Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Gyvas miestas“ – ar lietuviai – tai žiurkės skęstančiame laive?

 

Radijo stoties „FM99“ eteryje – nauja laida „Gyvas miestas“. Kiekvieną trečiadienį kalbame apie tai, kas vyksta miestuose, gyvenvietėse, mūsų gyvenamosiose erdvėse. Čia ir architektūros aktualijos iš Lietuvos bei pasaulio.

„Gyvas miestas“ „FM99“ eteryje trečiadieniais po 14 valandos.

1263916611emigracija
Ar ilgai tęsis sodybų tuštėjimo metas?

Šioje radijo stoties „FM99“ laidoje „Gyvas miestas“ buvo aptarta viena skaudžiausių Lietuvos temų – emigracija. Kokios problemos kyla tuštėjantiems miestams? Ar iš tiesų Vilnius yra vienintelis vis dar augantis miestas mūsų šalyje? Kokios svarbiausios Lietuvos tuštėjimo priežastys? Į šiuos ir kitus klausimus mums atsakė Lietuvos statistikos departamento atstovė Laima Grižaitė bei Vilniaus Gedimino technikos universiteto miestų statybos katedros vedėja dr. prof. Marija Burinskienė. Savo nuomonę šiuo klausimu išreiškė ir praeiviai gatvėje.

„Visur gerai, kur mūsų nėra“ – gerai žinomą posakį priminė „FM99“ pašnekovas, teigęs, jog Lietuvoje turi būti sudarytos sąlygos į šalį grįžti jauniems žmonėms, išsimokslinusiems užsienyje, ir taip panaudoti įgytas žinias tėvynės labui. Deja, atlyginimai čia kur kas mažesni nei galingosiose užsienio valstybėse, o natūralu, jog kiekvienas individas trokšta gyventi kiek įmanoma geriau. Būtent dėl aukštesnio pragyvenimo lygio lietuviai palieka gimtinę ir savo gyvenimą kuria toli nuo Lietuvos.

Anot Lietuvos statistikos departamento atstovės Laimos Grižaitės, per pastaruosius trylika metų Lietuvoje nebeliko nė trijų milijonų gyventojų – dėl to kalta ne tik emigracija, bet ir nuo jos neatsiejamas mažesnis gimstamumas bei padidėjęs mirtingumas. Pietų regionas taip pat ne išimtis – Alytuje gyventojų skaičius nuo 71 460 sumažėjo iki 56 357, o Druskininkuose – nuo 25 500 iki 20 943 asmenų. Pagerėjimo nežada ir Europos Sąjungos statistikos departamento prognozės – gyventojų skaičius ir toliau mažės. Su šia problema nesusidoroja ir kitos Europos šalys, tad kol kas efektyvaus sprendimo būdo dar teks palaukti.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto miestų statybos katedros vedėja dr. prof. Marija Burinskienė šmaikštaudama teigia: „reikia gimdyti daugiau vaikų. Tačiau visų pirma – gerinti ekonomines sąlygas, kad čia gyventi būtų gerai.“ Taip pat buvo iškelta ir urbanistinė problema – ką daryti su apleistais fabrikais, mokymo įstaigomis? Nejau kai kuriuos rajonus teks iš viso nugriauti? Kodėl žmonės renkasi namus statyti užmiestyje, taip plėsdami miesto erdvę? Visą tai lemia ekonominės sąlygos – lietuviai tiesiog neįperka sklypų miestų ribose. „FM99“ išsiaiškino ir tiesą apie sostinės gyventojų skaičiaus padėtį – Vilniuje jis ne auga, o tiesiog lėčiau mažėja, nors jo „ vienos dienos“ gyventojų skaičius siekia iki 700 tūkst. žmonių.

Profesorė taip pat negalėjo nudžiuginti teigiamomis prognozėmis gyvenamųjų namų statybos klausimu – bent jau artimiausiu metu tokio poreikio mūsų šalyje nenumatoma. Šiuo metu mokslininkai ir tyrėjai rengia rimtas studijas apie tai, ką reiktų daryti, kad Lietuva imtų klestėti. Vis dėlto situacija artimiausiu metu nedžiugins – tad belieka kiekvienam susimąstyti, ar verta palikti gimtinę, ar bandyti laimės ieškoti ten, kur ekonominė situacija išlieka geresnė.

Klausykite laidos. Laida „FM99“ eteryje transliuojama trečiadienį po 14 valandos, kartojama ketvirtadienį vakare bei savaitgalį.

Išsakykite savo pastebėjimus ir nuomonę: [email protected]
Aplankykite „Gyvas miestas“ Facebook

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...