Klausyti gyvai

17:00 - 18:00

Tokia diena

„Europos klubas“ – nėra abejonių ES plėsis ir toliau

Europarlamentaras Z. Balčytis
Europarlamentaras Z. Balčytis

Nėra abejonių – ES plėsis ir toliau

Dar kai tik Lietuva pradėjo pirmininkavimą ES, prie Bendrijos prisijungė nauja narė Kroatija, tad dabar jau reikia priprasti prie skaičiaus 28. Dėl to būsimuose Europos Parlamento rinkimuose turėsime viena vieta mažiau. Prie to reikės irgi priprasti. Europos Parlamentas jau pritarė derybų su Serbija pradžiai. O Islandija, anksčiau karštai siekusi narystės, dabar lyg ir bando trauktis. Sako, reikia žmonių valios – referendumo. Tačiau kai valstybė buvo ties bankroto riba, tada Islandijai ir ES miela atrodė. O dabar nuotaikos keičiasi, ir tai gali būti dėl ES apribojimų žvejybai, iš kurios didžiąja dalimi gyvena islandai.

Tarp kandidačių, kad ir tolimų, yra ir Makedonija, ir Juodkalnija, ir jau kelis dešimtmečius savo eilės laukianti Turkija. Kalbėta ir apie Ukrainos galimybes, nors dabar jau nebeaišku, kaip viskas susiklostys.

Tad visgi – kiek ES naujokų skaičius gali augti. Mus priėmė į klubą, o ar mes norime priimti kitus?

Europarlamentarė L. Andrikienė
Europarlamentarė L. Andrikienė

Pasak europarlamentaro Z.Balčyčio, siekiant pradėti derybas su Serbija, atidaromi 35 derybų skyriai. Vienas tų skyrių – santykiai su kitomis ES valstybėmis. Serbai irgi turės perimti visą ES teisyną, ką padarė ir Lietuva. „Jeigu serbai to nepadarys, niekas jų į ES nepriims“, – sakė Z.Balčytis.

Europos Parlamento narė Laima Andrikienė mano, kad ES – sėkmingas projektas, todėl reikalinga ir jos plėtra. „Mes turime skirti jai didelį dėmesį“, – teigė ji.

Pasak jos, pavyzdžiui Islandijoje, kai įvyko krizė, pirmiausiai pagalbos kreipėsi į Europos Komisiją. Ši parėmė šalį. Derybos tebevyksta, tačiau po rinkimų pernai pakeitė poziciją ir pareiškė, kad stabdo derybas. Todėl ketina skelbti referendumą. Beje, Islandija jau daug metų yra Europos ekonominės erdvės dalis.

Serbija ir Kosovas – susijusios problemos. Kosovo vis dar nėra pripažinusios penkios ES šalys. Lietuva į šį būrį nepatenka. ES kalbėjimas apie Kosovą ir jų galimą integraciją prasidėjo prieš dešimt metų. Serbija ir Kosovas raginamos daryti viską, kad abi būtų arčiau ES.

Taigi ES tikrai ketina plėstis. Nors tai priklauso ir nuo politinės valios, kaimynų pastangų ir kitų priežasčių.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

 

Kitos naujienos

Kaip evoliucionavo automobilių dizainas per paskutinius 40 metų? 1980-ieji - charizmatiškais laikais buvo...

FM99 pokalbis su Alytaus turizmo informacinio centro gide Birute Malaškevičiūte apie tai, ką rugpjūtį ver...

(BNS). Teisėsaugos pareigūnai baigė tirti prieš trejus metus pradėtą dokumentų klastojimu kaltinamos Alyt...

Gary Moore sūnaus Jack Moore ir grupės GARY MOORE TRIBUTE BAND #mooreplaysmoore koncertas – šalia pa...