Klausyti gyvai

17:30 - 18:00

Savaitgalio promenada

"Europos klubas" – romų tauta: priimti, integruoti, atsikratyti

„Europos klubas“ – romų tauta: priimti, integruoti, atikratyti. Kaip šiandien gyvena romai Lietuvoje ir kitose Europos šalyse. Kiek gajūs stereotipai? Poklabi su Vida Beinortiene (kairėje), aktyviai dirbančia su romais, išleidusia romų – lietuvių kalbos žodyną bei Europos Parlamento nariu Algirdu Saudargu (dešinėje). Klausyti „Europos klube“

Romai – taip dabar vadinama tauta, kurią anksčiau visi vadino „čigonais“, o išgirdus šį žodį dažnai pagalvoji, kad mintyse šmėkšteli ne vienas epitetas, apibūdinantis šią tautą. Tai ir karštas temperamentas, dainos, šokiai,  burtai, atvira širdis. Bet dabar dažniau naudojami kiti žodžiai, reiškiantys ne tik tai, kas gražu: nedarbas, narkotikai, mažaraštystė. Ar tai yra tiesa, ar tai ne itin tolerantiškos visuomenės atspindys.

Europoje gyvenantiems 10-12 milijonų romų reikalinga Europos Sąjungos parama, sakoma rezoliucijoje, kurią priėmė Europos Parlamentas. Joje siūloma pirmenybę teikti romų įdarbinimui, švietimui bei būstui gerinti, taip pat pagrindinėms teisėms apsaugoti. Parlamentas ragina patvirtinti romų įtraukties strategiją, kurios projektą Europos Komisija planuoja pateikti balandį, o birželį Europos Vadovų Taryba jį turėtų tvirtinti. EP ragina užtikrinti, kad būtų panaikinta segregacija mokyklose ir klasėse, taip pat sukurta įtrauktį skatinanti mokyklos aplinka. Siūloma įdarbinti romų tautybės mokyklų tarpininkus, taip pat didinti romų mokytojų skaičių ir sudaryti galimybes romų vaikams mokytis savo kalba. Tuo tarpu valstybės raginamos parengti naujovišką stipendijų programą, kuri leistų ugdyti naują romų lyderių kartą, taip pat padidinti esamų stipendijų ir programų finansavimą. Raginama suteikti daugiau galių romų pilietinei visuomenei, skatinti romus įsitraukti į visas viešojo ir politinio gyvenimo sritis ir stiprinti jų atstovavimą vietinėse, nacionalinėse ir ES lygmens institucijose, taip pat jų dalyvavimą nevyriausybinių organizacijų veikloje. Savo ruožtu europarlamentarai ragina ištirti, kodėl socialiai atskirtoms grupėms skirtos ES lėšos yra įsisavinamos nepakankamai, ir užtikrinti, kad šios lėšos pasiektų sunkiai besiverčiančius romus bei padėtų jiems užsitikrinti ilgalaikę pažangą.

„Europos klubas“ – antradienį ir penktadienį 10.30 val., kartojimai – šeštadienį 10.10 val. bei sekmadienį 15.10 val., o žmonių nuomonės aktualiomis temomis – ir ketvirtadieniais, moksleivių laidoje „Mes kitokie“. Radijo laida „Europos klubas“ iš dalies finansuojama Europos Parlamento.

kalbėk vilija@fm99.lt

 

Kitos naujienos

Pramogų parke „Tarzanija“ bei restorane-viešbutyje „Dzūkijos dvaras“ veikiančios įmonės bei asmenys neįtr...

Sakoma, kad „visi keliai veda į Romą“. Matyt, ir atvirkščiai – keliai veda ir į Alytų, kur v...

Rugsėjo 24 d., šeštadienį, 17 val. Alytaus kraštotyros muziejus pristato skulptoriaus Saadios Bah...

Naujojo BC „Wolves“ krepšinio klubo ambasadoriai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai nudžiugino Alytaus m...