Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:

Nuo to, ar lapkritį Vilniuje bus pasirašyta ES Asociacijos sutartis su Ukraina, priklausys ir kitų šalių likimas. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pareiškė, kad pasiekta pažangos artėjant Rytų partnerystės šalių susitikimui Vilniuje. Tačiau reikia rasti dar būdų atsižvelgti į tų šalių lūkesčius. Daug tikimasi iš Ukrainos, kuri yra raginama tęsti reformas, o taip pat paleisti iš kalėjimo buvusią premjerę Juliją Tymošenko. Tuo tarpu su Armėnija, Gruzija ir Moldova baigtos derybos dėl Asociacijos sutarčių, tačiau dar laukia derybos dėl laisvos prekybos sutarčių.
Derybos – ir dėl konjako
ES savo ruožtu taip pat tiesia ranką. Europos Parlamentas priterė palengvintam vizų išdavimui Ukrainos ir Moldovos piliečiams. Kaip pastebėjo europarlamentarė Laima Andrikienė, susitikime su ES komisaru, atsakingu už Europos plėtrą, Š tefanu Fiule, buvo atvira diskusija apie tai, ar pavyks su šiomis šalimis pasirašyti sutartis. Pavyzdžiui, derybos su Ukraina pasibaigusios prieš dvejus metus, tačiau trukdo J.Tymošenkos įkalinimas. „Vis dar išlieka reikalavimas vyriausybei atsisakyti politinės atrankos vykdant teisingumą. Ir tada Vilniuje galėsime pasirašyti sutartį, po kurios kelio atgal jau nebūtų”, – pastebėjo L. Andrikienė.
Tuo tarpu Moldovoje ką tik buvo pakeista Vyriausybė. Tiesa, derybos su šia šalimi dar nėra pasibaigusios. „Gali būti, kad sutartis bus pasirašyta Vilniuje”, – sakė europarlamentarė. Gruzijos ir Armėnijos scenarijai irgi klostosi skirtingai. ES nusiuntė tarpininką į Tbilisį, kad šis padėtų susikalbėti vienas kitam karo kirvį iškasusiems buvusiam ir dabartiniam šalies vadovams. O su Armėnija derybos praktiškai baigtos. Tiesa, likę dar diskusijos dėl konjako. „Dar laukia užduotis, nesužlugdant konjako pramonės Armėnijoje, atverti kelią jiems į Europos rinką”, – sakė L.Andrikienė. Armėnijoje sena konjako gamybos tradicija, tačiau Europoje šis gėrimas sietinas su geografine nuoroda į Konjako vietovę. Didžiausias iššūkis vis tik yra dėl Ukrainos, nes Europoje yra manančių, kad jei Vilniuje nebus pasirašyta Asociacijos sutartis su šia šalimi, sutartys su kitomis Rytų partnerystės valstybėmis galėtų palaukti. „O mums atrodo, kad pasirašyti galime su tais, kuriais galime”, – už Europos Parlamento kolegas kalbėjo L.Andrikienė. Beje, kalinti Julija Tymošenko prašo Europos pasirašyti Asociacijos sutartį su Ukraina nepaisant jos padėties. „Ukrainai duota laiko iki gegužės mėnesio padaryti namų darbus. Po to bus nuspręsta, ar to pakanka”, – pridūrė pašnekovė, kuri viliasi, kad susitikimas Vilniuje bus sėkmingas.
Tuo tarpu Baltarusijos tema vis dar neišsemta, ES, pasak Laimos Andrikienės, ieško būdo, kaip kalbėtis su autoritariniu valstybės vadovu Aliaksandru Lukašenka. „нmogus, kuris galėtų pasiūlyti abiems pusėms tinkamą problemos sprendimo būdą, naują receptą, galėtų pretenduoti į Nobelio premiją”, – neabejoja Europos Parlamento narė.
Baltarusijos klausimas įstrigo
Tai, kad Ukrainos klausimas vis dar neišspręstas, neabejoja ir Raimundas Karoblis, Lietuvos nuolatinės atstovybės ES ambasadorius. „Ukraina tėra didžiausias lakmuso popierėlis, kuris parodys tolimesnę Rytų partnerystės perspektyvą”, – mano ambasadorius. Nors ši šalis ir parodė geranoriškumą, išleisdama iš kalėjimo opozicijos atstovą Jurijų Lucenką, to neužtenka. Pasak R.Karoblio, Europa laukia J.Tymošenkos paleidimo, nes manoma, kad tokio rango politikai neturėtų būti kalinami dėl tokių kaltinimo, kurie dabar formuluojami. „Mūsų laukia didžiulis darbas toliau įtikinėjant Ukrainą”, – sakė ambasadorius. Tuo tarpu Baltarusijoje, kaip pastebėjo Lietuvos nuolatinės atstovybės ambasadorius, nesimato, kad kas nors gerėtų. Kol šioje šalyje vis dar bus politinių kalinių, kažin, ar ES nuspręs panaikinti sankcijas Baltarusijai.
Sujaudino padėkos žodžiai
EP Kokso – Kvašnevskio misija Ukrainoje, kurioje dirba ir EP Pirmininko patarėjas Arnoldas Pranckevičius, gavo mandatą veikti toliau. Dar ne visi tikslai pasiekti. Nors daugėja neoficialių signalų, kad J.Tymošenko bus paleista dar balandžio mėnesį, niekas dėl to nėra garantuotas. „Visos Parlamento frakcijos mūsų darbą įvardijo kaip sėkmę, todėl misijai mandatas buvo pratęstas su tikslu koncentruotis ties J.Tymošenkos byla. Taip pat skatinti dialogą Ukrainoje tarp skirtingų partijų”, – sakė misijos koordinatorius A.Pranckevičius. Misijos komanda šią savaitę susitiko ne tik su aukščiausia Ukrainos valdžia, bet ir opozicijos atstovais. Ką tik iš kalėjimo paleistas J.Lucenko, dėl kurio išlaisvinimo dideles pastangas dėjo Europos Parlamentas, atėjo į susitikimą su Europos šalių ambasadoriais Ukrainoje. Juos sujaudino opozicijos atstovo padėkos žodžiai.
Beje, opozicija irgi paragino Europą pasirašyti Asociacijos sutartį su Ukraina nepaisant to, kaip baigsis J.Tymošenkos istorija. Jau gegužės 15 dieną bus nuspręsta, siųsti ar ne Asociacijos sutarties projektą ES Tarybai. „Svarbu iki tos dienos matyti realų progresą Ukrainoje”, – teigė pašnekovas.
„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.
Prie laidos finansavimo prisideda
http://www.facebook.com/EuroposKlubas
kalbėk: [email protected]
Â