Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Gyvas miestas“ – Kalėdų karštligė: nuo gražių dekoracijų iki saiko netekimo

 

Radijo stoties „FM99“ eteryje – laida „Gyvas miestas“. Kiekvieną trečiadienį kalbame apie tai, kas vyksta miestuose, gyvenvietėse, mūsų gyvenamosiose erdvėse. Čia ir architektūros bei ekonomikos aktualijos iš Lietuvos bei pasaulio.

„Gyvas miestas“ „FM99“ eteryje trečiadieniais po 14 valandos, laida kartojama ketvirtadienį po 20 val. bei sekmadienį po 16 val.

algirdas-ir-remigijus-gataveckai
Algirdas ir Remigijus Gataveckai

Kasmet artėjant Kalėdoms miestai, parduotuvių vitrinos, namų langai pasipuošia įvairiomis dekoracijomis, tačiau ar tikrai mes mokame puoštis ir ar puošiamės skoningai, jeigu puošiamės iš viso? Apie tai kartu su Vilniaus dailės akademijos doktorantu, menininku Algirdu Gatavecku ir Europarlamentaru Petru Auštrevičiumi.

Lietuvai Europos Paralamente atstovaujantis Petras Auštrevičius teigė, jog Strasbūras yra puikus pavyzdys kaip galima vystyti turizmą pasinaudojant šventėmis. Jeigu puošiamasi apgalvotai, tai  kalėdinių dekoracijų pasižiūrėti atvyksta netgi turistai. Anot europarlamentaro, prieš šventes reikia ir susitvarkyti, ir pasipuošti: „Negalvokime tik kiekvienas apie save. Šventės yra tam, kad pagalvotume ir apie kitus, apie mūsų visuomenę. Aš linkiu, kad Šventos Kalėdos aplankytų kiekvieną Lietuvoje.“

Kasmet kyla įvairios diskusijos, ar lietuviai šventes pasitinka tinkamai pasipuošę. A. Gatavecko teigimu, viskas priklauso nuo regiono: „Yra vietų, kur galima pamatyti labai gražių dekoracijų; ir yra mėgėjiškų, pasižyminčių amerikonizmu.“ Jo teigimu, mes negalėtume konkuruoti su Strasbūru, nes, visų pirma, pats miestas yra labai turtingas savo architektūra ir kultūra, bet mes turėtume turėti savo skonį, tradicijas, turėtume nelysti į amerikonizmus arba Strasbūro stilių, turime daryti savaip ir tą, anot jo, galime padaryti. Menininkas pastebi, jog Alytus ruošiasi ir puošiasi šventėms, bet patys žmonės yra gana vangūs.

algirdas-ir-remigijus-gataveckai
Kalėdos Strasbūre

Kita problema – finansavimo stoka ir menininkų nuvertinimas. A. Gataveckas pateikia pavyzdį: „Jeigu jūs einate pas gydytoją ir jums reikia operuoti širdį, tai jūs nepasakosite gydytojui kaip ją išoperuoti. Tad jeigu jūs samdote meistrą papuošti eglę ar padaryti instaliaciją, tai irgi nereikėtų daug kištis, sakyti savo idėjas, nes tuomet tai ir lieka idėjų autoriai, o menininkas – tik atlikėjas, statybininkas.“  Visgi reikia pripažinti, jog Alytaus savivaldybės organizuojamos puošimo akcijos, eglutės šventės  – nėra labai prastos, lyginant Lietuvos miestų ir miestelių kontekste. A. Gataveckas palaiko Alytaus miesto savivaldybę renkantis dekoracijas: „Negali mėtyti žarijų, nes jie nėra menininkai ir galbūt į menininkus ir nesikreipia, bet kiek išmano, tiek bando gan tvarkingai tai padaryti.“ Nors, anot jo, būtų  smagu, kad patys žmonės įsitrauktų į  miesto puošimą ir galbūt tas grožis užkrėstų ir kitus. Visuomet ypatingą reikšmę turi žmonių noras ir užsidegimas.

Svarbu nepamiršti, jog Kalėdos – religinė šventė, kuomet svarbus pats tikėjimas.  A. Gataveckas svarsto, jog galbūt tikėjimas nebeįkvepia mūsų, lietuvių, arba dėl vangaus puošimosi yra kaltas neišprusimas ir užsisėdėjimas „savose sultyse“. Anot jo, jeigu žmogus kultūringas ir domisi savo valstybe bei pasaulinėm šventėm, tai jis turėtų pasipuošti, pralinksminti aplinkinius švenčių metu.

Menininkas neslėpė, jog norėtų labiau įtraukti pačius architektus ar menininkus, integruoti puošybą, siekiant sukurti kažką įdomaus, tačiau svarbu išsaugoti ir savitumą. Norint pritraukti užsieniečius, reikia, jog dekoracijos būtų įspūdingos ne tik eglės dydžiu, bet ir pačia idėja, kuri turėtų būti netradicinė. A. Gataveckas pastebėjo, jog šiemet panašiai pasielgė Kaunas. Žmonės važiavo pažiūrėti Kauno eglutės iš įvairių miestų, tad, nepaisant visos sulauktos kritikos, tai yra žingsnelis į priekį.

algirdas-ir-remigijus-gataveckai
Kalėdų eglutė Kaune

Vilniaus dailės akademijos doktorantas, menininkas A. Gataveckas palinkėjo noro veikti, puoštis ir džiaugtis bei netgi konstruoti, kurti ir nebijoti naujų dalykų, tačiau nepamiršti ir tradicijų. Jis teigė: „Svarbiausia – šventė, kurią reikia padaryti jaukią, originalią. Kaip jums patinka – taip galite puošti, bet kad tai būtų jūsų, o ne kažkieno kito. Nebūtų Paryžius, Strasbūras, Londonas, o būtų Lietuva – tikroji Lietuva ir Lietuvos stilius.“

Tad gatvėse mirgančios lemputės – džiugina praeivių akis. Svarbu, jog kiekvienas ne tik lauktų ir tikėtųsi įspūdingų dekoracijų iš miesto savivaldybės, bet ir pats prisidėtų prie jaukesnių švenčių kūrimo.

Klausykite laidos. Laida „FM99“ eteryje transliuojama trečiadienį po 14 valandos, kartojama ketvirtadienį vakare bei savaitgalį.

Išsakykite savo pastebėjimus ir nuomonę: gyvasmiestas@gmail.com
Aplankykite „Gyvas miestas“ Facebook
www.gyvasmiestas.lt

Instagram

Teksto autorė Laura Čiginskaitė.

Kitos naujienos

Kanų prizininkai, naujiena iš Venecijos, kino meistrų darbai iš Berlinalės. Tokia kino programa „...

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...