Klausyti gyvai

14:00 - 14:30

Dienos kaleidoskopas

Į Europos Parlamentą – dauguma naujokų ir vos viena moteris iš vienuolikos.

Plaukia sveikinimai prezidentei Daliai Grybauskaitei, perrinktai antrai kadencijai. Ji pirmoji Lietuvos prezidentė, kuriai tai pavyko, Prezidentesurinkus 57% balsų. Europos Sąjungos institucijų vadovai šiandien pasveikino Dalią Grybauskaitę, kuri sekmadienio rinkimuose perrinkta antrajai kadencijai. Sveikinimą atsiuntė Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso, Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas, kitų valstyvių vadovai.

Telefonu su Dalia Grybauskaite šiandien kalbėjo ir vienas kitą pasveikino ir naujai išrinktas Ukrainos prezidentas Petro Porošenka. Ukrainoje rinkimai visgi įvyko, nepaisant įvairių grėsmių ir itin sudėtingų aplinkybių, o inauguraciją naujasis [prezidentas svarsto rengti sudėtingiausiame Ukrainos krašte – rytuose.

Antrai kadencijai perrinkta prezidentė sako maksimaliai išnaudosianti savo galias, galbūt keisdama kai kuriuos ministrus. Tačiau anot jo, daugeliu atveju problemų kelia ne ministrai, o viceministrai.

AustreviciusJei sekmadienį vykusių rinkimų į prezidento postą laimėtoją buvo lengva nuspėti ir resultatai nustebino gal tik antrąjį kandidatą į prezidentus Zigmantą Balčytį, surinkusį 40% rinkėjų balsų, tai Europos Parlamento rinkimuose siurprizų tikrai yra.

Didžiausias jų – Lietuvos liberalų sąjūdis, kuris į Briuselį siųs du naujokus Europos Parlamente. Tiesa, buvęs derybininkas dėl Lietuvos stojimo į ES Petras Auštrevičius europiniuose reikaluose nepasiklys, o štai politikos ir liberalų sąrašo naujokas verslininkas Antanas Guoga sako besitikintis kolegos pagalbos. Pirmuoju sąraše buvęs Gintaras Steponavičius rinkėjų numestas į ketvirtą vietą neištrūks šįkart iš Lietuvos, nors gandų buvo, jog labai norėjo.

Šiandien spaudos konferencijoje rinkimų rezultatais džiaugėsi liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis ir naujai iškepti europarlamentarai:

Liberalai Europos Parlamento rinkimuose iškovojo trečią vietą, surinkę 16,5 proc. balsų. Didžiuosiuose miestuose už liberalus balsavoOLYMPUS DIGITAL CAMERA per 20 proc. rinkėjų. Alytaus mieste jie gavo 20,3% balsų ir buvo antri po socdemų. Rajonuose, išskyrus Varėnos, palaikymas mažesnis – Alytaus rajone liko penkti ir gavo 13,38%, Druskininkuose – treti su 14,76%, Lazdijuose penkti – 11.45%, Varėnoje – antri su 18,36% balsų.

Didžiausia rinkimų nesėkme įvardijami socialdemokratai, kurie ne tik nelaimėjo prezidento posto, bet ir prarado planuotą vietą EP, vietoj trijų dabar turėtų ir vėl planuotų trijų gavę tik du mandatus – Vilijai Blinkevičiūtei ir Zigmantui Balčyčiui. Anot premjero, išvados bus daromos. Beje, V.Blinkevičiūtė smarkiai nušluostė nosį kandidatui į prezidentus, ir kai kam patvirtino nuomonę, kad būtent ji turėjo būti kandidate. O tuomet dviejų moterų dvikova dar kažin kaip būtų pasibaigusi. Socialdemokratų lyderis premjeras Algirdas Butkevičius rezultatus vertino patenkinamai.

Balcytis1Socialdemokratai ne tik kad negavo trijų mandatų, bet ir atsiliko nuo didžiausių savo priešininkų, kuriuos nušlavė per Seimo rinkimus – Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų.    LSDP surinko vos 17,27% balsų, kai tuomet konservatoriai – 17,39%.

Tiesa, Pietų Lietuvoje socialdemokratai vis dar populiariausi – jie pirmi buvo keturiose iš penkių Alytaus regiono savivaldybių – Alytaus mieste (23,25%), ir žinoma,  Druskininkuose (24,16%), Lazdijuose (23.13%) ir Varėnoje (22,03%). Tik Alytaus rajone atsiliko (19,86%) nuo TS-LKD, kurie surinko 20,28% balsų.

Tuo metu Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho neliečiamybės klausimas vėl bus sprendžiamas iš naujo iškovojus europarlamentaro mandatą. V.Uspaskichas dirbs vienoje frakcijoje su liberalais, vieno iš kurių – Antano Guogos vienas didžiausių deklaruotų tikslų – elimintuoti iš Lietuvos politinio gyvenimo Darbo partiją.

V.Uspaskichas yra nuteistas kalėti ketverių metų bausme dėl sukčiavimo ir apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje. Nuosprendis nėra įsiteisėjęs, bylą Apeliacine tvarka nagrinėja Lietuvos apeliacinis teismas. Tapęs europarlamentaru, V.Uspaskichas įgis teisinę neliečiamybę.

Kartą neliečiamybė Europos Parlamente jam jau buvo atimta, dabar procesas prasidės iš naujo. Tiesa, V.Uspaskichas su dideliu apgailestavimu pranešė, kad nebeturės vieno didžiausių savo gynėjų EP liberalų frakcijoje (ALDE) – į EP neišrinktas vienas liberalų lyderių ir buvęs frakcijos vadovas Graham Watson, kurį Uspaskichas buvo taip palenkęs savo pusėn, kad šis ginamąją kalbą pasakė net ir Lietuvos pirmininkavimo pabaigtuvių proga.

Tuo metu rinkimų rezultatais besidžiaugiantis opozicijos ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Andrius Kubilius sako, jog po netikėtų Europos Parlamento rinkimų rezultatų turėtų būti svarstomas naujos koalicijos sudarymas.

Paklaustas, ar įsivaizduoja bendrą darbą su socialdemokratais, jis sakė esą, tokių pavyzdžių, kai dešinieji dirba kartu su kairiaisiais, Europoje yra ir šiuo metu, pavyzdžiui, Vokietijoje. Jis taip pat tvirtino, kad rinkimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje pralaimėjo „Kremliaus minkštosios galios“.

Konservatorių partijos vadovas taip pat kritikavo oponentus socialdemokratus dėl didžiulių išlaidų rinkimams, kurios, anot jo, gerokai viršija 3 mln. litų. Kaip tvirtina TS-LKD atstovai, jų partijos rinkimų kampanija kainavo 800 tūkst. litų.

Po rinkėjų reitingavimo TS-LKD senbuvius aplenkęs ir į pirmąją vietą partijos sąraše pakilęs diplomatas Gabrielius Landsbergis tvirtino tikėjęsis, kad pačioje rinkimų kampanijos pradžioje sulauks ir kritikos, tačiau rezultatai esą įrodo, jog tam pagrindo nebuvo.

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai per rinkimus į Europos Parlamentą surinko 17,4 proc. balsų ir tapo didžiausią rinkėjų palankumą pelniusia partija. Jie gavo dvi vietas EP – po rinkėjų reitingavimo, jos atiteko Gabrieliui Landsbergiui ir dabartiniam europarlamentarui Algirdui Saudargui.

Ankstesnėje kadencijoje konservatoriai turėjo keturis mandatus, dvi vietas užėmė moterys. Laima Andrikienė ir Radvilė Morkūnaitė – Mikulėnienė, regis, nepriekaištingai atliko savo darbą ir buvo vienos aktyviausių Europos Parlamente, tačiau šįkart buvo išstumtos stipriosios lyties. Dviejų jaunuolių konservatorių sąrašo rinkėjams matyt per daug, tad Landsbergio pavardė nusvėrė, o L.Andrikienę žemyn nuleido patys partiečiai dar sudarydami sąrašą, rinkėjai ją iškėlė, bet ne tiek, kad to pakaktų vos dviems mandatams.

Tiesa, čia dar ne pabaiga, nes Laima Andrikienė reikalauja perskaičiuoti balsus keliose rinkimų apylinkėse, kuriose, kaip teigia ji pati, pastebėti grubūs rinkimų įstatymų pažeidimai. Nuo partijos kolegos Algirdo Saudargo L.Andrikienė atsilieka vos 69 pirmumo balsais.

Pagal reitingavimo Ir apskritai, moterų atstovaujančių Lietuvą EO beliko viena Vilija Blinkevičiūtė. Iki šiol buvo net keturios iš dvylikos.

Konservatoriai nugalėjo viename iš penkių Alytaus regiono savivaldybių – Alytaus rajone, surinkę 20,28% balsų.

Dar vienas rinkimų netikėtumas – Bronis Ropė Europos Parlamente. Valstiečių ir žaliųjų sąjunga iškovojo vieną mandatą, surinkusi 6,6 proc. balsų.

Sąrašo lyderiu buvęs partijos vadovas Ramūnas Karbauskis nusprendė likti Lietuvoje. Be to mūsų žalieji bus kitaip žali, nei visos Europos ir nori dirbti  dešiniuosius vienijančioje Europos liaudies frakcijoje, nes pasak Karbauskio, Žaliųjų frakcija nepriimtina dėl požiūrio į šeimą. B.Ropė buvo kandidatas į prezidentus. Per pirmąjį turą gegužės 11 dieną jis surinko 4 proc. balsų.

Valdančiosios koalicijos partijų lyderiai pirmadienį susitikę Vyriausybėje aptarė situaciją po rinkimų. Pasak „Tvarkos ir teisingumo“ partijos lyderio Rolando Pakso, partneriai patvirtino, kad po rinkimų koalicija toliau dirbs stabiliai. „Tvarkiečiai“ laimėjo du mandatus ir į EP vėl keliaus partijos lyderis Rolandas Paksas, antruoju sąraše liko Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, kuris dar nepareiškė savo pozicijos, na o jei šis nuspręs toliau ministrauti, Europai parodyti jos vietą važiuos iš devintos pozicijos rinkėjų iškeltas Petras Gražulis.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis sako, kad LLRA ir Rusų aljanso koalicija kartu su partija „Tvarka ir teisingumas“ buvo vienintelės, kurios apgynė valdančiosios koalicijos garbę. Spaudos konferencijoje paklaustas, ar EP ir toliau viešai kalbės apie tautinių mažumų priespaudą Lietuvoje, V.Tomaševskis teigė, kad tai yra visų parlamentarų pareiga.

LLRA ir Rusų aljanso koalicija Europos Parlamento rinkimuose gavo 8,06 proc. balsų.

Kitos naujienos

Dainų autorė ir atlikėja Giedrė pristato singlą iš savo naujojo, ypač atviro albumo „Kiaurai siel...

Praėjusių metų pabaigoje paramos ir labdaros fondas „Mamų unija“ kreipėsi į visuomenę su labai yp...

Po įvairių muzikos garsų ieškojimų ir grupės pokyčių, šiandien alternatyvaus roko grupė „Velvet“ pristato...

Dzūkijos futbolo klubas „Dainava“ po ilgos pertraukos sugrįžta žaisti į savo namų stadioną, kur laukia vi...