Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Gyvas miestas“ – Jotvos Vartai – festivalis skiriamas mūsų protėviams jau šį savaitgalį!

 

Senovėje protėviai buvo įsivaizduojami kaip milžiniško pasiaukojimo didvyriai. Protėviai grindė tvarką, įstatymus, dorovės ribas ir gyvenimo būdą. Gyvenimas pagal nustatytą tvarką drauge kartu reiškė ir gyvenimą sandoroje su protėviais. Buvo tikima, jog tvarkos pažeidimas išsviedžia žmogų iš tos sandoros. Protėviai turi įtakos kiekvieno mūsų gyvenimo lemtyje, nes kiekvienas turime po protėvį-globėją. Jotvos Vartai – festivalis skiriamas mūsų protėviams, birželio 28-30 d. Alytaus Dainų Slėnyje. Plaučiau apie laukiantį festivalį radijo stoties „FM99“ eteryje kalbėjomės su organizatoriumi Tomu Sutkaičiu.

Tomas Sutkaitis

Amatų kiemas Jotvos Vartuose pilna atradimų ir veiklų erdvė. Žiūrėkite atskirą amatų kiemo programą ir aktyviai dalyvaukite užsiėmimuose.
Šiemet amatų kieme amatus pristato laisvieji amatininkai, amatininkų gildijos ir klubai iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Ukrainos. Ilgamečiai mūsų bičiuliai Pajauta kviečia susipažinti su kalvystės amatu, senąja baltiška virtuve, veltinio vėlimu, vytelių pynimu, gintaro apdirbimu, juostų vijimu, sidabrinių papuošalų rekonstrukcija, baltiškais odos dirbiniais, titnago, kaulo ir rago apdirbimu. Senuosius baltiškus amatus pristatys ir Gyvosios istorijos klubas „Leitgiris“ amatininkai. Garsioji Zanavykų krašto audėja Rūta Bučinskaitė pademonstruos audimą horizontaliomis audimo staklėmis.

Jotvos vartai

Penktadienį birželio 28 d. kalvis Marius Balčiūnas visus norinčius mokins nusikalti pasagą arba vinį. Garsus Aukštaitijos aludaris Ramūnas Čižas ne tik pasidalins negirdėtomis alaus gamybos istorijomis, bet ir išmokins atskirti vietinius ir invazinius vėžius. Norintys susipažinti su plėšriaisiais paukščiais, jų gyvenimo būdu, galės aplankyti Žemaitijos sakalininko Virginijaus Narkaus marguosius sakalus Sakalėnė. Apie šamanizmo tradicijas Mongolijoje ir senasias sakmių tradicijas pasakos Kəvin Gründel Baltic Vikings.

Šiemet Jotvos Vartuose turime ypatingai retą progą susipažinti su bičių gyvenimu. Vienas įdomiausių iškalbingiausių ir charizmatiškiausių Lietuvos bitininkų Dr. Algirdas Amšiejus visus mus vadina ne kaip kitaip, bet bičiuliais. Didelę savo gyvenimo dalį skyręs bitininkystei ir sodininkystei Algirdas Amšiejus pasidalins savo patirtimi su festivalio lankytojais. Taigi visi bičiuliai galės ne tik stebėti bičių gyvenimą stikliniame avilyje, bet ir ragauti medų bei suprasti kuo jis skiriasi.

Šiaulių kultūros centro Apeiginio folkloro ansamblis „Rėda“ susibūrė 2013 metų rudenį. Atėjusius į jį žmones suvienijo liaudies daina ir meilė artimui.
Ansamblio vilikimi kostiumai tai 9-12 amžių rekonstruoti archeologiniai rūbai, kuriuos sudaro ilgieji marškiniai, vilnos tunikos ir skraistės, balti nuometai, pasirinkto laikotarpio avalynė, taip pat papuošalai- žalvario segės, smeigės, antkaklės, žiedai, galvos puošmenos.

Jotvos vartai

Lankai kaip medžioklės įrankis ar ginklas naudotas nuo neatmenamų laikų. Titnaginiai ir kauliniai strėlių antgaliai mus pasiekia iš tolimojo akmens amžiaus paleolito, mezolito. Lankai senovėje buvo tikro vyro atributas, dažnai užtarnaujantis pilnateisio bendruomenės nario vardą. Medžioklė neatmenamais laikais reikalavo ne tik praktinių įgūdžių, bet išminties, maginių veiksmų ar ritualų medžioklės sėkmei prišaukti.
Šiais laikais lankus mėgsta visi ir neatsitiktinai Jotvos Vartuose lankininkų stovykloje (už pilies vartų) nuo seniausių laikų mūsų šventėse dalyvauja du stiprūs klubai Ugninė strėlė bei Lankininkų klubas „Perkūno strėlė“, kurie visiems lankytojams siūlo išbandyti akies taiklumą ne tik į stacionarius, bet ir judančius taikinius, o turinčius savo lankus dalyvauti sekmadienį, birželio 30 d. 13.00 val. vyksiančiose varžybose ir laimėti unikalų kalvišką prizą.

Šiemet „Jotvos Vartuose“ vėl sulauksime Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionas karių. Programoje:· Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono karinio orkestro programa birželio 29 d., 12.15 val. Vadovas ats. kpt. Viktoras Ščetilnikovas, dirigentas ltn. Ramūnas Valaitis. · Lengvųjų pėstininkų ginklų, paramos ugnimi ginklų, prieštankinės ginkluotės ekspozicija.

LIETIS BAND – dar naujas, bet jau daugeliui žinomų šios krypties muzikos atstovų projektas. Bendram projektui susijungė keletas buvusių grupės Žalvarinis narių bei jų kolegos. 4 patyrę muzikantai ir 4 vokalistės susivienijo visus vežančiam tikslui ir procesui. Virtuoziški ritmo piešiniai ir šiltas gitarų skambesys su archainėmis ir šiuolaikiškai interpretuotomis aukštaičių sutartinėmis tampa vientisu lydiniu.

Pašnekovą kalbino Vytautas Garbenčius

Kitos naujienos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje išrinktas Meilės Lukšienės premijos laureatas. Juo tapo Ąžuolas ...

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpus...

Alytaus Rotušės aikštėje statoma išskirtinė scena penktadienį vyksiančiam lauko šokio spektakliui...