Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Europos klubas“ – pirmininkaujančiai Lietuvai teks gydyti ir senus savo skaudulius

Pirmininkaujančiai Lietuvai teks gydyti ir senus savo skaudulius Klausyti „Europos klubas Hyde Park“

Kontrabandos klausimai bus vieni svarbiausių kitą pusmetį Lietuvai pirmininkaujant ES. Lietuva atsakinga už rytinės ES sienos apsaugą. Pigesni degalai bei rūkalai plūsta į ES per Lietuvą ir Latviją. Tarptautinių tyrimų duomenys, dvi Baltijos sesės tapo didžiausiomis tranzito šalimis nelegaliai į ES patekusioms cigaretėms. Mūsų rinkoje lieka tik apie dešimt procentų cigarečių, patekusių per sieną kontrabandos kelių. Tad išorinių sienų apsaugai kitą pusmetį bus skiriamas ypatingai didelis dėmesys.
Tai, kad šešėlinė ekonomika ir kontrabanda mūsų šalyje yra didelė problema, šią savaitė pabrėžė ir Europos Komisija, pristačiusi rekomendacijas šalims narėms. Lietuva yra paskutinėje vietoje pagal surenkamų mokesčių ir BVP santykį.

Kontrabandinių rūkalų galima nusipirkti kiekviename Lietuvos mieste. Didžiosios tabako kompanijos Lietuvoje atlieka tyrimus, skaičiuodamos šiukšliadėžėse rastas nuorūkas. Tokiu būdu apskačiuojamas realus kontrabandos mąstas. Tokiu būdu paaiškėjo, kad, pavyzdžiui, Marijampolėje ir Tauragėje kontabandinės cigaretės sudaro užima mažiausiai pusę rinkos. Bent jau tai rodo radiniai šių miestų šiukšliadėžėse. Tuo tarpu Klaipėdoje rasta mažiausiai cigarečių, pagamintų Baltarusijos ar Kaliningrado gamyklose.

Gyventojai kritikuoja valdžią, nesurenkančią mokesčių, tačiau toleruoja kontrabandą. Mažesnė kaina – vis dar yra svarbiausias argumentas, kodėl žmonės renkasi kontrabandines cigaretes. Kalbinti žmonės teigė žinantys vietovių Lietuvoje, kur žmonės 100 proc. rūko kontrabandines cigaretes. Kovoje su kontrabanda jie teigia kol kas nematantys didelių laimėjimų, nes sienos vis dar kiauros. Nors investuojami milijonai ES paramos lėšų į sienos apsaugą, tačiau tai nekliudo patekti milijonams cigarečių traukiniais, vilkikais, net upėmis. Neseniai rūkalų krovinys atplaukė Nerimi iki pat Vilniaus centro – niekas nesutrukdė patekti joms ir per sieną, ir atplaukti iki pat sostinės.

Mažesni akcizai, gyventojų nuomone, šią problemą išspręstų. Tačiau to neleidžia ES, nes visoms šalims galioja minimalūs akcizai. Kontrabandos klausimai aptarinėjami ir Europos Parlamente. čŒia viešėjęs Užsienio reikalų viceministras Vytautas Leškevičius, atsakingas už pirmininkavimo reikalus, kontrabandos problemą aptarė ir su parlamento nariais. Pasak jo, tolimesnius ES kovos su kontabanda uždavinius reikės spręsti ir pirmininkaujančiai Lietuvai. „Mes organizuosime patį aptarimo procesą“, – pastebėjo viceministras.

Kova su kontrabanda, išorės sienų apsauga taip pat buvo tarp aptariamų klausimų Europos Parlamente. Tiesa, ne visos ES šalys turi šias sienas. Bet Lietuvos, turinčios vieną iš ilgiausių išorinių sienų, laukia nemenki uždaviniai sprendžiant šią problemą visos ES mastu. V.Leškevičius mano, kad daugiausiai sunkumų sprendžiant pirmininkavimo ES uždavinius gali kelti būsimi Europos Parlamento rinkimai. Taip pat bus rinkimai ir kai kuriose šalyse narėse.

„Nuo šių rinkimų priklausys daugelis politikos krypčių. Be to, dar nėra galutinai sutarta ir dėl būsimo ES biudžeto. Tad deramės ir dėl politinio sutarimo, ir dėl visų įgyvendinančiųjų aktų“, – pridūrė viceministras. Jis viliasi, kad šiuo metu pirmininkaujančiai Airijai pavyks baigti visus išsikeltus uždavinius, tačiau reikia ir ruoštis planui B – perimti tai, ko nespės padaryti šiuo metu ES pirmininkaujantys airiai.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda .

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

kalbėk: vilija@fm99.lt

 

 

Kitos naujienos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje išrinktas Meilės Lukšienės premijos laureatas. Juo tapo Ąžuolas ...

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpus...

Alytaus Rotušės aikštėje statoma išskirtinė scena penktadienį vyksiančiam lauko šokio spektakliui...