Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

„Europos klubas” – mūšis dėl septynerių metų biudžeto gali užsitęsti

Mūšis dėl 7 metų biudžeto gali užsitęsti Klausyti „Europos klubas”

Daugiametis Europos Sąjungos biudžetas. Europos šalių lyderių sunkiai pasiektu susitarimu nepatenkintas Europos Parlamentas tai pareiškė garsiai. Nes valstybių vadovai į parlamentarų, siekiančių šiek tiek patobulinti 2014-2020 metų biudžetą, nuomonę nusprendė neatsižvelgti. Apie konkrečias sumas parlamentarai nekalbėjo, labiau siekė didesnio lankstumo, biudžeto peržiūrėjimo po kelerių metų. Lietuvoje išrinkti europarlamentarai irgi skirtingai vertina tokį Europos Vadovų Tarybos (EVT) sprendimą, tad ir balsavo nevienodai.

Nori nors šiek tiek padidinti Klausyti „Europos klubas”

Didžiausias optimistas Zigmantas Balčytis buvo vienas iš tų, kurie tikėjo, kad Lietuvai pavyks išsikovoti deramą paramą Ignalinos atominės elektrinės uždarymui. „Nebūtų jokio tikslo šiandien atmesti biudžeto variantą ir dar tris mėnesius derėtis, jei mes neturėtume tikslo nors šiek tiek padidinti šį biudžetą. Pati Europos Komisija pasiūlė daugiau nei 70 milijardų didesnį biudžetą negu kad po tu sumažino EVT. Tai netelpa į jokius rėmus”, – mano europarlamentaras. Jo nuomone, jaunimo nedarbo mažinimui, mokslo tiriamiesiems darbams, kas paverstų Europą konkurencinga, žadama per mažai lėšų. Tuo tarpu finansų institucijos, pavyzdžiui, bankai, taip pat privalo prisidėti prie šalių įmokų. Tam ir siekiama įvesti finansinių sandorių mokestį, iš kurio valstybės galėtų kofinansuoti projektus.
„Dėl kai kurių finansinių institucijų neatsakingumo ir įsivyravo krizė. Dabar jie turi prisidėti pajamomis prie bendrų problemų sprendimo”, – teigė Z.Balčytis. Lietuva kol kas neketina įvesti šio mokesčio, nors dar pernai tokie planai buvo.
Z.Balčytis viliasi, kad bendras ES septynmečio biudžetas padidės ir į parlamentarų nuomonę galiausiai bus atsižvelgta. Tai, jo nuomone, turėtų būti padaryta dar iki Lietuvai perimant pirmininkės vairą.

Pernai pritrūko lėšų

Atrodo, kad derybos gali užtrukti. Europos Parlamentas rezoliucijoje teigia esąs pasirengęs pradėti išsamias derybas su ES taryba. Tam, kad Europa turėtų lankstų, skaidrų, orientuotą į ateitį biudžetą, kuris užtikrintų augimą ir darbo vietų kūrimą. Vieni iš parlamento reikalavimų – padengti dabartines skolas dar iki derybų pabaigos, sutarti dėl lėšų programoms, kurioms 2012 metais pritrūko finansavimo. Tarp jų – Erasmus, mokslo programa bei Socialinis fondas.
Europarlamentas Algirdas Saudargas teigė balsavęs už rezoliuciją, kaip ir visa frakcija. „Tai nėra biudžeto atmetimas. Tai yra siekis pratęsti derybas dėl biudžeto. Derybose galima priimti parlamento norus dėl biudžeto kontrolės”, – sakė europarlamentaras. Jis nemano, kad taip parlamentas siekia pademonstruoti, kad pagaliau atėjo ir jo eilė parodyti suteiktą galią dėl biudžeto. Anksčiau parlamentarai galėjo teikti tik rekomendacijas ir sprendžiamos nuomonės neturėjo.

Svarbiausia – spėti iki liepos

Jei derybos užsitęs, dėl biudžeto gali būti balsuojama tik spalį, kai Lietuva jau pirmininkaus ES tarybai. Kaip pastebėjo europarlamentarė Laima Andriekienė, jei taip atsitiks, biudžeto klausimas užgoš kitus pirmininkavimo prioritetus. Europos Parlamentas, pasak jos, yra priėmęs daug programų, kurioms reikalingas tęstinis finansavimas. Todėl parlamentarai ir negalėjo sutikti su gerokai apkarpyto biudžeto projektu, nes kyla rizika, kad gali pasikartoti Erasmus scenarijus, kai pritrūko lėšų studentų ir dėstytojų mainų programai, pastebėjo L.Andriekienė. 6 milijardai eurų pernai taip ir liko neapmokėti.
„Mes gavome pasižadėjimą, kad skola bus padengta iš pirmųjų šių metų įplaukų. Todėl negalime vadovautis mintimi žinodami iš anksto, kad truks pinigų. Todėl siūlome, kad būtų galima lengvai perkelti pinigus iš vienos biudžeto eilutės į kitą”, – pasakojo pašnekovė. Dėl to Europos Parlamentas ir nesutaria su Europos Vadovų Taryba.
„Norėtųsi, kad sutartume iki metų vidurio, kai prasidės Lietuvos pirmininkavimas. Jei taip neatsitiks, visas mūsų pirmininkavimas bus tik derybos, o kiti iš anksto surašyti planai ir liks tik planuose”, – sakė europarlamentarė.
Lietuvai per 7 metus atiteks 45 milijardai eurų. Tad jei parlamentui pavyktų dar padidinti biudžetą, mūsų šalies įplaukos tik padidėtų, o ne sumažėtų, pridūrė L.Andrikienė. Svarbiausia, kad nebūtų nukrypta nuo vidurinio varianto – tarp EVT ir Europos Parlamento siūlymų.

Primena teniso žaidimą

Europarlamentaras Leonidas Donskis filosofiškai vertina susiklosčiusią situaciją. Kova dėl didesnio biudžeto jam labiau primena mojavimą kumščiais nei rimtas derybas. „Europos Sąjunga be biudžeto gyventi negalėtų. Tai sukeltų chaosą. Taigi čia yra panašu į savotiška ping-pongą”, – mano L.Donskis. Norėdamas parodyti turimas didesnes galias, Europos Parlamentas siekia, kad Europos Vadovų Taryba labiau skaitytųsi su šia institucija, mano pašnekovas. Tiesa, jis pritaria nuomonei, kad biudžetą reiktų patobulinti. Lietuvai dabartinis biudžeto projektas yra geras, mano L.Donskis. Todėl jis balsuoja už biudžetą, nesvarbu, kokią nuomonė turi frakcija.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda .

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

kalbėk: [email protected]

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...