pavyzdžiui, iš devynių Europos Sąjungos valstybių, kurios nepalaikė idėjos laikytis kvotos reikalavimų, septynios yra naujos Bendrijos šalys. Iš senbuvių tik britai ir olandai skeptiškai žiūri į tokį siūlymą. V.Blinkevičiūtė vylėsi, kad Lietuva apsigalvos ir stos į gretas tų šalių, kurios plačiau atveria vartus moterų vadovavimui stambiame versle.
„Jeigu vyras ir moterys turi vienodas galimybes, kvalifikaciją patekti į valdybą, manau, kad reikia leisti moteriai. Manau, kad būtų išvengta tokių sprendimų, kurie sukėlė ekonominę krizę pasaulyje”, – mano buvusi Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministrė V.Blinkevičiūtė.
Dabar moteris turi būti visa galva aukštesnė, norėdama užimti tokią pačią poziciją kaip vyras. Europarlamentarė iš savo patirties gali pasakyti, kad moteriai politikoje tenka daugiau įrodinėti, jog ji verta užimti reikšmingas pareigas.
Yra pavyzdžių, kur galima susieti šeimą ir darbą, tačiau aukoti paprastai tenka vieną ar kitą. „Ne visose Europos sąjungos šalyse yra sudarytos vienodos sąlygos tėvams auginti vaikus. Todėl kažkas šeimoje turi aukotis, paprastai tai daro moteris”.
Todėl darbo ir šeimos suderinimo klausimai, jos nuomone, Europos Sąjungoje dar nėra išspręsti.

Svarbiausia – geras balansas

Europos Parlamente 35 proc. narių yra moterys. Tuo tarpu ES šalių parlamentuose moterys sudaro 24 proc. Lietuvos Seime daugėja moterų, tačiau mums dar toli iki Skandinavijos statistikos. Š tai Suomijos parlamente moterys užima 45 proc. vietų. Pietų Europos šalyse moterų kiek mažiau nei Š iaurės šalyse.
Europarlamentarę Laimą Andrikienę galima pavadinti viena iš daugiausiai patirties turinčių politikių Lietuvoje. Paklausta, ar ji sutinka su kvotų įvedimu, L.Andrikienė teigė neturinti vieno atsakymo. „Balansas visur yra gerai. Santykiai būna normalūs, atmosfera darbinga ten, kur yra ir vienų, ir kitų”, – teigė pašnekovė. Anksčiau ji teigia buvusi prieš bet kokias moterų įdarbinimo kvotas, nes nejutusi jokios diskriminacijos iš vyrų pusės. „Jei dirbi daug ir sąžiningai, įvertinimas visada ateina, nesvarbu, ar tu esi moteris ar vyras”, — įsitikinusi europarlamentarė.
Tačiau dabar ji mato, kaip jaunos moterys bando įsitvirtini aukštuose postuose, ir joms sekasi sunkiai. Todėl keičiasi ir jos nuomonė apie kvotų reikalingumą. Nors dešinieji visada pasisakydavo prieš kvotas, o kairieji – už, tačiau L.Andrikienė pasisako už griežtesnį lyčių lygybių apibrėžimą. Tiesa, kiekvienai šaliai, jos nuomone, reiktų leisti apsispręsti, ar reikia joms kvotų ar ne.
Ar įmanoma gera politikė, tuo pačiu gera motina ir žmona? L.Andrikienė teigė, kad tokių pavyzdžių nemažai rastume ir Lietuvoje, kai kurioms verslo įmonės vadovauja moterys, turinčios penkis ar šešis vaikus. Kita vertus, kaip pastebėjo pašnekovė, moterys rinkėjos retai balsuoja už moteris politikes rinkimuose. „Tad ir mums pačioms reikia pasistengti, kad moterys sėkmingiau žengtų į politiką”, – sakė ji.
Dažnai po pasaulį keliaujanti lietuvė pastebėjo, kad Arabų arba posovietinėse Rytų šalyse irgi daugėja moterų politikių, tačiau ne taip sparčiai kaip norėtųsi. Situacija Europoje šiek tiek pasikeitė per krizę, kai moterys prarado nemažai pozicijų. Todėl kai kurios šalys ėmėsi savotiškai skatinti moterų dalyvavimą politikoje. Pavyzdžiui, airiai nutarė apriboti partijų, kurių rinkimų sąrašuose yra mažiau nei trečdalis moterų, finansavimą. Kitais metais kartelę žada kelti jau iki 40 proc.
„Lotynų Amerikos šalyse, pavyzdžiui, daugybė moterų politikių. Ten daug ir prezidenčių”, – pridūrė L.Andrikienė.

Pasiūlė panaikinti šventę

Europarlamentaras Justas Paleckis per savo politinę karjerą sutiko daug talentingų moterų politikių. Jis pastebėjo, kad karjerą politikoje padaro savo srityje gerai nusimanančios moterys. Taip pat, pasak jo, svarbus gebėjimas uždegti kitus, patraukti į save. Sąžiningumas ir padorumas politikoje, jo nuomone, kartais svetimas tiek vyrams, tiek moterims.
Tiesa, politikoje moterims vis tik sunkiau, įsitikinęs jis, nors Europos Parlamento statistika turėtų lyg ir paneigti tokius žodžius – kai pirmą kartą istorijoje susitiko išrinktas Europarlamentas, moterų jame buvo apie vieną procentą, o dabar jau netoli 40 procentų.
„Dar dešimtmetis kitas ir tos proporcijos susilygins ir mes jau nekalbėsime, kad moterims politikoje sunkiau nei vyrams”, – neabejoja J.Paleckis.
Beje, Lietuvos socialdemokratai šalyje vieninteliai įvedė moterų kvotas rinkimų sąrašuose. „Taip yra todėl, kad tokia yra tarptautinė socialdemokratų pozicija”, – paaiškino europarlamentaras.
Skandinavijos, Š iaurės šalių socialdemokratai pirmieji įvedė tokias kvotas. Ne visi tai suprato ir Lietuvos socialdemokratų partijoje, kai reikėjo apsispręsti, tačiau galiausiai kvotos buvo įvestos.
„Tai atstatymas teisybės. O gal ne už ilgo tas laikas, kai reikės teisybę atstatyti jau vyrų atžvilgiu”, – juokavo politikas.
O gal Moters dieną jau reikia panaikinti? Bent jau tai pasiūlė Europos Komisijos narė teisingumo, pagrindinių teisių ir pilietybės reikalams Viviane Reding. Ji įsitikinusi, kad tokios dienos buvimas kaip tik ir liudija lyčių nelygybę. Tačiau pasiūlymas nesulaukė palaikymo, nes vis dar egzistuoja ši problema. Kaip ir tradicija – šią dieną dovanoti moteriai tulpes. Tiesa, kaip sakė Justas Paleckis, gėlėmis artimoms moterims ši šventė pažymima pas mus, o daug kur pasaulyje tai yra kovos už savo teises, o ne tulpių diena.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda .

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

kalbėk: [email protected]

 

 

 

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...