Klausyti gyvai

18:05 - 19:35

M.A.M.A. TOP 40

Guoda Diržytė: “Čia nutinka netikėčiausių dalykų ir niekas nesupranta kaip taip atsitiko, bet kažkas yra su Alytum tokio gero”. Pasaulio alytiškių bendruomenė

Kompozitorė, garso dizainerė, eksperimentinių muzikos instrumentų kūrėja Guoda Diržytė šiuo metu gyvena ir kuria Škotijoje, Glasge. Braitono universitete ji studijavo skaitmeninės muzikos ir garso menus, o netrukus pasaulį išvys ir jos naujas mini albumas sukurtas su draugais vengrais, vienas singlas jau pasirodė šią savaitę. 

Projektas „Pasaulio alytiškių bendruomenė“  remiamas „Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo“. Projekto suma 2000 €

“Pasaulio alytiškių bendruomenės” laidoje Liudas kalbino Guodą apie gyvenimą, kūrybą ir Alytų. Klausykite pokalbį:

Kūrybiniai ekperimentai prasidėjo dar mokykloje

Prieš keletą metų Guoda Alytuje pristatė savo garso instaliacijų parodą “Stentoro Phonika”, kur kvietė pamatyti ir išgirsti dvi kinetines instaliacijas. Dar anksčiau radijo stoties FM99 eteryje ne kartą Guodą buvo galima girdėti moksleiviškoje “Mes kitokie” laidoje su jos grupe “Otorinolaringofonija”.

“Sudėtingiausias žodis, turbūt, kurį teko išmokt per visą gyvenimą,” – juokiasi Guoda, bet pavadinimo tvirtina nepamiršusi.

Šiuo sudėtingu kūrėjams ir uždaru laiku ir Guodai teko prisitaikyti prie darbo tik su kompiuteriu. Penktadienį išėjo nauja daina iš jos naujo mini albumo “Kiti garsai”, sukurto drauge su vengrais draugais. Keturios iš penkių dainų įrašytos tik per atstumą, nes Guodos draugai gyvena Braitone, o ji Glasge. 

Liudas prisiminė Guodos viešnagę prieš kelis metus Alytuje, kuomet ji kūrė čia, laimėjusi jaunojo kūrėjo stipendiją. G.Diržytė pripažino, kad ilgesniam laikui Lietuvoje tuo metu neužsiliko, nes kol kas daugiau bendraminčių randa Jungtinėje Karalystėje, tačiau sako, kad visgi panašiai muzikine prasme mąstančių žmonių atranda vis daugiau ir gimtojoje šalyje.

Vis daugiau ir lietuviškos “kitokios” muzikos

Guodos kuriama muzika kinta ir auga kartu su ja pačia, sako mergina. Nors jos muzika ne visai atitinka radijinį tradicinį formatą, tačiau sulaukia vis didesnės auditorijos susidomėjimo visame pasaulyje ir suranda savo vietą.

Guoda džiaugiasi, ir lietuviškoje muzikoje atrandanti vis daugiau artimų sąskambių, o keli kūrėjai ypač maloniai nustebino ir net darė tam tikrą įtaką jos pačios kūrybai. Tai “Kamanių šilelio” ir “Solo ansamblio” nauji albumai, kuriuose jie pasuko kiek kita kryptimi nei buvo grupėms įprasta anksčiau.

Kuria ir muzikos instrumentus

Guoda ne vien muzikos kūrėja, ji kuria ir ekperimentinius instrumentus. Dar mokykliniais metais į “Mes kitokie” laidą Guoda atsigabendavo raizgalynes laidų ir įrankių, kurie skambėjo savaip. 

„Šiuo metu gal labiau į elektroninius instrumentus persimečiau, į sintezatorių kūrimą, vien dėl to, kad erdvės trūksta daryti didelius medinius ir metalinius įrenginius”

Guoda Diržytė

“Jie (instrumentai – FM99 past.) galbūt dabar “surimtėjo”, užtrunka daug daugiau laiko vieną sukurti, nes anksčiau būdavo pragręži pagaly dvi skyles, per vidurį stygą, ir viskas, instrumentas, varom,” – juokiasi kompozitorė, – “šiuo metu gal labiau į elektroninius instrumentus persimečiau, į sintezatorių kūrimą, vien dėl to, kad erdvės trūksta daryti didelius medinius ir metalinius įrenginius”.

Nuo 2016 metų Guoda naudoja vieną instrumentą, kurį sukūrė Japonijoje ir kuris įkvėptas net kelių tradicinių instrumentų.

“Labai gaunu įdomių reakcijų, kai juo groju, nes žmonės nesupranta, net iš garso nesupranta, kas čia, kokia violončelė Artimųjų rytų ar kas,” – apie instrumentą, kuriuo labiausia didžiuojasi, pasakoja Guoda.

Kūryba ir matematika G.Diržytės kūryboje nėra labai nutolę. “Man visą laiką patiko inžinerija, tiek elektroninė, tiek šiaip visokia,” – juokiasi kūrėja.

“Mano brolis informatikas, pas jį pasireiškęs labai stipriai kitoks loginis mąstymas, jis viską tiksliai žino, kas kaip turi atrodyti. Man patinka kaip ir žinoti idėją, gal ji kilus ir iš matematinių idėjų, bet aš nežinau, kaip toliau išsivystys,” – kalba mergina. Jai patinka nežinomumo efektas. Išbandžiusi ir programavimą muzikoje, kūrė “generatyvinę”  atsinaujinančią, vis kitaip besivystančią muziką, kur programa sukuria netikėtumus pačiam kūrėjui – tokia matematika Guodai patinka.

Visgi, kad dirbtinis intelektas galėtų greitu metu pakeisti žmogų, Guoda nebijo, “tuomet jam reikėtų turėti emocijas”.

2 procentai

Projektas “2%, dar viena Guodos veikla, tai mini organizacija, kuri pradėjo veiklą šiais metais. Muzikos industrija yra dominuojama vyrų, ypač techninė muzikos dalis, o moterys dažniau matomos kaip vokalistės, tad organizacija “2%” suburia moteris, kurios dirba šioje sferoje ir padeda joms įsitvirtinti, pasakoja Guoda. Ji nėra tarp organizatorių, bet nuolat prisijungia prie diskusijų, nes tema jai labai pažįstama – pati nuo paauglystės susiduria su keistu požiūriu į “merginą su daug laidų”. 

Karantinas būna ne tik priverstinis

Guoda Diržytė

“Aš užsidariau dar prieš pasauliui užsidarant” – juokiasi Guoda. Ji mėgsta ir pati sau karantiną paskelbti – prie instrumentų, tad šis dabartinis uždarumas nėra pasaulio pabaiga. Sudėtingiausia tai, kad negali grįžti ir susitikti su šeima, sunku stebėti iš toli tai, kas dabar vyksta Lietuvoje.

“Visada smagu grįžt į Alytų, eini per tas erdves ir atsimeni, kur ten ką grojai, ar kas kur išvijo”

“Visada smagu grįžt į Alytų, eini per tas erdves ir atsimeni, kur ten ką grojai, ar kas kur išvijo,” – juokiasi Škotijoje gyvenanti alytiškė.

Jai įdomu, kas vyksta ir kuo gyvena Alytus. Tikisi, kad šis laikotarpis baigsis ir veiksmas atsigaus.

“Norisi, kad Alytus vėl atsigautų ir jauni žmonės, mokykliniai žmonės, turėtų erdvių reikštis, kurti, man visąlaik svarbu būtent Alytaus. Alytų su draugais mėgdavom vadinti Lietuvos Pietų Afrika,” – prisimena Guoda. Anot jos, čia nutinka netikėčiausių dalykų “ir niekas nesupranta kaip taip atsitiko, bet kažkas yra su Alytum tokio gero…” 

“Ir niekas nesupranta kaip taip atsitiko, bet kažkas yra su Alytum tokio gero…”

https://www.guodadirzyte.com

“Aš ieškau garso kompozicijos, garso dizaino ir kitų garso ir vaizdo projektų galimybių kino, animacijos ir žaidimų kūrimo pramonėje. Man taip pat įdomu kurti naujas muzikines ir garso sąsajas, tiek skaitmenines, tiek analogines, tokias kaip „midi“ valdikliai, VST įskiepiai, būgnų mašinos ar mikrofonai.”

Koncertavo įvairiose pasaulio vietose: tarp jų „Spectrum Berlin“ (2017), „Iklektik London“ (2018), „Worm Rotterdam“ (2018), „Fort Process Festival“ (2018), Meno ir dizaino centre „Nagoya“ (2016), „The Vic Glasgow“. (2019 m.), O „Studium P Vilnius“ (2019 m.). 

Garso menininkė Guoda Diržytė alytiškius pirmuosius kviečia pamatyti ir išgirsti „Stentoro Phonica“

„Gyvas miestas“ – menininkas visur ras erdvę save atskleisti
„Tarp kabučių“ – apie aktualią muziką su aktualiais kūrėjais…

https://britishmusiccollection.org.uk/composer/guoda-dirzyte

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...