Klausyti gyvai

11:00 - 12:00

Laisva forma

„Europos klubas“ – V. Andriukaičio Europos Komisijoje laukia daug neišspręstų problemų

V.Andriukaičio Europos Komisijoje laukia daug neišspręstų problemų

 Andriukaitis Jau kitą savaitę Europos Parlamentas egzaminuos būsimą Europos Komisiją, ir tai nėra tik formalumas. Yra buvę, kai po tokių vadinamųjų klausymų kandidatai į komisarus nebuvo patvirtinti. 2004 metais, kai mes tik įstojome į ES, Europos Parlamente taip buvo atmestas italas Rocco Buttiglione, kuris turėjo tapti Teisingumo komisaru. Jis homoseksualumą pavadino nuodėme, o moterys, anot jo, turėtų likti namų šeimininkėmis. Mūsų kaimynai latviai taip pat panašiai nukentėjo – jų atstovė Ingrida Udre netapo komisare dėl neskaidrių reikalų partijoje, kurios nare ji buvo. Rumunija bei Bulgarija taip pat pateko į istoriją, kurių kandiatai neįtiko Europos Parlamentui. Šįkart visiems įdomu, kaip britas Jonathanas Hillas vadovaus eurozonos finansų stabilumui – juk jo šalis turi visai kitą valiutą. Italė Federica Mogherini vadovaus Užsienio reikalams, nors ji pagarsėjo savo draugiškais epitetais Vladimiro Putino atžvilgiu. Dėl kai kurių kitų komisarų kyla abejonių dėl jų interesų konflikto, ne iki gali baigtų korupcinių istorijų.

 Lietuvis savimi pasitiki

 Ar nebus taip šį kartą? Lietuvos atstovas Vytenis Andriukaitis abejonių kol kas nekelia. Tačiau dėl kitų – gali būti įvairių siurprizų. Kandidatai turės atsakinėti į europarlamentarš klausimus, o vėliau bus kviečiami į Europos Parlamentą, į jų sričių komitetų posėdžius, kur apie tris valandas vėl atskainės į klausimus. Sveikatos reikalų eurokomisaras V.Andriukaitis bus tardomas taip kaip ir visi kiti. „Jaučiuosi kaip prieš valstybinius egzaminus“, – tardymo Europos Parlamente išvakarėse kalbėjo V.Andriukaitis. Pasak jo, visi klausimai jo srityje yra labai sudėtingi. Jis paminėjo maisto saugos klausimą, kuris kartais nuskamba per Europą skandalų forma. Pavyzdžiui, arklienos istorija, infekcijų skandalas, taip pat pesticidų, hormonų kiekis maiste. Maisto rinka, pasak jo, pilna netikėtumų, tad istorijų gali atsirati bet kada, o kur dar pandemijos ir epidemijos. Ebolos virusas nepalieka abejingų, tai neišnykstanti tema iš tarptautinių telekanalų. Irako ir Sirijos srityse siaučiančios infekcijos taip pat kelia nerimą, europiečiai baiminasi, kad šios visos ligos ir epidemijos nepasiektų Europos.

Lietuvai artimiausia tema – afrikinis kiaulių maras. Todėl, kaip teigė V.Andriukaitis, keliamas klausimas, ar Rusijos sprendimas neįsileisti kiaulienos iš ES nėra politinė problema. „Ką jūs darysite dėl šių sudėtingų maisto eksporto reikalų“ – tokiam klausimai Europos Parlamente jau ruošiasi V.Andriukaitis.

 Sveikatos srityje klausimų daug

 Sveikatos sistemos srityje, pasak jo, irgi nėra lengvų klausimų. „Italijos pietuose šeimos daktarų trūksta – kaip spręsite šią problemą“, – tokio klausimo gali sulaukti atstovas iš Lietuvos. Ką ES gali spręsti dėl šeimos daktarų ir seselių trūkumo – čia V.Andriukaičio kuruojamos srities klausimai, į kuriuos naujasis komisaras turės rasti atsakymus. Jam teks stentis, kad būtų išlyginti mokėjimų skirtumai tarp šalių narių, pavyzdžiui, besigydančiam ligoniui Vilniuje ir Berlyne. „Šie klausimai yra neišspręsti, ir jų yra labai daug“, – pastebėjo V.Andriukaitis. Tiesa, vaistų vienodomis kainomis tikėtis nevertėtų, kad ir koks šaunus būtų eurokomisaras iš Lietuvos. „Vaistų kainą įtakoja mokesčiai. Žvilgtelkite į PVM – vienoje šalyje jis vaistams siekia penkis, kitoje – devynis ar devyniolika“, – pasakojo V.Andriukaitis. Taigi esant tokiai mokesčių skirtumams, vaistai kainuoja skirtingai ES šalyse. O mokesčiai – jau valstybių reikalas. Kaip ir sveikatos draudimo reikalai. Finansavimo koncepcijos visose šalyse skiriasi, nėra vienodų sistemų nei vienoje šalyje. Norint suvienodinti, reiktų padaryti didelius skaičiavimus, sakė V.Andriukaitis. Esant tokiam skirtumui susidaro bėdos dėl finansinių srautų. Vargingesnės šalys patiria socialinį dempingą, teigė pašnekovas. Iš tokių valstybių išvažiuoja per daug valstybinių pinigų į kitas valstybes. „Mes šį klausimą iškėlėme pirmininkavimo metu, ir jis dabar ant darbo stalo“, – sakė jis.

Tačiau V.Andriukaičio darbas Sveikatos apsaugos ministerijoje vertinamas nevienareikšmiškai. Jis sulaukė nemažai gyventoju ir medikų kritikos už reformas, kurias jis inicijavo. Tačiau pats V.Andriukaitis savimi neabejoja – jis minėjo, kad jo darbą įvertino Pasaulio Sveikatos Organizacija.“Jos Europos regiono biuras vertina mane tarp geriausiai dirbusių sveikatos apsaugos organizatorių“, – tvirtino buvęs ministras. Palankus vertinimas aidu, pasak jo, atėjo ir iki Europos Parlamento. Prestižiniuose medicinos žurnaluose Lietuvos sveikatos reformos žingsniai buvo gausiai aprašyti, sakė V.Andriukaitis. Belieka tikėtis, kad reformos ES sulauks pagyrų lietuvio adresu.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. , 15.10 val., 19.10 val. . Laida kartojama šeštadienį  10.10 val.

„Europos klubą“ transliuoja ir „Geras FM“ bei „Tauragės radijas“.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

 

Kitos naujienos

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...

1992 metais išgarsėjusi pirmoji lietuviško repo grupė „Pompa“ šiemet išleis vinilinę plokštelę „Labai mal...