Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Europos klube – Ukrainos kova už Europą ir Putino nutiestas kelias į ES

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Europos klube – apie Europos išlikimą. Ukraina ginasi už mus visus, to jau niekam aiškinti nebereikia – grasinimų iš Rusijos susilaukė apie NATO prakalbusios Europos Sąjungos narės Suomija ir Švedija, Rusijos ekspremjeras Dmitrijus Medvedevas vakar praktiškai pagrasino karu Prancūzijai, tviteryje pareikšdamas, kad jų ministras turi galvoti ką kalba, skelbdamas ekonominį karą Rusijai, nes ekonominiai karai žmonijos istorijoje dažnai virsdavo tikrais.

“Europos Sąjungos pusėje ir NATO partnerių pusėje galutinai suprasta kad mes turime reikalą iš esmės egzistencine krize, o tai reiškia jeigu mes nesulaikysime Rusijos karinės ir visokios kitokios ekspansijos šiuo metu pasireiškiančios karu prieš Ukrainą tai gali peraugti į peraugti į sunkiai prognozuojamus, sunkiai nusakomus įvykius Europoje todėl susitelkimas kaip niekada labai labai solidus. Ir lietuviai turi suprasti, Lietuva tikrai nėra viena, nors mes ir turime sienas tiek su Karaliaučiaus sritimi, tiek ir dabar į karą jau atvirai stojusia Baltarusija”, – sako EP Užsienio reikalų komiteto narys Petras Auštrevičius.

Žiūrėkite Eurpos klubą

Europarlamentaras Juozas Olekas sako neatsimenantis tokios vienybės Parlamente, kaip šią savaitę balsuojant dėl Ukrainos. 

“Vieningai visos frakcijos, visų frakcijų atstovai palaikė paramą Ukrainai ir tokią gilesnę europinę europinę kryptį. Aš suprantu, kad yra įvairių klausimų, problemų dėl dėl Ukrainos pasirengimo, dėl karo, bet Europos Parlamento nariai tikrai labai vieningai.” – sako J.Olekas.

Dabar kamuolys dėl Ukrainos narystės yra valstybių narių pusėje, bet Ukrainos tapimas kandidate į Europos Sąjungos nares suteiktų daugiau tvirtumo ukrainiečiams, tiki pašnekovai. 

Europos Sąjungos šalys antradienį pareiškė, kad karinių lėktuvų nesiųs į Ukrainą. Europos Komisija apmokėjo už lėktuvus iš Europos atstatymo fondo, tačiau įsijungia saugumo ir gynybos svarstymai, o Lenkijos prezidentas Duda pareiškė, kad jeigu Lenkija perduotų tuos naikintuvus rusiškus Ukrainai, Rusija tai palaikytų 

“Aš tiesiogiai nesiečiau šitų dalykų, bet, matyt, yra kažkas, ko mes dar iki galo nežinome. Bet akivaizdu, kad Ukrainai reikia šitos pagalbos ir tie senesni lėktuvai, naikintuvai, rusiškos gamybos, dar sovietiniai, turėtų būti perduoti Ukrainai, nes Ukrainos pilotai moka juos valdyti, kitokių sudėtingesnių, europietiškų ir amerikietiškų, jie nesugebėtų greitai įsisavinti”, – Petras Auštrevičius tikisi, kad artimiausiu metu tai bus padaryta.

Vengrija pareiškė, kad neleis savo keliais keliauti karinei technikai į Ukrainą. Tačiau Juozas Olekas sako, kad nereikia apie viską kalbėti, kokia pagalba teikiama.

“Ne viską karo metu reikia kloti ant stalo – savo gynybinius pajėgumus, savo apsirūpinimą. Aš manau, kad yra teisingai pasielgta Lietuvoje – mes remiame, bet kuo remiam per daug nepasakojam, ir ką, ir kur siunčiam. Tai ir šiuo atveju su tais lėktuvas lygiai taip pat yra. Yra sprendimas paremti ir leiskim tam sprendimui išsipildyti, o ne kiekvieną dieną žiūrėkim, ar jau lėktuvas užpylė orą, ar ruošiasi pakilti”, – kalba europarlamentaras, primindamas, kad informacijos pateikimą reikia riboti.

Energetiniai ištekliai iš Rusijos – tema, kuri vis dar nepaliesta, išskyrus Nord Stream 2 sustabdymą ir bankrutuojančią šią bendrovę. Visiškai atsisakyti dujų iš Rusijos, kurios sudaro 40% Europoje vartojamo kiekio, vis dar sunkiai įsivaizduojama. 

“Artėja pavasaris, mažėja dujų sunaudojimas,neužpildyti dar visi esantys terminalai, stovintys mūsų uostuose, tai kryptis yra aiški. Be jokios abejonės, reikia kuo greičiau mums pasirūpinti alternatyviais tiekimais, aš nesakyčiau, kad tai yra šios dienos įveikiama užduotis, bet kas žino, kaip atrodys situacija po poros mėnesių, nes visuose Europos komitetuose, kurie atsakingi už energetiką, aš jau matau, kad artimiausiu metu bus organizuojami svarstymai, pranešimai bus rengiami visiškai maksimaliai sumažinti ir galų gale atsisakyti rusiškų dujų, o tai yra didžiulis finansinis smūgis Rusijos biudžetui.” – kalba P.Auštrevičius.

Vyksta ir informacinis karas. Lietuvos krašto apsaugos ministras ir Lietuvoje praneša, kad gali būti bandymų sakyti, kad Ukraina pasidavė, kad jos vadai sugauti.

“Yra priimti sprendimai uždrausti Rusijos kanalų transliaciją, televizijos uždraustos, kai kurie interneto puslapiai. Manau, kad Europoje dabar supratimas yra teisingas. Galbūt ilgai mums reikėjo kalbėti apie tai, kad Tai yra svarbus ginklas bandant paveikti žmonių sąmonę ir ypatingai pasiekia žinios, kad pačioje Rusijoje informacija stipriai paveikusi žmones, jie arba bijo, arba neturi informacijos, kas vyksta ir neišeina į gatves. Tai yra labai labai stiprus būtų ženklas, kad žmonės Rusijoje nesutinka su tokiu Putino elgesiu, karu prieš ukrainiečių tautą.” – klaba europarlamentaras. 

EP kviečia Europos institucijas imtis neatidėliotinų veiksmų išsiunčiant Rusijos diplomatus, didinti teikiamos pagalbos mastus, įskaitant humanitarinę.

Apie kitus veiksmus, kurių imamasi, Putino nutiestą kelią Ukrainai į Europą ir būdus jam įgvendinti klausykite Europos klube.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Kanų prizininkai, naujiena iš Venecijos, kino meistrų darbai iš Berlinalės. Tokia kino programa „...

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...