Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Kalendoriaus lapelis

„Europos klubas“ – santykiai su Baltarusija: tarp sankcijų ir diplomatijos

Santykiai su Baltarusija: tarp sankcijų ir diplomatijos „Europos klubas – Hyde Park“

Lietuvai nutraukti ryšius su Baltarusija būtų pamišėliškas sprendimas. Taip pareiškė autoritainio režimo valdomos šalies prezidentas Aleksandras Lukašenka. Jo teiginiai esą baltarusiški kroviniai generuoja trečdalį Lietuvos biudžeto mūsų šalyje sukėlė didelę juoko bangą. Iš tikrųjų kroviniai iš Baltarusijos atneša trečdalį pajamų Klaipėdos jūrų uostui. Tai žinodamas Baltarusijos prezidentas perspėjo Lietuvą – kai tik susitars su Rusijos uostais, dalį krovinių srautų perkels į šiuos. Beje, baltarusiški kroviniai keliauja ir per Latvijos uostus.

Verslo interesai – irgi svarbu

Lietuvoje kai kurie diplomatai neoficialiai tvirtina, kad mes Baltarusijai reikalingi ne mažiau nei mums – kroviniai iš šios šalies, keliaujantys tranzitu per Lietuvos teritoriją.
Kalbėdamas apie Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungai, A.Lukašenka pareiškė, kad iš to daug naudos nesitikintis. Vienas iš Lietuvos pirmininkavimo prioritetų – glaudesni santykiai su Rytų partnerystės valstybėmis bei ES išorinių sienų apsaugos stiprinimas.
Tai, kad Baltarusijos prezidentas yra neprognozuojama asmenybė, jokia naujieną. Lietuvai ne kartą iškilo klausimas, kaip elgtis bendraujant su šios šalies valdžia, kad nenukentėtų Lietuvos verslas, bet taikyti ir Europos Sąjungos nustatytas sankcijas.
Lietuvos visuomenė pakankamai vieningai sako, kad su kaimynais pyktis nevertėtų, tačiau būtina nepamiršti, kad esame Europos Sąjungos šalis, tad ir turime žaisti pagal bendrai nustatytas taisykles.
Kalbinti praeiviai mano, kad Baltarusijos krovinių praradimas skaudžiai atsilieptų Klaipėdos jūrų uosto pajamoms. Tačiau būtina ieškoti išeities, kad nenukentėtų mūsų šalies interesai.

Diskusijos – ir parlamente

Santykiai su Baltarusija – sena tema ir Europos institucijoje. Per pastaruosius aštuonerius metus Europos Parlamente šiuo klausimu priimta apie 150 įvairių nuomonių. Dabar ketinama ieškoti elgesio modelio. Tai yra svarbu prieš rudenį Vilniuje vyksiantį Rytų partnerystės susitikimą, kuris jau šiandien kelia nemažą dėmesį tiek Europos Sąjungoje, tiek už jos ribų. Kaip sakė europarlamentaras Justas Vincas Paleckis, iki šiol Parlamentas paprastai reikšdavo nuomones reaguodamas į įvairius Minsko žingsnius: neteisėtus rinkimus, areštus, persekiojimus.
„O dabar turiu paruošti pranešimą dėl naujos strategijos santykiuose su Baltarusija. Ką galima padaryti, kad ten reikalai keistųsi?“ – sakė europarlamentaras. Pranešimas turės būti parengtas iki minėto svarbaus susitikimo Vilniuje rudenį.
„Teks taip pat važiuoti ir į Minską. Tikiuosi, gausiu vizą, nes buvo atvejų, kai jos negavau“, – sakė J.V.Paleckis. Be to, reikės dėl to pasitarti ir su partneriais Varšuvoje, Rygoje, Berlyne. Lietuvio laukia susitikimai ir su Baltarusijos valdžios, ir su opozicijos atstovais. Lietuvos balsas čia taip pat bus išgirstas. Planuojamas susitikimas ir su Lietuvos verslininkais, kurių nuomonė Baltarusijos atžvilgiu taip pat rūpi Europos Parlamentui. Tad į susitikimą su verslu žada atvykti ir aukšti Europos Komisijs pareigūnai, atsakingi už Rytų partnerystę.

Kaimynų izoliavimui nepritaria

Ankstesni pareiškimai, pasak J.V.Paleckio , nedaug padeda siekiant pakeisti situaciją su Baltarusija. Svarbus klausimas ir siena su šia autoritarine valstybe. A.Lukašenka neseniai yra pareiškęs, kad nustos saugoti sieną su Europos Sąjunga, per kurią bando patekti įvairūs pabėgėliai. Ir ne tik. „Kontrabandai būtų uždegta žalia šviesa“, – grėsmę mato europarlamentaras. Lietuva, jo manymu, turi daug šansų gauti didesnį finansavimą sienų apsaugai. Tokia galimybė gali atsirasti pirmininkavimo Europos Sąjungai metu. „Trūksta technikos, aparatūros“, – vardijo J.V.Paleckis.
Daug Lietuvos miestų turi partnerystės ryšius su Baltarusijos miestais. Tad bus kalbama su Lietuvos miestų vadovais, kaip tuos ryšius gerinti. „Taigi laukia didelis įdomus darbas, kuris gali būti naudingas visai Europos Sąjungai“, – mano J.V.Paleckis. Jis nepritaria visiškam Baltarusijos izoliavimui. „Galima sakyti, kad gerinti santykius ya beviltiška, ten viskas priklauso nuo vieno žmogaus. Bet manau, kad situacija keisis ir ten. Naujuoju Baltarusijos vadovu gali tapti žmogus iš dabartinės prezidento aplinkos“, – mano europarlamentaras.

Stebina ir Lietuvos sprendimai

Lietuvos sprendimai irgi ne visada logiškai paaiškinami. Dabar teismas Lietuvoje laukia Užsienio reikalų ministerijos argumentų, kodėl praėjusių metų rudenį į Lietuvą neįleista Baltarusijos opozicijos atstovė, žinoma antribranduolinio judėjimo lyderė Tatjana Novikova. Lietuvoje ji buvo nepageidaujama tris mėnesius, kaip tik tuo metu, kai šalyje vyko referendumas dėl būsimos Visagino atominės elektrinės. Š is atvejis taip pat pat nepraslydo pro europarlamentarų akis.
„čŒia buvo labai skaudus atvejis. Pažįstų ten gyvenančius žmones, kurie yra persekiojami režimo. Jie metami iš darbo, kviečiami apklausai į KGB. Jie man skambino ir klausė, kodėl Lietuva neįsileido žinomos aktyvistės iš Baltarusijos“, – stebėjosi J.V.Paleckis.
Pasak jo, Europos Parlamentas norėjo pasmerkti tokį Lietuvos žingsnį, tačiau pavyko išvengti skandalo. Parlamento žalieji jau buvo įrašę sakinį į rezoliuciją dėl Baltarusijos, smerkiantį šalis, kurios neįleidžia Baltarusijos opozicijos atstovų, visgi Lietuva nebuvo įvardyta ir galiausiai poziciją pavyko sušvelninti.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda .

kalbėk: vilija@fm99.lt

Kitos naujienos

Pramogų parke „Tarzanija“ bei restorane-viešbutyje „Dzūkijos dvaras“ veikiančios įmonės bei asmenys neįtr...

Sakoma, kad „visi keliai veda į Romą“. Matyt, ir atvirkščiai – keliai veda ir į Alytų, kur v...

Rugsėjo 24 d., šeštadienį, 17 val. Alytaus kraštotyros muziejus pristato skulptoriaus Saadios Bah...

Naujojo BC „Wolves“ krepšinio klubo ambasadoriai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai nudžiugino Alytaus m...