Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

„FM99“ – Tarptautinė kovos prieš moterų prievartą diena. Būk stipri, kovok! Nėra nė vieno žmogaus, kuris turi teisę prieš tave smurtauti!

Lapkričio 25-oji – Tarptautinė kovos prieš moterų prievartą diena. Šia proga vyks akcija „16 pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų“.

Soroptimisčių Alytaus klubo moterys, kviečia netylėti, nebijoti ir pasipriešinti smurtui. Siekiant atkreipti dėmesį į šią skaudžią ir, deja, labai paplitusią problemą, Alytaus miesto savivaldybė ir teatras bus apšviesti oranžine spalva, 12 valandą praeiviai bus vaišinami simboliniais ženklais – mandarinais, daug Alytaus erdvių pasipuoš plakatais, o nuo lapkričio 25 d. iki gruodžio 10 d. per regioninę televiziją, mieste esančiuose ekranuose ir socialiniuose tinklapiuose galėsime pamatyti video filmuką, kuriame kalbės žymūs Alytaus vyrai, palaikantys ir skleidžiantys idėją „Oranžinis pasaulis – pasaulis be smurto prieš moteris“.

„Kuomet mes kalbame tarpusavyje, beveik nebelieka moterų, kurios nepatyrė psichologinio, ekonominio, fizinio ar kitokio smurto savo artimoje aplinkoje. Surastume ne vieną draugę ar pažįstamą, kuri apie tai pasipasakoja, tačiau yra labai daug moterų, kurios nutyli, kurioms paprasčiausiai yra gėda apie tai prabilti. Yra siaubinga, kai pagalvoji, kad gyvename XXI amžiuje ir iki šiol yra smurtas artimoje aplinkoje, iki šiol vyrai išdrįsta pakelti ranką prieš moterį. Ir tik pačios drąsiausios išdrįsta papasakoti, iškelti į viešumą tas istorijas, – tuomet mes įgauname tokį lyg padrąsinimą, kad ne vienos tokios esame. Kalbėdamos apie tai, galime sužinoti, kur ieškoti pagalbos, kaip apsisaugoti nuo smurto“- kalbėjo Soroptimisčių Alytaus klubo narė Inesa Pilvelytė.

Kviečiame pasiklausyti pokalbio įrašo.

 

cof
FM99 studijoje Alytaus soroptimistės Inesa Pilvelytė, Vaidilė Gailienė ir Daiva Pasaravičienė.

Smurto prieš moteris Lietuvoje statistika išties liūdinanti. Nors vieša paslaptis, kad ne visos moterys drįsta prabilti, vien praėjusiais metais buvo registruoti 38 510 pranešimai policijai dėl smurto artimoje aplinkoje. O tai – beveik trečdaliu daugiau nei ankstesniais, 2014 metais. Viena vertus, galima pasidžiaugti, kad moterys tampa drąsesnės, kreipiasi pagalbos, kita vertus, sunku patikėti, kad tiek daug moterų kenčia savo pačių namuose, – daugiau negu devyniais atvejais iš dešimties šeimoje smurtauja vyrai.

soroptimistes

Kaip rašo http://www.bukstipri.lt:

Smurtas – veikimu ar neveikimu asmeniui daromas tyčinis fizinis, psichinis, seksualinis, ekonominis ar kitas poveikis, dėl kurio asmuo patiria fizinę, materialinę ar neturtinę žalą.

Smurtas prieš moteris šeimoje – tai visi tyčiniai fiziniai, psichologiniai, ekonominiai, seksualiniai vieno šeimos nario – dažniausiai vyro veiksmai kito šeimos nario – dažniausiai moters atžvilgiu, jeigu šie veiksmai pažeidžia jos, kaip pilietės ir asmens, konstitucines teises ir laisves bei sukelia jai ekonominę, fizinę, psichinę ar moralinę žalą.

Smurtas šeimoje nepriklauso nuo socialinės padėties, religijos, seksualinės orientacijos arba etninės kilmės. Smurtą šeimoje gali patirti abiejų lyčių atstovai, tačiau absoliuti dauguma smurto šeimoje aukų yra moterys. Tarptautinės teisės aktai skiria šias pagrindines smurto šeimoje formas: fizinį, psichologinį ir seksualinį smurtą. Užsienio šalių mokslinėje literatūroje nurodoma dar viena smurto šeimoje forma – ekonominis smurtas. Kiekvienu konkrečiu atveju smurtas būna kitoks ir nebūtinai tik vienos rūšies: dažniausiai smurtas šeimoje yra fizinio, seksualinio, psichologinio ir ekonominio smurto derinys.

Psichologinis smurtas − tai pavojingas, visada sąmoningas, tyčinis poveikis kito žmogaus psichikai, verčiantis baimintis, kad dėl tolesnių grasinančiojo veiksmų ar neveikimo atsiras tam tikrų neigiamų padarinių. Psichologinis smurtas prieš moteris šeimoje įgyja įvairias formas: nuolatinės kritikos, riksmų ir barnių, veiksmų laisvės varžymo, jausmų ignoravimo, įsitikinimų išjuokimo, melo, manipuliavimo partnere, atsisakymo išeiti su ja į viešumą, trukdymo palaikyti santykius su giminaičiais ir draugais, viešo žeminimo, grasinimo nužudyti, sužaloti ar pagrobti vaikus, palikimo pavojingose vietose.

Fizinis smurtas – tai neteisėtas, tyčinis, prieš moters valią jos organizmui daromas fizinis poveikis, kuriuo siekiama atimti gyvybę, padaryti žalą sveikatai, atimti laisvę, sukelti bejėgišką būklę, fizinį skausmą ar kitokias fizines kančias. Fizinio smurto veiksmai gali būti įvairaus pobūdžio: mušimas, moters kūno išorinis ar vidaus organų žalojimas ir kitoks poveikis panaudojant fizinę jėgą, šaltąjį ar šaunamąjį ginklą, kitus daiktus, skysčius, medžiagas ir kita. Nusikalstami smurtiniai veiksmai skiriasi aukai padarytos žalos dydžiu.

Seksualinis smurtas – tai pirmiausia kėsinimasis į seksualinio apsisprendimo laisvę. Kartu su seksualiniu smurtu pasitaiko ir fizinio bei psichologinio smurto bruožų. Seksualinis smurtas šeimoje išryškėja tokiomis formomis kaip vertimas nusirengti, santykiauti prieš partnerės valią, ypač žiaurus lytinis santykiavimas prieš partnerės valią, vertimas stebėti ir kartoti pornografinius veiksmus.

Ekonominis smurtas (finansinis priklausomumas) – sudėtinga smurto forma, pasižyminti tam tikra specifika, nes jo padariniai nėra akivaizdūs kitiems visuomenės nariams. Šios rūšies prievarta stebima visų socialinių ekonominių sluoksnių šeimų gyvenime. Labiausiai paplitusios šios ekonominio smurto formos: neleidžiama partnerei dirbti, iš jos atimami visi pinigai, verčiama prašyti pinigų savo reikmėms, neduodama pinigų būtiniausiems dalykams (maistui, medicinos pagalbai, išsilavinimui), kontroliuojamas šeimos biudžetas ir vienvaldiškai priimami finansiniai sprendimai, atsisakoma išlaikyti vaikus tiek gyvenant santuokoje, tiek skyrybų atveju, jeigu vaikai lieka su motina, atsisakoma teikti moteriai informaciją apie realią šeimos turtinę padėtį, prieš skyrybas turtas užrašomas smurtautojo giminaičiams ar kitiems asmenims.

 

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...