Klausyti gyvai

08:35 - 09:00

Ši diena muzikos istorijoje

„Europos klubas“ – vieninga patentų sistema bus naudinga ir Lietuvai

Vieninga patentų sistema bus naudinga ir Lietuvai „Europos klubas. Hyde park“

Po dešimtmetį trukusių diskusijų Europa pagaliau turės bendrą patentų sistemą. č®monėms tai leis sutaupyti iki 80 proc. patentavimo kaštų, nes nebereikės registruoti patento kiekvienoje šalyje atskirai. Be to, tikimasi, kad tai padidins senojo žemyno konkurencinį pranašumą prieš JAV ir Japonijos rinkas.
Europos Parlamentas patvirtino kompromisinius teisės aktus, kurie leis atsirasti bendrai tvarkai.
Kalbinti Lietuvos gyventojai mano, kad bendra patentų sistema mūsų šalies išradėjams, mokslininkams išeis tik į naudą. Išradėjai taip pat su nekantrumu laukia vieningos sistemos. Juo labiau, kad išradingi ir imlūs lietuviai kartais nesuskubdavo patentuoti savo išradimų, nes tai kainuoja.
Europos Komisijos skaičiavimais, vienas patentas vienai įmonei kainuos 4700 eurų – beveik aštuonis kartus mažiau nei dabar. Kaip pastebėjo Europos Parlamento Mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto narys Zigmantas Balčytis, ne visos šalys džiugiai priima tokį sprendimą.
„Didžiosios valstybės nelabai nori prisidėti prie vieningos patento sistemos. Bet nubalsavome už tai, kad 13 valstybių dalyvaus sukuriant vieningą patentų sistemą. Tai leistų atpiginti patentų įregistravimą“, – sakė europarlamentaras.
Š iuo metu, pasak jo, jei nori įregistruoti patentą kitoje valstybėje, tai kainuoja 12,5 tūkstančių eurų. O jei nori tai padaryti visose ES šalyse, tai kainuoja 35 tūkstančius eurų.
ES tikslas – su patentų sistema padaryti taip, kaip Amerikoje – jei nori užregistruoti patentą, tai turi kainuoti ne daugiau kaip 1500 eurų.
„Mes turime apsaugoti savo intelektualinę nuosavybę. Amerika ir Kinija, žinoma, to nenori. č® mokslo tiriamuosius darbus investuojame dešimtis milijardų eurų, tačiau jie nėra tinkamai apsaugoti:, – sako Z.Balčytis.
13 valstybių nusprendė bendradarbiauti šioje sferoje. Bus sukurtas patentų nagrinėjimo teismas, taip pat apeliacinis teismas. Iškilus įtarimams dėl plagijavimo, galės kreiptis į tokį teismą. Nes pagal dabartinę tvarką, dažnai teises perima tas, kas pirmas įregistuoja intelektinę nuosavybę.
Bendra patentų sistema svarbi ir Lietuvai. Vos prieš mėnesį baigėsi kelis metrus trukęs ginčas tarp dviejų Alytaus bendrovių. Nuotekų valymo įrenginių gamybos įmonė „Feliksnavis“ įrodė, kad bendrovės „Traidenis“ užpatentuotas nuosavas išradimas nėra nei naujas nei atitinkantis išradimų lygį. Sprendimas dar gali būti apskųstas Aukščiausiajam teismui. „Traidenio“ vadovas Sigitas Leonavičius teigia, kad ekspertizę byloje atliko ne tos srities specialistai. Tuo „Feliksnavis“ atstovai džiaugiasi, kad teismas užkirto kelią konkurentams piktnaudžiauti patentu.
Bendra Europos patentų sistema, tikimasi, padės išvengti tokių ginčų. Be to, kaip pastebėjo europarlamentaras Z.Balčytis, tai padės sutaupyti vertimo lėšas. Smulkioms ir vidutinėms įmonės bus kompensuojami vertimo kaštai.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val. „Europos klubas“ ir facebooke.

Prie laidos finansavimo prisideda .

kalbėk:vilija@fm99.lt

 

Kitos naujienos

Yosef Hermosa 2019 metais atvyko iš Ekvadoro, studijuoja Kauno technologijos universitete. Jis pratęs pri...

Pramogų parke „Tarzanija“ bei restorane-viešbutyje „Dzūkijos dvaras“ veikiančios įmonės bei asmenys neįtr...

Sakoma, kad „visi keliai veda į Romą“. Matyt, ir atvirkščiai – keliai veda ir į Alytų, kur v...

Rugsėjo 24 d., šeštadienį, 17 val. Alytaus kraštotyros muziejus pristato skulptoriaus Saadios Bah...