Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

"Europos klubas" – trys brangios dovanos per daug

Trys brangios dovanos – per daug Klausyti „Europos klubas. Hyde Park“
Kas Lietuvai svarbiausia – parama žemės ūkiui, struktūriniai fondai, o gal neveikiančios, bet pulsuojančios Ignalinos atominės elektrinės uždarymas? Siekdama didesnės ES paramos, Lietuva nedviprasmiškai yra spaudžiama pasirinkti vieną prioritetą.

Svarbiausia – išsirinkti vieną prioritetą
Lietuva derybininkai dėl būsimos finansinės perspektyvos 2014-2020 m. ką tik Briuselyje įrodinėjo, kad parama visiems šiems banginiams yra labai svarbi, tačiau biudžetą raikantys derybininkai nepermaldaujami – parama vis tiek mažės, išskyrus nebent prioritetinę sritį. Kol derybos nusikėlė į kitų metų rudenį, galima pasvarstyti, kur iš tiesų mes nenorėtume prarasti paramos.
Mūsų šalies derybininkai sumaniai vengė išskirti bent vieną paramos programą, nes baiminamasi, kad tokiu atveju kitos sritys bus smarkiai nukirptos.
„Negausite trijų dovanų per vieną naktį“, – tokį sakinį iš ES finansinio programavimo ir biudžeto komisaro Janušo Levandovskio išgirdo Lietuvos europarlamentarai į klausimą apie Ignalinos finansavimą. Laimą Andrikienę tai gerokai nustebino. „Jis taip ir pasakė – turite tris paramos prioritetus – sanglaudą, žemės ūkį ir Ignaliną. Bet pasirinkite vieną“, – perpasakojo žodžius Lietuvos atstovė. Latviams esą lengviau – reikia rinktis iš dviejų.

Gyventojų nuomonės skirtingos
Kaip pastebėjo Europos parlamento narys Algirdas Saudargas, parama kerpama visoms programoms, tad ieškoma, kur pirmiausiai galima nukirpti. Be to, iš Europos Komisijos ateina žinių, kad parama Ignalinos atominės elektrinės uždarymui bus baigta. Bet mums pavyko apsiginti, kompromisų pasiekta“, – tvirtino jis. Mat Lietuva pagal paramą atominės elektrinės uždarymui atskirta nuo Bulgarijos ir Slovakijos, nors anksčiau šioms trims šalims žadėtas vienas pyragas, tik skirtingi jo gabalai.
Tačiau bendras puodas mažėja ir tai reikia turėti galvoje, sako už mokesčius atsakingas eurokomisaras Algirdas Š emeta. „Tad susiderėti tampa vis sudėtingiau. Lietuva turi keletą prioritetų, ir mažėjant bendrai sumai, pasiekti kompromisą tampa sunkiau“, – sakė jis. Esą tai daugiau derybos tarp šalių narių. A.Š emeta baiminasi, kad derantis dėl paramos mažiau žiūrima bendrųjų ES interesų. Dėl to gali nukentėti inovacijų, mokslinių tyrimų rėmimo programos. „Tokios programos neturi nacionalinių gynėjų, nes tai bendras tikslas“, – pastebėjo jis.
Tuo tarpu Lietuvos gyventojai irgi nėra vieningi, kurią paramos sritį reikėtų išskirti. Kalbinti Alytaus gyventojai dažniausiai minėjo paramą žemdirbiams, nedaug atsiliko akcentuojantys Sanglaudos fondo poreikį, na, o raginimai kovoti dėl paramos Ignalinos atominės elektrinės uždarymui daugiausiai paremti baime, kad nespėjus laiku ją uždaryti už ES lėšas, vėliau teks tai daryti už savus, brangiau mokant už elektrą.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda .

kalbėk: vilija@fm99.lt

 

Kitos naujienos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje išrinktas Meilės Lukšienės premijos laureatas. Juo tapo Ąžuolas ...

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpus...

Alytaus Rotušės aikštėje statoma išskirtinė scena penktadienį vyksiančiam lauko šokio spektakliui...