Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Mūšiai dėl jautrių klausimų liko be rezultatų
Seimo Sveikatos reikalų komitetas pritarė projektui, kuriuo, išskyrus retas išimtis, būtų draudžiami abortai. Parlamente dar liko du balsavimai. Vyriausybė siūlė projektui nepritarti. Vyriausybės išvadose rašoma, kad pataisomis silpninama moters teisė į privatų gyvenimą, be to, kyla abejonių, ar jos atitinka Konstitucinio teismo doktriną, Žmogaus laisvių ir pagrindinių teisių konvenciją.
Nuo kada ir kaip pradėti lytinį švietimą, Lietuvoje yra įvairių nuomonių. Taigi grįšime į viduramžius ar vis tik šviesime jaunuolius? Apklausos rodo, kad gyventojai Lietuvoje nori teisės patiems apsispręsti. Tiesa, dėl lytinio švietimo laikomasi nuomonės, kad to nederėtų daryti pernelyg anksti – visuomenės esą tam dar nepasiruošusi.
Diskusijas Lietuvoje dar paskatino europarlamentarės Editos Estrelos rezoliucijos siūlymas, kuris buvo plačiai, tačiau ne visada objektyviai nušviestas Lietuvos žiniasklaidoje. Kaip žinia, Europos parlamentas nepritarė rezoliucijos projektui, kuriuo buvo siūloma stiprinti vaikų ir paauglių švietimą, liberalizuoti abortų reguliavimą ir formuoti teigiamą požiūrį į lesbiečių, homoseksualų, transeksualų ir interseksualų gyvenimo būdą. Šis projektas sulaukė griežtos bažnyčių, šeimos, nevyriausybinių organizacijų pasmerkimo ir kritikos visoje Europoje. Lietuvos vyskupų konferencija kartu su 30 visuomeninių organizacijų kreipėsi į europarlamentarus su prašymu atmesti šį projektą. Tuo tarpu Europos parlamentas priėmė teisiškai neįpareigojančią alternatyvią rezoliuciją dėl lytinės reprodukcinės sveikatos ir teisių. Pagal ją paliekama viskas taip, kaip buvo. Tuo tarpu Lietuvos europarlamentarai balsavo skirtingai. Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė pritarė šiam alternatyviam projektui. „Šis tekstas skiriasi nuo pirminio teksto, išnyko tos dalys, kurios labiausiai kėlė audras. Kai kas nevisiškai aiškiai buvo apibrėžta ir atsirado vietos interpretacijoms. Kiekvienas politikas turi savo matymą. Man kai kurie punktai irgi nepatiko. Geri punktai buvo apie lytinį ugdymą, šeimos planavimo niuansai“, – sakė ji.
Tuo tarpu naujai priimtoje rezoliucijoje, pasak R. Morkūnaitės Mikulėnienės, kalbama apie švietimą ir šeimos politiką kaip valstybių narių kompetencijos sritį. „Pačios šalys turi nuspręsti, kaip tvarkyti klausimus šioje srityje“, – sakė europarlamentarė.
Tuo tarpu liberalų demokratų frakcijai priklausantis europarlamentaras Leonidas Donskis griežtai kritikavo E. Estrelos rezoliucijos atmetimą. Pasak jo, buvo siekiama turėti europinę sistemą moters reprodukcinės sveikatos ir lytinio švietimo klausimais. Tačiau nubalsuota, pasak jo, buvo už tai, kad Europoje nebūtų normatyvinės nuorodos, o viskas palikta valstybėms narėms. „Grįžtama ten, kur nieko nebuvo. Skirtumai tarp Lietuvos ir Airijos ar Nyderlandų yra tokie dideli, kad, man regis, dingsta Europos parlamento pozicija apskritai kalbėti šiuo klausimu“, – sakė jis. Visuomenę tebepriešina skirtingos nuomonės dėl abortų. „Katalikams abortas yra blogis, o protestantams – ne. Čia nesimato jokių galimybių susitarti. Tačiau negali viena religinė doktrina ar religinė institucija atlikti valstybės funkcijų“, – įsitikinęs L. Donskis.
Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.
Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.