Klausyti gyvai

08:00 - 10:40

Savaitgalio rytas

Gruodžio 1-oji – Pasaulinė AIDS diena

Šį pirmadienį – gruodžio pirmąją – visame pasaulyje minima AIDS diena. Tarptautiniu prevencijos ir solidarumo su užsikrėtusiais ŽIV ir sergančiais AIDS žmonėmis simbolis – raudonasis kaspinas. Tai – vilties, paramos ir atsakomybės simbolis. Minėdami Pasaulinę AIDS dieną, visuomenės sveikatos specialistai ragina domėtis ŽIV ir AIDS problema ir sužinoti kuo daugiau apie riziką užsikrėsti, apie galimybes apsisaugoti ir taip paneigti mitus, sklandančius visuomenėje.

Apie šią ligą kalbėjome su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovu profesoriumi Sauliumi Čaplinsku. Kviečiame pasiklausyti.

Aids diena 1fm99Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2013 metais Lietuvoje užregistruoti 177 nauji užsikrėtimo ŽIV infekcija atvejai. Per visą ŽIV infekcijos registravimo laikotarpį (1988-2013 m.) Lietuvoje užregistruoti 2 237 ŽIV infekcijos atvejai, iš kurių 425 – moterims ir 1 812 – vyrams. Pernai ŽIV infekcija užsikrėtė 3 moksleiviai.
Aukščiausi sergamumo ŽIV rodikliai 2013 metais užregistruoti Klaipėdos, Vilniaus ir Šiaulių apskrityse. Pastebima įdomi tendencija Lietuvoje: pastaraisiais metais keičiasi ŽIV pasiskirstymas pagal galimą užsikrėtimo būdą. T. y., lytinių santykių metu užsikrėtimas ŽIV išaugo, lyginant su intraveninių narkotikų vartojimo užsikrėtimo būdu: 35 proc. asmenų ŽIV infekcija užsikrėtė vartodami švirkščiamuosius narkotikus, ir net 45 proc. – heteroseksualių ir homoseksualių lytinių santykių metu. Net 20 proc. – užsikrėtimo būdas nežinomas. Analizuojant užsikrėtimo būdo pasiskirstymą pagal lytį, nustatyta, kad didesnė dalis moterų, lyginant su vyrais, galimai užsikrėtė ŽIV heteroseksualių santykių metu, o vyrai – daugiausiai vartodami švirkščiamuosius narkotikus.
Paklausus ŽIV užsikrėtusių asmenų, nuo ko galėjo užsikrėsti ŽIV, apie pusė (44 proc.) jų nežinojo tariamo infekcijos šaltinio, 14 proc. nurodė sutuoktinį ar sugyventinį, 11 proc. – atsitiktinį asmenį ir 8 proc. – pažįstamą asmenį.

432254_425740700825982_1620821043_nSergamumo AIDS rodiklis Lietuvoje 2013 m. lyginant su 2012 m. išaugo. Šešiolikai asmenų ŽIV diagnozuota AIDS stadijoje (tai sudaro 9 proc. visų ŽIV atvejų). Iš viso buvo diagnozuoti 44 AIDS atvejai. Vyrų dvigubai daugiau nei moterų. Daugiausiai susirgusiųjų AIDS užregistruota Klaipėdos ir Vilniaus apskrityse. Šiaulių apskritis pagal AIDS paplitimą užima trečią vietą.
ŽIV- žmogaus imunodeficito virusas, pažeidžiantis imuninę sistemą, saugančią organizmą nuo infekcijų. ŽIV sukelia ŽIV ligą, kurios paskutinė stadija – AIDS – įgytas imuniteto nepakankamumo sindromas.

Per dešimt šių metų mėnesių užregistruota 113 naujų ŽIV infekcijos atvejų ir tai trečdaliu mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį, kuomet tokių atvejų registruota 161.

Kitos naujienos

Alytaus miesto teatre penktadienį šventiniu koncertu bus uždaromi Alytaus – Lietuvos kultūros sostinės me...

FM99 studijoje „Praeitis trap mūsų“Alytaus kolekcininkų klubo nariai Gintaras Lučinskas ir Kęstutis Tamul...

Paauglių tarpe pastaruoju metu drastiškai daugėja atvejų, kai vaikai ima svaigintis priklausomybę...