Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

„Europos klubas” – parlamente ginčai dėl alkoholinių gėrimų

Parlamente – ginčai dėl alkoholinių gėrimų Klausyti „Europos klubas”

Europos Parlamentas sesijoje sprendė ne tik svarbiausius biudžeto, žemės ūkio klausimus, bet diskutavo ir apie gėrimą absentą. Parlamentarai atmetė Europos Komisijos sumanytą absento apibrėžimą. Nors žaliąja fėja vadinamas alkoholinis anyžinis gėrimas nėra labai populiarus mūsų šalyje, tačiau jį galima pavadinti vienu paslaptingiausių gėrimų. Jis turi daug eterinių aliejų ir yra labai stiprus – net iki 80 laipsnių. Ilgai buvo manoma, kad absentas dėl eterinių aliejų gali sukelti haliuciogeninį poveikį, tačiau dabar manoma, kad jo poveikis nesiskiria nuo kitų panašaus stiprumo alkoholinių gėrimų. Be to, jis turi savybę pavirsti baltu tarsi pienas, sumaišius absentą su vandeniu. Europos Parlamentas pabrėžė, kad siūlomas šio gėrimo apibrėžimas neatitinka tradicinių gamybos būdų. Be to, ne visi tradiciniai receptai turi numatytą minimalų anetolio lygį – tai toks skonio komponentas iš ožiažolių. Tradiciniai absento gamybos būdai skiriasi priklausomai nuo šalies. Taikant Europos Komisijos pasiūlymą, gamintojai turėtų arba keisti savo receptus arba atsisakyti absento pavadinimo. Europos Komisija buvo pasiūliusi ir minimalų tujono lygį, tačiau kai kurie gamintojai šios medžiagos visai nenaudoja, nes ji laikoma potencialiai žalinga.

Praėjus diskusijas apie alkoholio apibrėžimus, sujudo ir Lietuvos gamintojai. Reglamente dėl spiritinių gėrimų apibūdinimo ir ženklinimo, geografinių nuorodų apsaugos, minimas ir mūsiškas spiritinis gėrimas. Mūsų gamintojai norėtų praplėsti savo gaminių spektrą ir gėrimą „Originali lietuviška degtinė” su saugoma geografine nuoroda vadinti ne tik paprastą, bet ir aromatizuotą degtinę. Kaip pastebėjo Europos parlamento narė Radvilė Morkūnaitė, kiekviena valstybė turi maisto produktus su geografinėmis nuorodomis. Lietuvą atstovauja, pavyzdžiui, baltas sūris. Todėl nieko keista, kad degtindariai taip pat kreipėsi į institucijas su prašymu pripažinti jų aromatinę degtinę, nes Europos rinkoje toks pripažinimas jiems būtų pranašumas.

Kiek daugiau bėdų su absentu, dėl kurio apibrėžimo nesutariama. „Kova vyksta dėl autorinių teisių ir geografinės nuorodos”, – pažymėjo europarlamentarė, Sveikatos komiteto narė R.Morkūnaitė.
O koks Lietuvos gėrimas geriausiai reprezentuotų mūsų šalį pasaulyje? Kalbinti šalies gyventojai minėjo samanę, Alytuje gaminamą brendį, alų, auksinę degtinę. Geografinė nuoroda svarbi ne visiems, vartotojai labiau linkę atsižvelgti į gėrimo kokybę.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda.

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

kalbėk: [email protected]

Kitos naujienos

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...

Kaip pranešė Alytaus policija, ketvirtadienį apie 23 val. Alytuje, Naujojoje gatvėje, neblaivus 1984 meta...