Klausyti gyvai

10:00 - 11:00

Informacinis kanalas

Gandrai jau palieka Lietuvą

Kiekvienais metais vis daugiau baltųjų gandrų porų peri Š½uvinto rezervate. Nepaisant žiemiškos pavasario pradžios, visas veisimosi laikotarpis buvo labai palankus nacionaliniam paukščiui. Užaugintų jauniklių skaičius vėl rekordinis. Rezervate 29 lizdus sėkmingai paliko 86 gandriukai.

„Dabar, kaip ir ankstyvą pavasarį, savame lizde ties Š½uvinto rezervato direkcija stypinėja tik vienas gandras, regis patinas. Patelė retkarčiais parskrenda iš gretimos pievos, tada nuleidę sparnus ir užvertę galvas abu džiaugsmingai sveikina vienas kita garsiu kalenimu. Nakvoti lizde pasilieka tik vienas paukštis. Galbūt, gandrams tai paskutinės dienos prieš paliekant lizdą iki kito pavasario. čŒia jie praleido daugiau, nei keturis gražiausius metų mėnesius.

Iki pat Š½olinių lizde buvo ankšta – sėkmingai užaugintiems keturiems jaunikliams lizde vos užteko vietos. Pradėję skraidyti dar liepos paskutinę savaitę, jie visa šeimyna keliolika dienų gūžinėjo po paežerę, pievas ir ražienas, į lizdą grįždavo tik nakvoti. Galiausiai įgiję raudoną snapo ir kojų spalvą, jaunikliai susimetė į būrį su gretimų vadų gandriukais, tapo savarankiški. Dabar jie galutinai paliko savo tėvus ir gimtąjį lizdą.

Š iai gandrų porai praėjęs pavasaris ir besibaigianti vasara buvo sėkmingi: jie parskrido labai vėlai, tik praėjus dviem savaitėm nuo pirmų gandrų registravimo. Tad porai neteko kęsti žiemiškus šalčius paskutinėmis kovo dienomis ir balandžio pirmoje pusėje.

Anksti prasidėjusi vasara nešykštėjo šiltų orų, pakankamai drėgmės, gausių varliagyvių ir vabzdžių pievose. Š i pora neteko tik penktojo jauniklio. Keturis pora užaugino sėkmingai. Tokių porų rezervate buvo vos keturios. Nei viename gandrų lizde nepavyko užauginti penkių gandriukų. Tik dvi poros perėjo nesėkmingai.

Vidutinė gandrų vada Š½uvinto rezervate šįmet – trys jaunikliai. Tai vos mažesnis vidurkis, nei rekordiniais 2011 metais, bet tada užimtų lizdų buvo kiek mažiau. Š½uvinto pelkės pakraščiuose gandrų kasmet daugėja. ypač ryški gausėjimo tendencija matyti per pastaruosius šešerius metus“ – sakė Š½uvinto biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis.

Š½uvinto rezervatas yra bene vienintelė vieta šalyje, kur kasmetės gandrų apskaitos vykdomos jau daugiau, nei trisdešimt metų. Per tą laiką visoje Lietuvoje gandrų porų beveik padvigubėjo. Nuo beveik 10 tūkstančių porų iki daugiau, nei 19 tūkstančių porų 2009-2010 metais. Tiek jų suskaičiavo Lietuvos ornitologų draugijos nariai.

„Galima būtų manyti, kad šįmet mūsų šalyje lizdus paliko apytiksliai 55 tūkstančiai jauniklių. Matant tokius pokyčius, atrodytų, jog Lietuvoje, kur baltųjų gandrų populiacija pati tankiausia Europoje ir gandrai neabejotinai įtakoja kitų atviro kraštovaizdžio gyvūnų gausumą, išskirtinių apsaugos priemonių tai rūšiai jau taikyti nebūtina“ – sakė Arūnas Pranaitis.

Paskutinę rugsėjo dekadą atrodo, bus dienų palankių migruojantiems gandrams. Saulėti ir šilti orai tada tinkamiausi sklandytojui baltajam gandrui. Mūsų nacionalinis paukštis per dieną sugeba nuskristi iki kelių šimtų kilometrų. Pasigavę kylančio oro sroves, gandrai nesunkiai pakyla į daugiau, nei kilometro aukštį. Tada vienu metu galima suskaičiuoti net kelis šimtus ratus sukančių skrajūnų. Tad tikrai verta pasidairyti į rudenėjantį dangų ir pavyks pasigrožėti neįprastu reginiu.

Gandrų kalendorius labai glaustas: iki rugpjūčio pabaigos dauguma gandrų apleis perimvietes ir mūsų kraštą. Ne veltui rugpjūčio 24-oji, šv. Baltramiejaus diena, yra siejama su gandrų palydomis.

Palinkėkime gandrams laimingo skrydžio. Iki laimingo susitikimo pavasarį.

—————
kalbėk ausra@fm99.lt

Kitos naujienos

Apie ATR finansinę sistemą, Stanislovo Augusto monetarinę politiką, nenuoseklumą ir blaškymąsi, bandant r...

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...