Klausyti gyvai

12:00 - 13:00

Dienos kaleidoskopas

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“. Homoseksualaus vaiko mama: “Tai yra tie patys vaikai, kurie kartu žaidžia kieme ir kartu eina į mokyklą”

Prenumeruokite FM99 radijo podcast’ą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

“Tai yra tie vaikai, kurie kartu žaidžia kieme ir kartu eina į mokyklą,” – kalba Rasa Račienė, mama kurios vaikas homoseksualus.

Pokalbis su ja ir  vaikų linijos psichologe Jurgita Jasiulione apie patirtį, visuomenės požiūrį ir žmones, kurių kai kurie visuomenės nariai bijo ar nekenčia visai be priežasties. 

Diskusija itin paaštrėjusi pastaruoju metu, siekiant ratifikuoti konvenciją prieš smurtą prieš moteris, priimti partnerystės įstatymą. Tačiau tema visuomet buvo probleminė, sako R.Račienė.

Rasa Račienė

“Ši tema buvo probleminė  visą laiką, bet ji buvo daug tylesnė. Dabar po naujų rinkimų atėjus naujiems politiniams veidams į valdžią ir iškėlus žmogaus teisių klausimą jau viešai ir visiems, kad priimti partnerystės įstatymą ir pagaliau suteikti teises tiems žmonėm kurie iki šiol jų neturėjo, tada Lietuvoje ir kilo tas didžiausias šaršalas. Atsirado didžiulė banga neapykantos ir to purvo, anksčiau tai buvo labai pavieniai, o dabar tiesiog atrodo, kad Lietuva maudosi tame purve.” – sako R. Račienė

Tačiau kalbėti būtina, ir laikas ne tik pribrendęs, bet jau ir pavėluotas, mano psichologė.

“Aš sakyčiau, kad ta banga yra jau netgi per vėlai, nes aš daugybę metų dirbu Vaikų linijoje į kurią skambina vaikai ir paaugliai. Jie anonimiškai konfidencialiai pasakoja savo istorijas ir visus 20 metų mes girdime istorijas tų paauglių, kurie yra netradicinės seksualinės orientacijos. Jie nuolat patiria diskriminaciją, patyčias, padidintą riziką patirti smurtą, baimę atsiskleisti. Mano manymu, tai, kad tiek daug metų mes turime didelę visuomenės dalį, kuri neturi tam tikrų įprastų žmogaus teisių, yra nenormali situacija.” – sako J. Jasiulionė.

Kartais vaikai supranta, kad jie netradicinės orientacijos dar visai  ankstyvoje vaikystėje, tačiau situacijų būna įvairių.

“Tikrai būna situacijų, kad jau gana ankstyvoje vaikystėje būna vaikai, kurie pastebi, kad jie turi kažkokių kitokių pomėgių arba, kad skiriasi nuo bendraamžių, bet dažniausiai tas supratimas ateina paauglystėje, kai vyksta intensyvus lytinis brendimas, kai atsiranda meilės santykiai, kai prabunda lytiškumas, kai prabunda seksualumas. Tada paaugliai atranda, kad juos traukia tam tikri žmonės ir tai nėra įprasta mūsų visuomenėje. Žinoma kiekviena istorija yra indviduali ir skiriasi.” – aiškina psichologė.

Jurgita Jasiulionė

Tokie vaikai dažnai sulaukia patyčių iš bendraamžių ar net mokytojų, tai priveda ir prie savižudybės.

“Pirma reakcija arba pirmas jausmas būna nesaugumo jausmas, ypač jei vaikai ir paaugliai mato, kad mokykloje yra normalu pasišaipyti iš kitoniško vaiko arba jaučia, kad ir kitoje aplinkoje nėra paramos. Greta kyla visi kiti jausmai – baimė, nerimas, liūdesys arba bejėgiškumas.  Būna, kad skambina paaugliai ir sako, kad jiems yra labai sunku ir, kad nebežino nei kur dėtis, nei ką daryti ir jiems tada atrodo, kad vienintelė išeitis yra pasitraukti iš gyvenimo.“ – apie skaudžias patirtis pasakojo ji.

Rasa pasakoja, gana anksti sužinojusi, kad jos vaikas netradicinės orientacijos. 

“Mano dukra ganėtinai anksti ištransliavo tą žinutę, kad jai rūpi LGBT žmonės ir ji buvo pasakiusi, kad labai norėtų dirbti darbą, kad jiems tiesiog būtų lengviau gyventi Lietuvoje. Kai ji susirado savo pirmą draugę merginą, tas vidinis šokas be abejo buvo, bet ji to neslepė ir susitikimas su faktu nebuvo netikėtas. Tai nebuvo kažkoks atsisėdimas ir pasakymas, ar kažkokio laiško rašymas, mano vaikas gyveno savo gyvenimą, nes ji turbūt visada jautė tą pritarimą, kad mes ją mylim ir kad ji gali būti savimi. Aš tiesiog vieną kartą važiavau jos pasiimti vakare, nes ji užtruko mieste ir pamačiau dvi apsikabinusias merginas ir supratau, kad tai yra tai. Jei žmogus myli žmogų man to užtenka, man lytis nebėra svarbu.

Nuoširdžiai ačiū Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui už finansinį prisidėjimą prie laidų rengimo!

Klausykite daugiau…

Kitos naujienos

Namų rungtynių seriją Alytaus futbolininkai pradeda jau liepos 1d., šį penktadienį, 19 val....

Šildymo sezonas neišvengiamai ateis. Kuro kaina pastaruoju metu augo lyg ant mielių, tad tai n...

Jau artėjantį savaitgalį, liepos 1-3 dienomis Alytuje esantį Dainų slėnį sudrebins varikli...

Alytuje prasideda I-asis Tarptautinis žemės meno simpoziumas „Žymės“. Liepos 1-9 dienomis šalies...