Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Europos klubas“ – „Tada ir politiškai Lietuva tampa nepriklausomai“, – apie energetinę nepriklausomybę sako žmonės

„Europos klubas“ – „Tada ir politiškai Lietuva tampa nepriklausomai“, – apie energetinę nepriklausomybę sako žmonės

EnergetikaEuropos klubo“ Hyde parke“ – žmonių nuomonės šia tema:  Briuselis šią savaitę virto į labiausiai saugomą tvirtovę Europoje. Į Belgijos sostinę atvyko JAV prezidentas Barackas Obama, kurį atlydėjo 700 pareigūnų delegacija, dar 200 žmonių dirba apsaugoje. Jis susitiko su Europos lyderiais, o dujų eksportas iš Amerikos tapo viena karščiausių pokalbio temų Rusijos agresijos fone. Dar prieš įvykius Ukrainoje Europa pradėjo derybas su JAV dėl Laisvosios prekybos sutarties. Jos rėmuose – prekyba skalūnų dujomis Europoje. Europos parlamento ekonomikos ir pinigų politikos komiteto delegacija šią savaitę susitiko su JAV Kongreso nariais aptarti šį dokumentą. JAV jau išdavė licencijas komercinėms įmonėms, kad šios galėtų eksportuoti dujas. Tiesa, kam parduoti ir už kiek, taip pat sprendžia komercinės įmonės. Europos energetinės nepriklausomybės svarbą Briuselyje pažymėjo ir pats B.Obama, užsimindamas, kad pati Europa turi ne tik laukti dujų iš JAV, bet ir ieškoti resursų viduje. Kol kas didelė dalis Vakarų Europos šalių vis dar draudžia skalūninių dujų žvalgybą ar gavybą. Palankiausiai šiuo klausimu nusiteikusios Rytų ir Vidurio Europos valstybės bei Didžioji Britanija.

„Šie įvykiai Europai parodė, kaip svarbu diversifikuoti savo energetinius šaltinius. JAV apdovanotos kai kuriais papildomais energijos šaltiniais, kurie atrasti naujų technologijų dėka. Mes jau siteikėme licencijas tokiam dujų eksportui kasdien, kiek Europa kasdien suvartoja. Tačiau dujos bus atviroje rinkoje, ne tiesiogiai nukreiptos“, – sakė JAV prezidentas. Jis pažymėjo, kad energijos šaltinių diversifikacija būtų naudinga ne tik Europai, bet ir JAV. Paskutinė krizė parodė, kad tai skubu, sakė jis. Europa turi surasti ir savo kelius, kaip paspartinti energetinę nepriklausomybę, teigė Briuselyje Amerikos vadovas. Dabar rusiškos dujos užima trečdalį Europos rinkos. Didelė dalis jų pumpuojama per Ukrainą, tad jeigu kiltų karas šioje valstybėje, gali sutrikti dujų tiekimas Europai.

Savo metiniame pranešime Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pažymėjo, kad statomas suskystintų dujų terminalas reiškia naują etapą Lietuvos energetikoje ir jos nepriklausomybėje. „Daugiau nei 20 metų delsėme siekti energetinio savarankiškumo“, – pastebėjo ji ir priminė, kad jau rudenį atplauks laivas „Independence“, kuris gabens suskystintas dujas Lietuvai ir bus atsvara „Gazprom“ dujoms. Be to, jau kitąmet pradės veikti elektros tiltas su Švedija, taip mūsų šalis tinklais susijungs su Vakarų Europa.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Alytaus miesto savivaldybės tarybos dauguma gausiai į tarybos salę susirinkusių švietimo bendruom...

Alytaus miesto savivaldybėje šiandien apsilankęs Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas...

Spalį bibliotekoje karaliaus tapyba ir spalvos, nes 4 d. 16 val. Jurgio Kunčino viešosios bibliot...

Rugsėjo 30-osios naktį esame kviečiami atrakinti kodus, atsineštus iš vaikystės, - mus stabdančiu...