Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Holokausto tyrinėtojas Rimantas Stankevičius: „Dabar už pagalbą, mirties bausmė negresia”

Tragiškų istorijų yra daug, tačiau visada yra gera kalbėti apie šviesius žmones, kurie sugeba išlikti kuriančiomis asmenybėmis. Rimanto Stankevičiaus pokalbis apie holokauste išgyvenusius ir išlikusius, kurie iki šiandien yra pilni šviesos ir kūrybos.

Rimanto Stankevičiaus ir Samuelio Bako pažintis

Rimantas Stankevičius, ilgametis Samuelio Bako draugas teigia: „Pargriuvus ir nusilpus Samuelis visuomet randa pozityvumo grūdą, kuris toliau leidžia jam keliauti.”

Liudas Ramanauskas ir Rimantas Stankevičius

Pažintis su Samueliu Baku prasidėjo nuo skaitytojo pozicijos, kuomet pasirodė S. Bako straipsnis „Nuo tilto.”

Kalbantis apie holokausto atminimą ir R. Stankevičiaus knygas, rašytojas teigia: „Man ši istorija nėra pasibaigusi.” Holokausto tyrinėtojas iki šiandien dienos nepamiršta stabtelėti ir pagerbti holokausto aukų. Jis visuomet randa naujų akmenukų, kurie jam padeda plėtoti ir naujinti holokausto temą.

Samuelio Bako grįžimas į Lietuvą

Kuomet Rimantas Stankevičius 2000-aisiais metais apsilankė pas Samuelį Baką – jis buvo užklaustas apie grįžimą. S. Bakas nenorėdamas atsakyti ne, atsakė: „nebent būtų sukurta mano darbų paroda”. Tačiau rašytojas suradęs prarastą knygą Pinką, Samueliui nepaliko nei vienos abejonės, kad turi sugrįžti į Lietuvos kraštą.

Suradęs Pinką, Rimantas padarė kopiją ir nusiuntė ją dailininkui.

„Jis suprato, kad ne toks genialus buvo, kaip manė”, – juokiasi R. Stankevičius. Visa tai padėjo po 56 metų sugrąžinti Samuelį Baką į Lietuvą.

„Užtenka mums kalbėti apie tą blogį, atėjo laikas kalbėti apie gėrį.” – priduria Rimantas.

Samuelio Bako biografija

Samuelis Bakas – žydų kilmės dalininkas ir rašytojas, gimęs 1933 m. rugpjūčio 12 d. Vilniuje. Samuelis nuo mažens mėgo piešti, todėl tėvai anksti pastebėjo sūnaus menišką sielą. Išgyvenęs holokaustas, 1948-aisiais pasitraukė į Izraelį, nuo 1993 m. gyvena Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Samuelis Bakas

Devynmečio Samuelio Bako piešiniai drauge su kitų žydų menininkų kūriniais buvo eksponuoti 1943 m. pavasarį Vilniaus geto teatro fojė vykusioje Meno parodoje. Čia vaikinas sulaukė didelio palaikymo ir pripažinimo. Hermanas Krukas, savo dienoraštyje aprašydamas šią parodą, pasakojo: „Didžiausią dėmesį patraukė devynmečio S. Bako piešiniai. Vaikas visais atžvilgiais neabejotinai turi neeilinį talentą.“

2001 m. Samuelis Bakas pirmą kartą po 57 metų pertraukos apsilankė gimtajame Vilniuje. Tais pačiais metais surengė savo pirmąją retrospektyvinę parodą „Sugrįžimas” ir publikavo prisiminimų knygą „Nutapyta žodžiais.“

2017 m. Dailininkas oficialiai tapo 15-uoju Vilniaus garbės piliečiu. Vilniaus rotušėje jam buvo įteiktos garbės piliečio regalijos. Taip pat, tais pačiais metais Vilniuje buvo iškilmingai atidarytas Samuelio Bako muziejus – Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus padalinys.

S. Bakas su LR prezidente D. Grybauskaite (Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus nuotr.)

2018 m. Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga dailininkui Samueliui Bakui, Vilniaus geto atminties puoselėtojui, įteikė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžių.

2019 m. Holokausto muziejuje Hjustone duris atvėrė Samuelio Bako galerija ir mokymo centras. 

Kitos naujienos

Tylos užtvanka sugriūna ir erdvę užlieja šviesos! Merkinėje jau ketvirtą kartą vyks menų festival...

Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninė bus prijungta prie Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės, tr...

Tradicinis ir tūkstantines žiūrovų minias pritraukiantis, vienas laukiamiausių vasaros renginių A...

Tai sužinosime parodoje „Atsiminimų miestas“ liepos 31 d. (trečiadienį), 17 val. Ilgai lauktas „M...