Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Europos klubas“ – prieš seksualinių mažumų eitynes aistrų pliūpsnis

Prieš eitynes – aistrų pliūpsnis Klausyti „Europos klubas“

Seksualinės mažumos ir susirinkimų laisvės gynėjai švenčia nedidelę viešumo pergalę – teismas įpareigojo Vilniaus savivaldybę leisti jiems rengti eitynes ateinantį savaitgalį Gedimino prospektu. Sprendimas galutinis ir neskundžiamas. Ar galima jau teigti, kad teismai stojo lygybės pusėn ir esame šalis, kuri pripažįsta įvairovę?

Leidžia beveik visiems

Lietuvos gėjų lygos lyderis Vladimiras Simonko pokalbį su „Europos klubu“ pradėjo optimistiškai: sveikas protas nugalės. Jis pastebėjo, kad „Baltic Pride“ paradas centrinėje Vilniaus gatvėje vyks pirmą kartą, nes praėjusį kartą jis vyko Upės pusėje. „Tačiau mūsų bendruomenė bus paskutinė Lietuvoje, kuri neturėjo leidimo žygiuoti Gedimino prospektu“, – skundėsi V.Simonko. Ir pateikė pavyzdžių – socialdemokratai gegužės 1-ąją visada pražygiuoja Gedimino prospektu. Tą patį daro ir patriotiškai nusiteikusi visuomenės dalis kovo 11-ąją. „FIDI studentai Gedimino prospektu irgi tempia savo Diną Zaurą kasmet, o kur dar įvairūs maratonai, Kaziuko mugės“, – kalbėjo gėjų lygos lyderis. Pasak jo, „Baltic Pride“ eitynės skirtos žmogaus teisėms ginti, o eitynėse dalyvaus gėjų lygos narių draugai, tėvai bei visi, kuriems rūpi žmogaus teisės Lietuvoje.
Manoma, kad eitynėse dalyvaus apie 800 žmonių, bent jau toks skaičius įrašytas paraiškoje. „Kuo daugiau mus bando diskriminuoti ir riboti mūsų laisves, tuo labiau tai turi atvirkštinę reakciją. Š½monės nori solidarizuotis su mumis ir pareikšti, kad taip elgtis nevalia“, – metė akmenį į savivaldybės klerkų daržą pašnekovas.

Norėtų daryti kasmet

Praėjusį kartą eitynėse dalyvavo gerokai mažiau dalyvių nei planuojama dabar. Nors tuomet, 2010 metais, norinčių dalyvauti eitynėse buvo daugiau. Tačiau su policija buvo sutarta, kad dalyvių skaičius neviršys paraiškoje numatyto kiekio – 350. Todėl teko riboti dalyvių skaičių. „Š įkart norime išvengti tokių problemų, todėl pareiškėme, kad bus apie 800 dalyvių. Manau, kad tai realu“, – teigė gėjų lygos lyderis.
Pasak jo, eitynėse dalyvaus nemažai svečių iš užsienio, europarlamentarai, ministrai, žmogaus teisių gynimo organizacijų atstovai. „Tačiau eitynės tikrai turės lietuvišką atspalvį, nes dalyvaus daugiau žmonių iš Lietuvos. Visuomenė tampa atviresnė ir pakantesnė“, – sakė V.Simonko.
Tiesa, eitynių oponentai irgi nemiega. Vilniuje pasirodė specialūs lipdukai, raginantys kovoti prieš „Baltic Pride“. V.Simonko teigia, kad kas trejus metus vykstančios eitynės – pernelyg retas reiškinys norint įveikti netoleranciją. „Ginti pozicijas reikia kasdien, kasmet“, – mano pašnekovas. Todėl bus apsvarstyta idėja rengti paradą Vilniuje kiekvienais metais.

Gauna paramą iš ES

Gėjų lygos lyderis nesitiki parade pamatyti Vilniaus meto Artūro Zuoko, kuris kritiškai nusiteikęs eitynių atžvilgiu. Tačiau Vakarų Europoje, JAV galima pamatyti miestų vadovus panašiuose renginiuose. Pavyzdžiui, Niujorko meras Michaelas Bloombergas visada dalyvauja tokiose eitynėse savo vadovaujamame mieste. Tiesa, A.Zuokas mano, kad M.Bloombergas net neleistų tokių eitynių.
Eitynėse Vilniuje dalyvaus europarlamentarai, užsienio šalių politikai. Tačiau mūsų šalies valdžios atstovai nepareiškė noro žygiuoti kartu su „Baltic Pride“ dalyviais. Tiesa, eitynėse greičiausiai bus Marija Aušrinė Pavilionienė. Tuo tarpu oponentų ir protestuotojų būryje greičiausiai išvysime ne vieną politiką.
Lietuvos gėjų lyga gauna paramą iš ES, kai ir bet kuri nevyriausybinė organizacija. Finansavimas gaunamas konkursų keliu. Tuo tarpu Vilniaus savivaldybė, pasak V.Simonko, neskiria nei vieno cento pakantumui skatinti. „Jei kas naktimis nemiega dėl to, kad mes gauname finansavimą už kovą su diskriminacija, tai prašome panaikinti ją, kad mes daugiau negautume lėšų. Tada sėdėsime ir auginsime morkas“, – juokavo V.Simonko.

Sako, kad bus nauda miestui

Eitynėse ketinanti dalyvauti olandų europarlamentarė iš Olandijos Sopfie in’ T Veld, dalyvavusi prieš trejus metus vykusiame „Baltic Pride“ Vilniuje, atsimena daug policijos pareigūnų ir agresyviai nusiteikusių protestuotojų.
„Mano šalies sostinėje Amsterdame kiekvienais metais vyksta vadinamosios Kanalų eitynės, kuriose dalyvauja Vyriausybės, verslo kompanijų, armijos, policijos darbuotojai. Jie tiesiog švenčia žmonių įvairovę. Kiekvienas gali dalyvauti tokiame parade, tad kasmet sulaukiame apie 450 tūkstančių žmonių. Būna fantastiška atmosfera“, – „Europos klubui“ pasakojo europarlamentarė.
Tai, pasak jos, nauda miestui ir žiūrint iš ekonominės pusės, sukuria tolerantiško, įvairiapusio, spalvingo miesto įspūdį. „Kuris gi miestas išdrįstų turistams pasakyti – ei, atvykite pas mus, esame labiausiai homofobiškas miestas Europoje. Juk taip niekas nepasielgtų, tai būtų blogo miesto rinkodara“, – sakė olandė.
„Manau, kad reikia aiškiai atskirti oficialią valdžios poziciją nuo to, ką žmonės iš tiesų galvoja. Mano gimtojoje Olandijoje žmonės laisvai ir tolerantiškai žiūri į seksualines mažumas. Pasitaiko ir homohobiškų žmonių, tačiau valdžia reaguoja į jų veiksmus, jei jie pažeidžia įstatymus. Valdžia netoleruoja netolerancijos. Lietuvoje, o ir kai kuriose kitose šalyse, man susidaro įspūdis, kad politikai yra labiau konservatyvūs ir homofobiški nei eiliniai gyventojai.
Todėl parlamento sesijoje, po Lietuvos prezidentės kalbos, ir pasakiau, kad ketinu atvykti liepos pabaigoje į Vilnių ir švęsti kartu su Vilniaus gyventojais įvairovę. Tai sukurtų teigiamą jūsų miesto įvaizdį“, – pasakojo Europos Parlamento narė.

Prieš eitynes – konferencija

Toje pačioje, kaip ir olandė, parlamento liberalų frakcijoje dirbantis lietuvis Leonidas Donskis nedalyvaus eitynėse, nes sako niekada nedalyvaujantis jokiose eitynėse. „Bet aš palaikau susirinkimų laisvę, palaikau tuos žmones. Dalyvausiu konferencijoje Vilniuje dieną prieš eitynes“, – sakė jis.
Tolerancijos centre Vilniuje vyks konferencija apie žmogaus teises.
L.Donskis džiaugėsi, kad teismas įpareigojo leisti rengti eitynes Gedimino prospekte. „Tai rodo, jog tampame normalia valstybe, kur gerbiama susirinkimų laisvė. Ir kad mes skiriamės nuo Rusijos, kur buvo sumušti eitynių dalyviai“, – sakė L.Donskis.

Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

kalbėk: vilija@fm99.lt

 

 

 

Kitos naujienos

Kanų prizininkai, naujiena iš Venecijos, kino meistrų darbai iš Berlinalės. Tokia kino programa „...

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...